Rusland ervaart tegenwind met eigen betalingssysteem
MOSKOU (ANP/AFP) - Rusland ondervindt hinder met de wereldwijde uitbreiding van zijn betalingssysteem. Dat zei het hoofd van de Russische centrale bank vrijdag. Het systeem is opgezet om de sancties tegen Moskou vanwege Oekraïne te omzeilen.
Creditcardmaatschappijen Visa en Mastercard hebben hun activiteiten in Rusland opgeschort na het Oekraïne-offensief. Daardoor werken buitenlandse kaarten daar niet meer. Ook in Rusland uitgegeven kaarten in het buitenland doen het niet meer. Verder zijn bankoverschrijvingen tussen Europa en Rusland moeilijk geworden.
Rusland begon in 2015 zijn eigen binnenlandse betalingssysteem te ontwikkelen na een eerste reeks westerse sancties. Die werden ingesteld na de Russische annexatie van de Krim het jaar daarvoor. Het resulteerde in de oprichting van een kaartbetalingssysteem genaamd Mir. Maar deze kaarten worden niet overal ter wereld geaccepteerd.
Acceptatie wereldwijd
De Russische autoriteiten zouden graag zien dat de kaarten in het buitenland worden geaccepteerd, wat de financiële problemen zou verminderen waarmee Russen nu op reis worden geconfronteerd.
"We werken met veel toezichthouders uit veel landen samen om het gebruik van Mir-bankkaarten uit te breiden, maar we stuiten op moeilijkheden", zei de Russische centrale bankchef Elvira Nabiullina. Ze voegde eraan toe dat buitenlandse banken aarzelen om zich bij het Mir-systeem aan te sluiten omdat ze "het risico van sancties tegen hen proberen te minimaliseren".
100 miljoen kaarten
In de afgelopen zeven jaar zijn meer dan 100 miljoen Mir-kaarten uitgegeven. Dat betekent dat meer dan de helft van de Russische bevolking er een heeft, aldus de cijfers van de uitgever van de kaart. Een deel van de bevolking heeft geen keuze. Werknemers in de openbare sector en gepensioneerden hebben een Mir-kaart nodig om overheidsgeld en uitkeringen te ontvangen.
Het Mir-betalingssysteem is momenteel alleen beschikbaar in een handvol landen, waaronder Belarus en Kazachstan. Verschillende Russische banken zeiden dat zij werken aan de uitgifte van kaarten met het Chinese Union Pay als alternatief.
Meer uit Financieel
BERLIJN (ANP/DPA) - De Duitse deelstaat Saksen-Anhalt kan te maken krijgen met grote economische problemen als de radicaalrechtse Alternative für Deutschland (AfD) zondag daar de verkiezingen wint. Dat hebben economen en topbestuurders uit het Duitse bedrijfsleven gezegd in Duitse media.
2 uur geledenANKARA (ANP/BLOOMBERG) - Turkije heeft zondag zijn verwachtingen voor de economische groei verlaagd om de aanhoudende Iranoorlog. De daaruit voortvloeiende stijging van de energieprijzen heeft het afremmen van de inflatie in Turkije bemoeilijkt.
2 uur geledenBEIJING (ANP/BLOOMBERG) - China steekt miljarden in zijn grootste banken en verzekeraars. Hiermee probeert de overheid in Beijing de balansen te versterken en de economische groei op peil te houden.
3 uur geledenWENEN (ANP/DPA) - Oliekartel OPEC+ gaat zijn productiedoelstellingen volgende maand niet verder verhogen. Een kerngroep van zeven leden, waaronder Saudi-Arabië en Rusland, heeft zondag na een onlinebijeenkomst bekendgemaakt dat de huidige quota gehandhaafd blijven.
5 uur geledenABUJA (ANP/BLOOMBERG) - De Nigeriaanse mededingingsautoriteit onderzoekt het plotselinge vertrek van taxi-app Uber uit het Afrikaanse land. Afgelopen week staakte het Amerikaanse techbedrijf er abrupt zijn activiteiten zonder gebruikers vooraf te waarschuwen.
6 uur geledenLONDEN (ANP) - Jaguar Land Rover staat op het punt om de komende twee jaar 4000 banen te schrappen, meldt de Britse krant The Times. De grootste autofabrikant van het Verenigd Koninkrijk kampt al langer met stijgende kosten en dalende verkopen. Ook heeft het bedrijf last van Amerikaanse importheffingen.
10 uur geledenSTOCKHOLM (ANP) - Medeoprichter Martin Lorentzon van muziekstreamingdienst Spotify wil Zweden verlaten als het land een nieuwe rijkentaks invoert. Dit heeft de Zweedse miljardair gezegd tegen persbureau Bloomberg.
11 uur geleden