Rusland gaat meer gas leveren aan China
BEIJING (ANP/DPA) - Rusland gaat meer aardgas leveren aan China te midden van de gespannen relatie van de twee communistische landen met het Westen. De Russische President Vladimir Poetin kondigde een nieuw leveringscontract aan voor 10 miljard kubieke meter aardgas per jaar aan de Volksrepubliek.
Het gas wordt geleverd uit het zogeheten Russische Verre Oosten, het oostelijkste gedeelte van het land. Ook hebben de Russische producenten volgens Poetin oplossingen gevonden voor de levering van koolwaterstoffen aan China.
Poetin maakte het contract bekend tijdens gesprekken met het Chinese staatshoofd Xi Jinping in Beijing. De Russische president is in Beijing voor de opening van de Olympische Winterspelen en voor een onderhoud met zijn Chinese ambtgenoot. De Chinees-Russische top moet volgens Moskou een "gezamenlijke visie" op internationale veiligheid opleveren. Het is de eerste persoonlijke ontmoeting tussen de twee staatshoofden sinds het uitbreken van de coronapandemie in het voorjaar van 2020.
Ongekend sterk
Bij de start van zijn bezoek noemde Poetin de betrekkingen met China nog maar eens "ongekend" sterk. De betrekkingen tussen Rusland en het Westen zijn momenteel gespannen vanwege het conflict in Oekraïne. Het Westen beschuldigt Rusland ervan met een invasie in Oekraïne te dreigen. Poetin zal zich willen verzekeren van de steun van Xi in het conflict.
China heeft in het afgelopen jaar al meer Russische gas gekocht dan in 2020. Rusland is ook de belangrijkste leverancier van energie en grondstoffen aan de Volksrepubliek. De Russische olieproducent Rosneft, die ook deel uitmaakt van de Russische delegatie in Beijing, liet daarnaast weten een contract te hebben gesloten met het Chinese staatsolieconcern CNPC voor de levering van 100 miljoen ton olie in de komende tien jaar voor de verwerking in Chinese raffinaderijen.
Nord Stream 2
De deals zijn een opsteker voor Rusland aangezien Moskou nog altijd wacht op goedkeuring voor de Nord Stream 2-gasleiding naar Duitsland. De pijpleiding werd in september vorig jaar al voltooid, maar gas leveren via de pijp die via de Oostzee van Rusland naar Duitsland loopt mag nog niet.
De pijpleiding is van meet af aan omstreden geweest. Zo was er verzet vanuit de Verenigde Staten omdat Rusland via de gaspijpleiding meer invloed in Europa zou krijgen. En als Rusland besluit Oekraïne binnen te vallen, zal dat volgens de Amerikanen betekenen dat de gaspijpleiding helemaal "niet doorgaat".
Meer uit Financieel
LONDEN (ANP) - Oliekartel OPEC+ houdt de olieproductie opnieuw ongewijzigd. Dat maakte de organisatie, met Saudi-Arabië en Rusland als belangrijkste leden, zondag bekend.
3 uur geledenRIYAD (ANP/BLOOMBERG) - De economie van Saudi-Arabië groeide in 2025 in het hoogste tempo in drie jaar, met de oliesector als belangrijkste groeimotor. Het bruto binnenlands product (bbp) steeg met 4,5 procent, volgens voorlopige cijfers van het nationale statistiekbureau die zondag werden gepubliceerd.
4 uur geledenDEN HAAG (ANP/BLOOMBERG) - De bitcoin, 's werelds belangrijkste digitale munt, staat onder druk. In januari zakte de cryptomunt bijna 11 procent, waarmee het de vierde opeenvolgende maand met koersverlies was. Dat is de langste verliesreeks sinds 2018.
5 uur geledenBUNNIK (ANP) - Autodealers zijn het nieuwe jaar slecht begonnen, met een flinke daling van de nieuwverkopen in januari. Volgens de brancheorganisaties BOVAG en RAI Vereniging rolden vorige maand maar 28.347 nieuwe auto's de Nederlandse showrooms uit, ruim 13 procent minder dan in januari vorig jaar. Het aantal volledig elektrische auto's kelderde zelfs met 35,4 procent.
8 uur geledenJAKARTA (ANP/BLOOMBERG) - Indonesië staat de in opspraak geraakte chatbot Grok weer toe nadat het bedrijf van eigenaar Elon Musk heeft gezegd maatregelen te nemen om misbruik van de dienst tegen te gaan. Eerder werd de chatbot, die AI-naaktbeelden van vrouwen en kinderen genereert, verboden in Indonesië.
9 uur geledenDETROIT (ANP) - De Amerikaanse autofabrikant Ford heeft gesprekken gevoerd met zijn Chinese concurrent Xiaomi over het oprichten van een joint venture voor de productie van elektrische auto's in de Verenigde Staten. Dat meldt de Financial Times op basis van bronnen die bekend zijn met de zaak.
10 uur geledenSCHIPHOL (ANP) - KLM hervat maandag en dinsdag het vliegverkeer naar de Israëlische hoofdstad Tel Aviv, maakte de luchtvaartmaatschappij bekend. Daarnaast worden vanaf zondag tot en met vrijdag de vluchten naar Dubai hervat, met een aangepast vliegschema.
11 uur geleden