Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Rusland dreigt minder olie op te pompen na invoeren maximumprijs

Rusland dreigt minder olie op te pompen na invoeren maximumprijs

MOSKOU (ANP/BLOOMBERG) - Rusland dreigt minder olie op te pompen uit protest tegen de maximumprijs die veel westerse landen hebben ingesteld voor Russische olie. Vice-premier Alexander Novak zegt dat zijn land 500.000 tot 700.000 vaten olie per dag minder kan produceren. Dat deed hij nadat president Vladimir Poetin al had aangekondigd maandag of dinsdag een decreet met de Russische reactie te ondertekenen. De verlaging komt overeen met iets meer dan 5 procent van de totale Russische olieproductie.

De landen van de G7 stelden onlangs een maximumprijs in voor Russische olie van 60 dollar per vat. Bedrijven die de olie met schepen vervoeren of de verzekering van die schepen regelen, mogen daardoor niet meewerken aan een duurdere verkoop van Russische olie. Niet alle landen doen mee aan die maximumprijs, maar de gedachte is dat ook andere landen een korting kunnen bedingen bij Rusland waardoor dat land zo minder geld verdient aan de handel in olie.

Rusland zei al eerder geen olie meer te willen leveren aan landen die meedoen aan de maximumprijs. Volgens Novak zijn Russische oliebedrijven bezig hun export te verleggen naar Azië. Hij voorspelt olietekorten in Europa.

Invoerverbod

Samen met een invoerverbod vanuit de EU voor olie die niet met een pijplijn wordt aangevoerd, zorgde de maximumprijs voor een fors lagere oliestroom vanuit Rusland naar de wereldmarkten. Het doel van de maximumprijs was echter om die stroom op peil te houden en er alleen voor te zorgen dat de verdiensten van Rusland dalen. Toch voerde Rusland sinds 5 december de helft minder olie uit.

Als Rusland zijn olieproductie echt verlaagt, kan dat gevolgen hebben voor de olieprijs. China heeft net zijn coronabeleid aangepast en de verwachting is dat die economie flink zal groeien als de ergste coronagolven voorbij zijn. Tegelijkertijd blijft de Amerikaanse economie sterk en de vraag naar olie dus op niveau. Een recessie in Europa lijkt bovendien mee te vallen.

Meer uit Financieel

Nederlanders iets minder voorzichtig met geld uitgeven, denkt ING

AMSTERDAM (ANP) - Nederlandse consumenten blijven in de tweede helft van dit jaar voorzichtig met geld uitgeven, maar iets minder dan in de eerste helft. Volgend jaar gaan mensen meer besteden, verwacht ING Research.

23 minuten geleden
Regering-Trump wil alsnog direct ontslag van Fed-bestuurder Cook

WASHINGTON (ANP/RTR) - De regering-Trump heeft een rechter verzocht om bestuurder Lisa Cook van de Federal Reserve alsnog direct uit functie te zetten. Eerder deze week oordeelde een rechter dat de Amerikaanse president haar niet mag ontslaan zolang ze die beslissing aanvecht. Advocaten van de regering vragen een hof van beroep nu om die beslissing op te schorten.

3 uur geleden
Wall Street op recordhoogte, Warner Bros stijgt na overnamenieuws

NEW YORK (ANP) - De aandelenbeurzen in New York zijn met winsten gesloten. De bekendste graadmeters op Wall Street scherpten hun recordstanden van eerder deze week aan doordat beleggers er zekerder van zijn dat de Federal Reserve de rente gaat verlagen. Media- en filmconcern Warner Bros. Discovery was een opvallende stijger na mediaberichten dat het bedrijf wordt overgenomen.

3 uur geleden
Hof schrapt belastingboete van 106 miljoen voor tabaksbedrijf BAT

AMSTERDAM (ANP) - Het gerechtshof van Amsterdam heeft een megaboete van de Belastingdienst voor tabaksfabrikant British American Tobacco (BAT) geschrapt. Een lagere rechter oordeelde dat het bedrijf achter merken als Lucky Strike en Dunhill 106 miljoen euro moest betalen vanwege vermeend gesjoemel met de belastingaangifte. Die geldstraf is in hoger beroep vernietigd, meldt het hof in een persbericht.

4 uur geleden
Hyundai rekent op vertraging bouw batterijfabriek VS na inval

SEOUL (ANP/BLOOMBERG) - De bouw van een batterijfabriek in de Amerikaanse staat Georgia van automaker Hyundai en technologiebedrijf LG Energy Solution loopt vertraging op door de grote inval van de immigratiedienst vorige week. Bij die actie pakten Amerikaanse autoriteiten 475 mensen op die aan de fabriek werkten, waarbij veel Zuid-Koreanen werden vastgezet. Volgens topman José Muñoz van Hyundai duurt het "minimaal twee tot drie maanden" langer voordat de fabriek af is.

4 uur geleden
Amerikaanse waakhond onderzoekt invloed AI-bots op minderjarigen

WASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse marktwaakhond FTC wil dat grote techbedrijven informatie geven over de manier waarop ze de schadelijke effecten van AI-chatbots voor minderjarigen beperken. De toezichthouder eist onder andere dat de bedrijven achter Facebook, Instagram, ChatGPT, Snapchat en X inzicht geven in de manier waarop ze chatbots inzetten.

5 uur geleden
PostNL verwacht deze maand pakketten naar VS te versturen

DEN HAAG (ANP) - PostNL verwacht deze maand een groot deel van de voor de Verenigde Staten bestemde pakketten weer te kunnen verzenden. Vorige maand stopte het post- en pakketbedrijf daar net als veel Europese branchegenoten mee, door onduidelijkheid over een wetswijziging.

6 uur geleden