Rusland gaat oorlogsvloot uitbreiden
MOSKOU (ANP/DPA) - De Russische president Poetin heeft een uitbreiding van de Russische oorlogsvloot aangekondigd. Hij deed dat tijdens een bezoek aan de Krim, een schiereiland in de Zwarte Zee dat Rusland van Oekraïne afpakte. De aankondiging uitgerekend op de Krim wordt door Oekraïne dan ook als provocatie beschouwd.
De nieuwe oorlogsschepen zorgen voor strategisch evenwicht en stabiliteit in de wereld, aldus Poetin. Hij noemde Rusland een van de leidende zeemachten ter wereld. Over zeven jaar moet 70 procent van de vloot zijn vernieuwd. De afgelopen jaren kwamen er al 200 nieuwe schepen bij.
Poetin gaf op de Krim het startsein voor de bouw van twee grote aanvalskruisers, twee nucleaire onderzeeërs en twee fregatten. Ze vergroten de slagkracht van de oorlogsvloot merkbaar, zei de president.
Het Oekraïense ministerie van Buitenlandse Zaken protesteerde tegen het bezoek van Poetin. Kiev noemde het ongewenst en een schending van besluiten van de Verenigde Naties. Volgens internationaal recht behoort het schiereiland tot Oekraïne. Rusland daarentegen ziet de Krim als zijn grondgebied na een internationaal niet-erkend referendum in 2014. De Europese Unie en de Verenigde Staten hebben Rusland daarom sancties opgelegd
Meer uit Buitenland
ISLAMABAD (ANP) - Het tijdelijke staakt-het-vuren tussen Iran, de Verenigde Staten en "hun bondgenoten" gaat onmiddellijk in. Dat meldt de Pakistaanse premier Shehbaz Sharif op X. Het bestand geldt volgens hem overal, ook in Libanon.
26 minuten geledenWASHINGTON (ANP/DPA) - Verschillende Democratische congresleden hebben in de VS opgeroepen het 25e amendement in te roepen. Daarmee kan een president worden afgezet als de vicepresident en een meerderheid van het kabinet vinden dat hij ongeschikt is. De Democraten noemen de harde dreigementen van president Donald Trump aan het adres van Iran als aanleiding.
5 uur geledenISLAMABAD (ANP/RTR/AFP) - Bemiddelaar Pakistan heeft de Verenigde Staten en Iran gevraagd om een wapenstilstand van twee weken. Het land verzoekt Iran de Straat van Hormuz die periode te openen en vraagt aan de Amerikaanse president Trump om de deadline voor een akkoord te verlengen.
6 uur geledenBEIROET (ANP/AFP) - De drie VN-militairen die vorige maand omkwamen bij twee losse aanvallen in Libanon, zijn volgens VN-onderzoek gedood door Israël en Hezbollah. Een van de incidenten kwam door een explosief van Hezbollah, het andere door een Israëlische beschieting.
6 uur geledenLONDEN (ANP) - De Britse premier Keir Starmer vindt dat Ye nooit uitgenodigd had moeten worden om op te treden op het Wireless Festival in Londen. Dat schrijft Starmer op X, nadat bekend was geworden dat de omstreden rapper de toegang tot het Verenigd Koninkrijk is geweigerd.
7 uur geledenGENÈVE (ANP) - Als de Amerikaanse president Donald Trump uitvoering geeft aan zijn dreigement om "een hele beschaving" te laten sterven, komt dat neer op "de ernstigste misdaden" onder het internationaal recht, zegt VN-mensenrechtenchef Volker Türk. Hij benadrukt dat het aanvallen van burgers een oorlogsmisdaad is.
7 uur geledenPARAMARIBO (ANP) - Duizenden mensen, begeleid door blaasmuziek van de militaire kapel, bewezen dinsdag de laatste eer aan de ex-president van Suriname, Chandrikapersad Santokhi, die op 30 maart plotseling overleed op 67-jarige leeftijd. De uitvaartdienst met staatseer wordt gehouden in De Olifant, het partijcentrum van de Vooruitstrevende Hervormings Partij waarvan hij voorzitter was.
9 uur geleden