Rusland gaat meer gas leveren aan China
BEIJING (ANP/DPA) - Rusland gaat meer aardgas leveren aan China te midden van de gespannen relatie van de twee communistische landen met het Westen. De Russische President Vladimir Poetin kondigde een nieuw leveringscontract aan voor 10 miljard kubieke meter aardgas per jaar aan de Volksrepubliek.
Het gas wordt geleverd uit het zogeheten Russische Verre Oosten, het oostelijkste gedeelte van het land. Ook hebben de Russische producenten volgens Poetin oplossingen gevonden voor de levering van koolwaterstoffen aan China.
Poetin maakte het contract bekend tijdens gesprekken met het Chinese staatshoofd Xi Jinping in Beijing. De Russische president is in Beijing voor de opening van de Olympische Winterspelen en voor een onderhoud met zijn Chinese ambtgenoot. De Chinees-Russische top moet volgens Moskou een "gezamenlijke visie" op internationale veiligheid opleveren. Het is de eerste persoonlijke ontmoeting tussen de twee staatshoofden sinds het uitbreken van de coronapandemie in het voorjaar van 2020.
Ongekend sterk
Bij de start van zijn bezoek noemde Poetin de betrekkingen met China nog maar eens "ongekend" sterk. De betrekkingen tussen Rusland en het Westen zijn momenteel gespannen vanwege het conflict in Oekraïne. Het Westen beschuldigt Rusland ervan met een invasie in Oekraïne te dreigen. Poetin zal zich willen verzekeren van de steun van Xi in het conflict.
China heeft in het afgelopen jaar al meer Russische gas gekocht dan in 2020. Rusland is ook de belangrijkste leverancier van energie en grondstoffen aan de Volksrepubliek. De Russische olieproducent Rosneft, die ook deel uitmaakt van de Russische delegatie in Beijing, liet daarnaast weten een contract te hebben gesloten met het Chinese staatsolieconcern CNPC voor de levering van 100 miljoen ton olie in de komende tien jaar voor de verwerking in Chinese raffinaderijen.
Nord Stream 2
De deals zijn een opsteker voor Rusland aangezien Moskou nog altijd wacht op goedkeuring voor de Nord Stream 2-gasleiding naar Duitsland. De pijpleiding werd in september vorig jaar al voltooid, maar gas leveren via de pijp die via de Oostzee van Rusland naar Duitsland loopt mag nog niet.
De pijpleiding is van meet af aan omstreden geweest. Zo was er verzet vanuit de Verenigde Staten omdat Rusland via de gaspijpleiding meer invloed in Europa zou krijgen. En als Rusland besluit Oekraïne binnen te vallen, zal dat volgens de Amerikanen betekenen dat de gaspijpleiding helemaal "niet doorgaat".
Meer uit Financieel
NEW DELHI (ANP/BLOOMBERG) - De Indiase minister van Handel en Industrie Piyush Goyal gaat komende week naar Canada om te praten met premier Mark Carney over een vrijhandelsakkoord tussen beide landen. Ook wordt gepraat over samenwerking bij belangrijke grondstoffen die India nodig heeft.
5 uur geledenKOPENHAGEN (ANP/BLOOMBERG) - De Deense economie zal dit jaar sterker groeien dan eerder gedacht. De economie wordt daarbij geholpen door goede verkopen van de omvangrijke farmaceutische sector van Denemarken, met bijvoorbeeld de grote producent van afslankmiddelen Novo Nordisk. Dat heeft het Deense ministerie van Economische Zaken zaterdag gezegd.
5 uur geledenNICOSIA (ANP) - Voor de enorme investeringsbehoeften in de Europese Unie, zoals voor defensie en concurrentiekracht, is meer economische groei en meer geld nodig, ook privaat geld, zei Eurocommissaris Valdis Dombrovskis (Economie) zaterdag.
6 uur geledenORLANDO (ANP/BLOOMBERG) - Blue Origin, het ruimtevaartbedrijf van Amazon-oprichter Jeff Bezos, gaat 600 miljoen dollar investeren in uitbreiding van zijn Rocket Park Campus in Cape Canaveral in de Amerikaanse staat Florida. Dat heeft gouverneur Ron DeSantis van Florida gemeld.
7 uur geledenSAN FRANCISCO (ANP/BLOOMBERG) - AI-bedrijf Anthropic rondt naar verwachting komende week een nieuwe financieringsronde af waarbij ruim 30 miljard dollar wordt opgehaald voor investeringen in verdere groei. Dat melden ingewijden aan persbureau Bloomberg. Met die nieuwe financieringsronde zou een waarde aan Anthropic toegekend worden van meer dan 900 miljard dollar, aldus Bloomberg.
8 uur geledenHOUSTON (ANP/RTR/BLOOMBERG) - Het aantal actieve olieboorplatforms in de Verenigde Staten neemt steeds verder toe, aangejaagd door de sterk gestegen olieprijzen door de oorlog in het Midden-Oosten. Volgens de grote oliedienstverlener Baker Hughes steeg dat aantal afgelopen week met tien platforms naar 425. Dat is de sterkste wekelijkse toename in meer dan vier jaar tijd.
9 uur geledenNEW YORK (ANP) - De Amerikaanse aandelenbeurzen zijn vrijdag met winsten het weekend ingegaan. Hoop op een akkoord tussen de VS en Iran, dat een fragiel staakt-het-vuren kan omzetten in blijvende vrede, wakkerde volgens analisten het optimisme op Wall Street aan.
20 uur geleden