Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Rusland ervaart tegenwind met eigen betalingssysteem

Rusland ervaart tegenwind met eigen betalingssysteem

MOSKOU (ANP/AFP) - Rusland ondervindt hinder met de wereldwijde uitbreiding van zijn betalingssysteem. Dat zei het hoofd van de Russische centrale bank vrijdag. Het systeem is opgezet om de sancties tegen Moskou vanwege Oekraïne te omzeilen.

Creditcardmaatschappijen Visa en Mastercard hebben hun activiteiten in Rusland opgeschort na het Oekraïne-offensief. Daardoor werken buitenlandse kaarten daar niet meer. Ook in Rusland uitgegeven kaarten in het buitenland doen het niet meer. Verder zijn bankoverschrijvingen tussen Europa en Rusland moeilijk geworden.

Rusland begon in 2015 zijn eigen binnenlandse betalingssysteem te ontwikkelen na een eerste reeks westerse sancties. Die werden ingesteld na de Russische annexatie van de Krim het jaar daarvoor. Het resulteerde in de oprichting van een kaartbetalingssysteem genaamd Mir. Maar deze kaarten worden niet overal ter wereld geaccepteerd.

Acceptatie wereldwijd

De Russische autoriteiten zouden graag zien dat de kaarten in het buitenland worden geaccepteerd, wat de financiële problemen zou verminderen waarmee Russen nu op reis worden geconfronteerd.

"We werken met veel toezichthouders uit veel landen samen om het gebruik van Mir-bankkaarten uit te breiden, maar we stuiten op moeilijkheden", zei de Russische centrale bankchef Elvira Nabiullina. Ze voegde eraan toe dat buitenlandse banken aarzelen om zich bij het Mir-systeem aan te sluiten omdat ze "het risico van sancties tegen hen proberen te minimaliseren".

100 miljoen kaarten

In de afgelopen zeven jaar zijn meer dan 100 miljoen Mir-kaarten uitgegeven. Dat betekent dat meer dan de helft van de Russische bevolking er een heeft, aldus de cijfers van de uitgever van de kaart. Een deel van de bevolking heeft geen keuze. Werknemers in de openbare sector en gepensioneerden hebben een Mir-kaart nodig om overheidsgeld en uitkeringen te ontvangen.

Het Mir-betalingssysteem is momenteel alleen beschikbaar in een handvol landen, waaronder Belarus en Kazachstan. Verschillende Russische banken zeiden dat zij werken aan de uitgifte van kaarten met het Chinese Union Pay als alternatief.

Meer uit Financieel

Trump: VS beslissen welke oliebedrijven in Venezuela mogen werken

WASHINGTON (ANP/RTR) - De Verenigde Staten zullen beslissen welke oliebedrijven actief mogen zijn in Venezuela. Dat heeft de Amerikaanse president Donald Trump gezegd voorafgaand aan een ontmoeting met bestuurders van oliebedrijven in het Witte Huis, waar wordt gepraat over de heropbouw van de Venezolaanse olie-industrie.

7 uur geleden
Trump: focus gesprek oliebedrijven op Venezuela en lagere prijzen

WASHINGTON (ANP/RTR/BLOOMBERG) - De focus bij de gesprekken die de Amerikaanse president Donald Trump vrijdag heeft met topbestuurders van oliebedrijven ligt op de olie-industrie van Venezuela en het verlagen van de prijzen voor Amerikanen. Dat schreef Trump op zijn socialemediaplatform Truth Social.

8 uur geleden
Ondertekening Mercosur-deal op 17 januari in Paraguay

BRUSSEL (ANP/RTR) - Het vrijhandelsakkoord van de Europese Unie met de zogenoemde Mercosur-landen Argentinië, Brazilië, Uruguay en Paraguay wordt op 17 januari formeel ondertekend in Paraguay. Dat meldt het Argentijnse ministerie van Buitenlandse Zaken. Over de deal is 25 jaar onderhandeld.

9 uur geleden
AEX-index fors in de plus door winsten ASML en Shell

AMSTERDAM (ANP) - De AEX-index op de aandelenbeurs in Amsterdam is vrijdag met stevige winst het weekend ingegaan, geholpen door flinke plussen voor de zwaargewichten ASML en Shell. Daarmee was sprake van herstel voor de hoofdindex op het Damrak na de forse verliesbeurten in de voorgaande twee handelsdagen.

11 uur geleden
Hooggerechtshof VS doet geen uitspraak in zaak om importheffingen

WASHINGTON (ANP/RTR) - Het Amerikaanse Hooggerechtshof doet vrijdag geen uitspraak in een zaak over de importheffingen van president Donald Trump. Eerder was het onduidelijk of hierover nu een oordeel zou komen.

11 uur geleden
KLM annuleert zaterdag geen vluchten op Schiphol

SCHIPHOL (ANP) - KLM annuleert vooralsnog zaterdag geen vluchten op luchthaven Schiphol vanwege de weersomstandigheden. Dat meldt de luchtvaartmaatschappij. De afgelopen week had KLM juist nog te maken met grootschalige uitval en vertraging van vluchten door het barre winterweer.

13 uur geleden
Recordaantal reizigers via Eindhoven Airport in 2025

EINDHOVEN (ANP) - Eindhoven Airport heeft vorig jaar een recordaantal passagiers verwelkomd. De grens van 7 miljoen passagiers werd bijna doorbroken. Er vlogen 6.956.486 reizigers via de luchthaven, ruim 150.000 mensen meer dan een jaar eerder.

13 uur geleden