Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Rusland dringt aan op hervormingen in Wit-Rusland

Rusland dringt aan op hervormingen in Wit-Rusland

MINSK (ANP/RTR) - De Russische minister van Buitenlandse Zaken drong er donderdag bij de Wit-Russische president Aleksandr Loekasjenko op aan de overeenkomsten met het Kremlin na te komen en door te gaan met grondwetshervormingen. Dit om een ​​politieke crisis na maanden van protesten te bezweren.

Loekasjenko, die door de oppositie wordt opgeroepen af te treden na de presidentsverkiezing van 9 augustus, beloofde tijdens gesprekken met de Russische president Vladimir Poetin op 14 september dat hij de grondwet van Wit-Rusland zou hervormen. Demonstranten tegen zijn bewind zijn ervan overtuigd dat er is gefraudeerd met de verkiezingen.

Loekasjenko heeft verkiezingsfraude altijd ontkend en bij zijn bezoek aan Moskou is hem een lening van 1,5 miljard dollar (1,3 miljard euro) beloofd. Politieke steun van Rusland is essentieel voor hem om aan de macht te blijven. Hij zei later dat Wit-Rusland nieuwe verkiezingen zou kunnen houden zodra de grondwetshervormingen zijn goedgekeurd.

Vertragingstactiek

Maar politieke tegenstanders hebben het hervormingsvoorstel van Loekasjenko afgedaan als een vertragingstactiek. Hervormingen zijn ook nog niet doorgevoerd.

"Zoals president Poetin herhaaldelijk heeft benadrukt, zijn we geïnteresseerd in het zien van deze initiatieven", zei de Russische minister van Buitenlandse Zaken Sergej Lavrov tegen Loekasjenko tijdens een bezoek aan de Wit-Russische hoofdstad Minsk.

Nauwere samenwerking

Lavrov zei niet publiekelijk welke andere initiatieven Moskou graag zou zien. Rusland streeft al lange tijd naar nauwere samenwerking met Wit-Rusland, maar Minsk heeft zich daartegen verzet, uit angst dat het zal worden opgeslokt door zijn grotere buur.

"We hebben er natuurlijk belang bij dat de situatie kalm en stabiel is en we denken dat het begin van de grondwetshervorming die door de leiders van het land is geïnitieerd hieraan zal bijdragen", zei Lavrov.

Lavrov vertelde Loekasjenko dat Moskou geen contacten heeft met de Wit-Russische oppositie en beschuldigde het Westen, dat Minsk sancties heeft opgelegd, van inmenging in Wit-Rusland.

Meer uit Buitenland

Verenigde Staten nog in contact met Iran

WASHINGTON (ANP/RTR) - De Verenigde Staten zijn, ook na de geklapte onderhandelingen van afgelopen weekend in Islamabad, nog in gesprek met Iran. Dat zegt een hooggeplaatste Amerikaanse functionaris tegen persbureau Reuters. Volgens de bron hebben de VS nog niet formeel ingestemd met een verlenging van het staakt-het-vuren met Iran, dat afgelopen week werd overeengekomen onder bemiddeling van Pakistan.

1 uur geleden
FT: BBC gaat 2000 banen schrappen, ongeveer 10 procent van totaal

LONDEN (ANP) - De Britse nationale omroep BBC is van plan 2000 banen te schrappen oftewel ongeveer 10 procent van het totale personeelsbestand. Dat meldt zakenkrant Financial Times op basis van bronnen. In februari maakte de BBC al bekend de komende jaren flink te willen bezuinigen.

1 uur geleden
Opnieuw schietpartij op Turkse school, meerdere doden

ANKARA (ANP/RTR/AFP) - In het zuiden van Turkije heeft voor de tweede dag op rij een schietpartij op een middelbare school plaatsgevonden. Gouverneur Mükerrem Ünlüer van Kahramanmaras heeft bekendgemaakt dat drie leerlingen en een leraar zijn omgekomen. Ook zijn er twintig gewonden.

1 uur geleden
Turkse president probeert te helpen bestand Iran-VS te verlengen

ANKARA/ISLAMABAD/TEHERAN (ANP/RTR/AFP) - De Turkse president Recep Tayyip Erdogan heeft gezegd dat Turkije probeert te helpen het bestand van twee weken tussen Iran en de Verenigde Staten te verlengen. Turkije staat in nauw contact met het buurland Iran, met de VS en met de bemiddelaar Pakistan.

2 uur geleden
Iran bedreigt scheepvaart in regio als blokkade VS voortduurt

TEHERAN (ANP/RTR) - De legerleiding van Iran heeft gewaarschuwd dat ze de scheepvaart in de Perzische Golf, de Golf van Oman en de Rode Zee stillegt als er geen einde komt aan de Amerikaanse maritieme blokkade van Iraanse havens.

2 uur geleden
Onderzoek Spanje wijst schuldigen aan voor grote stroomstoring

MADRID (ANP/RTR) - De enorme stroomstoring vorig jaar in Spanje is te wijten aan de regering, de netbeheerder en energietoezichthouder, aldus een onderzoek van de Spaanse senaat. Dit is het eerste onderzoek waarin een of meerdere schuldigen worden aangewezen.

3 uur geleden
Magyar verwacht half mei inauguratie nieuwe Hongaarse regering

BOEDAPEST (ANP/RTR) - Péter Magyar, de winnaar van de Hongaarse verkiezingen, verwacht dat zijn nieuwe regering halverwege mei geïnaugureerd wordt. "Mogelijk nog iets eerder", zei hij na een gesprek met president Tamás Sulyok. Begin mei moet het parlement voor het eerst bijeenkomen.

4 uur geleden