Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Rusland dreigt kerncentrale in Oekraïne uit te zetten

Rusland dreigt kerncentrale in Oekraïne uit te zetten

ZAPORIZJA (ANP/RTR) - Rusland dreigt met het uitzetten van de Oekraïense kerncentrale Zaporizja, waar de laatste weken veel om wordt gevochten met het Oekraïense leger. De reactor is sinds maart in Russische handen. Beide strijdende partijen beschuldigen elkaar ervan het complex te beschieten.

Donderdag brengen VN-chef Antonio Guterres en de Turkse president Recep Tayyip Erdogan een bezoek aan Oekraïne om het met president Volodimir Zelenski te hebben over de oorlog in Oekraïne en de export van graan, maar ook over de situatie in Zaporizja. Guterres vreest een nucleaire catastrofe en heeft opgeroepen tot een gedemilitariseerde zone rond de kernreactor. Voor Rusland is dat idee "onacceptabel", omdat het complex daardoor juist alleen maar kwetsbaarder zou worden.

Rusland stelde donderdag dat Oekraïne een "provocatie" voorbereidt bij de kerncentrale. Het Oekraïense leger zou een "klein ongeluk" willen veroorzaken om daar vervolgens Rusland de schuld van te kunnen geven. Om een kernramp te voorkomen, zou Rusland de centrale moeten afsluiten. De Oekraïense actie moet volgens Rusland vrijdag plaatsvinden, als Guterres nog in het land is.

De kerncentrale, de grootste van Europa, is van groot belang voor de Oekraïense energievoorziening. Volgens Zelenski heeft het Russische leger veel zware wapens op het fabrieksterrein gestationeerd, maar Rusland ontkent dat. De president en ook de NAVO hebben Rusland opgeroepen om Internationaal Atoomagentschap (IAEA) toe te laten voor een inspectie. De Verenigde Naties willen dat bezoek regelen, maar Rusland weigert, omdat het te gevaarlijk zou zijn om de missie vanaf Oekraïens grondgebied de frontlinie te laten doorkruisen.

Meer uit Buitenland

Nederlandse verkenningsdrone-missie halfjaar langer in Roemenië

BRUSSEL (ANP) - De Nederlandse militairen die met hun Reaper-verkenningsdrones aan de NAVO-oostflank patrouilleren, blijven langer in Roemenië. De missie wordt tot eind september verlengd, zegt demissionair defensieminister Ruben Brekelmans.

16 minuten geleden
Media: sluiting luchtruim El Paso door gebruik anti-dronelaser

EL PASO (ANP) - De sluiting woensdag van het luchtruim bij het Amerikaanse El Paso volgde op onenigheid tussen overheidsdiensten. Dat zeggen bronnen tegen media als CBS News en The New York Times. De grensbewakingsdienst zou een anti-dronelaser hebben ingezet zonder de luchtvaartautoriteiten voldoende tijd te geven om risico's voor het vliegverkeer in te schatten.

25 minuten geleden
Nils veroorzaakt gevaarlijk weer en stroomuitval in Frankrijk

PARIJS (ANP) - Noodweer leidt in het zuiden van Frankrijk tot problemen. 850.000 mensen zitten zonder stroom, meldt BFMTV op basis van energiebedrijf Enedis. Weerdienst Météo France waarschuwt dat lagedrukgebied Nils in grote delen van het land zorgt voor gevaarlijke situaties door harde wind, zware regenval en onweer.

33 minuten geleden
Kosovaars parlement kiest premier, einde aan jaar durende impasse

PRISTINA (ANP/AFP) - Het Kosovaarse parlement heeft de nationalist Albin Kurti opnieuw benoemd tot premier. Daarmee komt een einde aan een politieke impasse in het land, die al een jaar duurde.

9 uur geleden
Trump na gesprek Netanyahu over Iran: niks concreets afgesproken

WASHINGTON (ANP/RTR) - De Amerikaanse president Donald Trump heeft woensdag in zijn gesprek met de Israëlische premier Benjamin Netanyahu geen concrete afspraken gemaakt, schrijft hij op zijn Truth Social. "Behalve dat ik erop heb aangedrongen dat de onderhandelingen met Iran worden voortgezet, om te zien of er een akkoord kan worden gesloten."

11 uur geleden
Dodental schietpartij Canada naar beneden bijgesteld

TUMBLER RIDGE (ANP) - Het dodental van de schietpartij in Canada is bijgesteld naar negen, inclusief de vermoedelijke schutter. De politie meldde eerder dat ook een tiende persoon was bezweken aan haar zware verwondingen, maar dat is toch niet het geval. Zij is met een helikopter naar het ziekenhuis gebracht en wordt nog behandeld.

11 uur geleden
Amerikaanse acteur James Van Der Beek (48) overleden

WASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse acteur James Van Der Beek is overleden, melden Amerikaanse media woensdag. De acteur, vooral bekend van zijn rol als Dawson Leery in de serie Dawson's Creek, was 48 jaar. Van Der Beek leed al langere tijd aan darmkanker.

11 uur geleden