Rusland gaat voor het eerst leningen in Chinees geld uitgeven
MOSKOU (ANP/RTR/BLOOMBERG) - Rusland gaat in december voor het eerst staatsleningen uitgeven die zijn geprijsd in de Chinese munteenheid, de yuan. Dat maakte het Russische ministerie van Financiën woensdag bekend. De stap geeft de toenemende economische verstrengeling tussen Rusland en China aan doordat Rusland kampt met westerse sancties door de oorlog in Oekraïne.
De staatsobligaties met looptijden van drie tot zeven jaar worden op 8 december uitgegeven op de financiële markt in Moskou en zijn bedoeld voor binnenlandse investeerders. De plaatsing wordt begeleid door de grote banken Gazprombank, Sberbank en VTB Capital. Naar verluidt mikt Rusland op een opbrengst van minstens 400 miljard roebel, omgerekend bijna 4,3 miljard euro.
Door de sancties levert Rusland meer energie en grondstoffen aan China, wat zorgt voor een grote instroom van yuans in de Russische economie. Dat geld kan nu worden gebruikt voor de aankoop van de obligaties, hoewel de leningen ook in roebels kunnen worden gekocht. De rentebetalingen van de leningen zijn ook mogelijk in yuans of roebels.
De handel tussen Rusland en China bereikte vorig jaar nog een recordwaarde van omgerekend 370 miljard euro. Met de opbrengst van de leningen kan Moskou zijn financiën aanvullen. Door de hoge militaire uitgaven voor de oorlog in Oekraïne, de westerse sancties en lagere olieprijzen zit Rusland met een toenemend begrotingstekort. Dat tekort zou dit jaar kunnen stijgen tot een record van 2,6 procent, oftewel omgerekend ruim 60 miljard euro.
Meer uit Financieel
LONDEN (ANP/BLOOMBERG) - De Britse rechts-radicale partij Reform UK heeft een recorddonatie toegezegd gekregen van een medeoprichter van cryptobeurs en handelsplatform BitMEX. Miljardair Ben Delo heeft gezegd 36 miljoen pond, ongeveer 42 miljoen euro, te schenken aan de partij van Nigel Farage.
1 uur geledenSANTA CLARA (ANP/RTR) - Nvidia, de belangrijkste chipverkoper ter wereld voor kunstmatige intelligentie, is in gesprek met Anthropic om in de beursgang van het AI-bedrijf te investeren. Dat vertellen twee ingewijden aan persbureau Reuters over wat mogelijk de grootste beursgang ooit kan worden.
3 uur geledenMILAAN (ANP/RTR) - De Italiaanse premier Giorgia Meloni verwacht dat de economie van het land dit jaar met 1 procent groeit. De politica deed haar voorspelling in een interview met de Italiaanse krant Il Foglio.
4 uur geledenEINDHOVEN (ANP) - Diesel tanken is zaterdag iets duurder geworden in Nederland. Uit cijfers van UnitedConsumers komt naar voren dat de gemiddelde adviesprijs voor een liter diesel is gestegen naar 2,725 euro, bijna 2 cent meer dan vrijdag. De gemiddelde benzineprijs is volgens het consumentenvoordeelplatform ook iets toegenomen tot 2,702 euro.
5 uur geledenWASHINGTON (ANP/BLOOMBERG) - De Amerikaanse president Donald Trump staat ervoor open dat Chinese autofabrikanten elektrische auto's in de Verenigde Staten produceren, mits ze daarvoor Amerikaanse werknemers inzetten. De feitelijke Amerikaanse blokkade op de import van Chinese auto's wil hij wel handhaven.
7 uur geledenWASHINGTON (ANP/RTR) - De Verenigde Staten hebben tankers die door de Straat van Hormuz varen gevraagd dat alleen op bepaalde tijdstippen te doen, zodat het Amerikaanse leger bescherming kan bieden. De maatregel volgt op een toename van Iraanse aanvallen op schepen die 's nachts door de zeestraat varen, meldt de Financial Times.
7 uur geledenSAN FRANCISCO (ANP/RTR) - AI-systemen van ChatGPT-maker OpenAI hebben al in mei honderden schadelijke softwarepakketten geüpload naar het platform RubyGems. Dat zeggen AI-onderzoekers. Het incident gebeurde twee maanden voordat AI-systemen van OpenAI tijdens veiligheidstests inbraken bij het programmeursplatform Hugging Face.
7 uur geleden