Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Rusland gaat meer gas leveren aan China

Rusland gaat meer gas leveren aan China

BEIJING (ANP/DPA) - Rusland gaat meer aardgas leveren aan China te midden van de gespannen relatie van de twee communistische landen met het Westen. De Russische President Vladimir Poetin kondigde een nieuw leveringscontract aan voor 10 miljard kubieke meter aardgas per jaar aan de Volksrepubliek.

Het gas wordt geleverd uit het zogeheten Russische Verre Oosten, het oostelijkste gedeelte van het land. Ook hebben de Russische producenten volgens Poetin oplossingen gevonden voor de levering van koolwaterstoffen aan China.

Poetin maakte het contract bekend tijdens gesprekken met het Chinese staatshoofd Xi Jinping in Beijing. De Russische president is in Beijing voor de opening van de Olympische Winterspelen en voor een onderhoud met zijn Chinese ambtgenoot. De Chinees-Russische top moet volgens Moskou een "gezamenlijke visie" op internationale veiligheid opleveren. Het is de eerste persoonlijke ontmoeting tussen de twee staatshoofden sinds het uitbreken van de coronapandemie in het voorjaar van 2020.

Ongekend sterk

Bij de start van zijn bezoek noemde Poetin de betrekkingen met China nog maar eens "ongekend" sterk. De betrekkingen tussen Rusland en het Westen zijn momenteel gespannen vanwege het conflict in Oekraïne. Het Westen beschuldigt Rusland ervan met een invasie in Oekraïne te dreigen. Poetin zal zich willen verzekeren van de steun van Xi in het conflict.

China heeft in het afgelopen jaar al meer Russische gas gekocht dan in 2020. Rusland is ook de belangrijkste leverancier van energie en grondstoffen aan de Volksrepubliek. De Russische olieproducent Rosneft, die ook deel uitmaakt van de Russische delegatie in Beijing, liet daarnaast weten een contract te hebben gesloten met het Chinese staatsolieconcern CNPC voor de levering van 100 miljoen ton olie in de komende tien jaar voor de verwerking in Chinese raffinaderijen.

Nord Stream 2

De deals zijn een opsteker voor Rusland aangezien Moskou nog altijd wacht op goedkeuring voor de Nord Stream 2-gasleiding naar Duitsland. De pijpleiding werd in september vorig jaar al voltooid, maar gas leveren via de pijp die via de Oostzee van Rusland naar Duitsland loopt mag nog niet.

De pijpleiding is van meet af aan omstreden geweest. Zo was er verzet vanuit de Verenigde Staten omdat Rusland via de gaspijpleiding meer invloed in Europa zou krijgen. En als Rusland besluit Oekraïne binnen te vallen, zal dat volgens de Amerikanen betekenen dat de gaspijpleiding helemaal "niet doorgaat".

Meer uit Financieel

ABN AMRO verwacht lagere groei bouwketens door Iranoorlog

AMSTERDAM (ANP) - ABN AMRO verlaagt de groeiraming voor de doe-het-zelfbranche door de verslechterde economische omstandigheden door de Iranoorlog. Door de hogere inflatie en rente en het lagere consumentenvertrouwen verwacht de bank nu een volumegroei in 2026 van 2 procent. Eerder werd gerekend op een groei van 3 procent.

5 uur geleden
Verliezen op Wall Street om twijfels over gesprekken VS en Iran

NEW YORK (ANP) - De aandelenbeurzen in New York zijn dinsdag met verliezen de handelsdag uitgegaan. Beleggers waren in afwachting van meer duidelijkheid over gesprekken tussen de Verenigde Staten en Iran. Het staakt-het-vuren zou in eerste instantie dinsdagnacht aflopen, maar kort na het slot van de beurshandel kondigde president Donald Trump een verlenging van het bestand aan.

6 uur geleden
Lufthansa schrapt 20.000 vluchten om brandstof te besparen

KEULEN (ANP) - Het Duitse luchtvaartconcern Lufthansa schrapt tot oktober 20.000 korteafstandsvluchten om brandstof te besparen. Volgens het luchtvaartconcern is de prijs van vliegtuigbrandstof verdubbeld sinds het uitbreken van de Iranoorlog.

7 uur geleden
Apple-topman Cook: ik ben gezond en wil nog lang voorzitter zijn

CUPERTINO (ANP) - Vertrekkend Apple-topman Tim Cook heeft gezegd dat hij gezond is en van plan is om nog lange tijd als uitvoerend voorzitter aan te blijven bij de iPhonemaker. Die opmerkingen maakte Cook, die vanaf september de leiding over het bedrijf overdraagt aan de hardwarebaas John Ternus, tijdens een bijeenkomst met het Apple-personeel, meldt persbureau Bloomberg.

9 uur geleden
Chipbedrijf ASMI rekent op sterkere tweede jaarhelft

ALMERE (ANP) - Chiptoeleverancier ASM International (ASMI) verwacht in de tweede helft van dit jaar een hogere omzet dan in de eerste helft van 2026, maakte het concern dinsdag bekend.

11 uur geleden
Klein verlies voor AEX te midden van spanningen tussen VS en Iran

AMSTERDAM (ANP) - De Amsterdamse aandelenbeurs sloot dinsdag met een klein verlies, te midden van de spanningen tussen de Verenigde Staten en Iran. Beleggers bleven terughoudend in afwachting van de ontwikkelingen rond de Iranoorlog.

11 uur geleden
Fed-kandidaat Warsh benadrukt onafhankelijkheid in hoorzitting

WASHINGTON (ANP/BLOOMBERG/RTR/AFP) - Kevin Warsh heeft dinsdag tijdens een hoorzitting beloofd de onafhankelijkheid van de Amerikaanse centrale bank te beschermen. De door Donald Trump voorgedragen kandidaat voor het voorzitterschap van de Federal Reserve benadrukte daarnaast zijn eigen onafhankelijkheid.

11 uur geleden