Rusland definitief niet meer welkom bij OESO
PARIJS (ANP) - Rusland is definitief niet meer welkom bij de Organisatie voor Economische Samenwerking en Ontwikkeling (OESO), een overlegorgaan van 38 landen voor economisch en sociaal beleid. Gesprekken over toetreden van de Russen zijn formeel beëindigd. De OESO schortte het toetredingsproces al op in 2014, toen de Russen het schiereiland de Krim innamen.
De raad van de OESO, die bestaat uit ambassadeurs van alle lidstaten, heeft secretaris-generaal Mathias Cormann ook verzocht het Moskouse kantoor van de organisatie te sluiten. Daarnaast willen de leden niet meer dat hij Russische ministers of functionarissen uitnodigt voor overleg. Eventuele met Russische giften gefinancierde projecten moet hij wat de raad betreft ook tegenhouden. De komende dagen kijkt de OESO ook nog kritisch naar andere vormen van samenwerking met Rusland.
De OESO zegt solidair te zijn met Oekraïne, dat op dit moment wordt aangevallen door een grote Russische troepenmacht. Het samenwerkingsverband bestudeert ook de maatschappelijke en economische gevolgen van de oorlog, die onder andere tot hoge energieprijzen en schaarste aan graan kan leiden.
Behalve de 38 leden van de OESO, waaronder Nederland, overlegt de organisatie met veel meer landen over mondiale thema's. Zo voerden landen onder de paraplu van de OESO onderhandelingen over een hervorming van internationale belastingregels voor multinationals die belastingontwijking moeten voorkomen.
Meer uit Financieel
NEW YORK (ANP) - De aandelenbeurzen in New York gingen dinsdag opnieuw omlaag door de aanhoudende oorlog in het Midden-Oosten. De graadmeters op Wall Street drongen hun eerdere verliezen wel wat terug, nadat de Amerikaanse president Donald Trump had gemeld dat de marine tankers door de Straat van Hormuz zal begeleiden als dat nodig is.
26 minuten geledenDEN HAAG (ANP) - Energieleveranciers Vattenfall en Eneco hebben de mogelijkheden om een vast contract af te sluiten tijdelijk beperkt. Dit melden de bedrijven na berichtgeving in verschillende media. Vanwege de oorlog in het Midden-Oosten is de gasprijs flink gestegen, waardoor energie inkopen duurder is geworden.
1 uur geledenLONDEN (ANP/RTR) - De Britse luchtvaartmaatschappij Virgin Atlantic is van plan de vluchten tussen Londen en Dubai en het Saudische Riyad dinsdag weer te hervatten volgens schema. De maatregel volgt op het beperkt heropenen van het luchtruim in het Midden-Oosten op maandag.
3 uur geledenWASHINGTON (ANP/RTR) - De Amerikaanse president Donald Trump heeft gedreigd alle handel met Spanje stop te zetten. Spanje zou het Amerikaanse leger geen toestemming hebben gegeven om zijn bases te gebruiken voor missies die te maken hebben met aanvallen op Iran.
3 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De AEX-index op de aandelenbeurs in Amsterdam is dinsdag opnieuw flink lager gesloten. De aanhoudende oorlog in het Midden-Oosten sinds de aanvallen op Iran door Israël en de Verenigde Staten afgelopen weekend, heeft geleid tot onrust op de wereldwijde beurzen.
3 uur geledenDUBAI (ANP/RTR) - Irak zal worden gedwongen binnen enkele dagen zijn olieproductie flink te verminderen als olietankers niet vrij kunnen bewegen door de Straat van Hormuz. Twee Iraakse oliefunctionarissen melden dat de productie dan met meer dan 3 miljoen vaten per dag moet worden teruggebracht.
4 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De uitgaven aan televisiereclames in Nederland zijn vorig jaar gedaald, mede omdat in 2024 werd geprofiteerd van het EK voetbal en de Olympische Zomerspelen. Volgens tv-marketingorganisatie Screenforce bedroegen de bestedingen op de Nederlandse tv-reclamemarkt in 2025 in totaal 850 miljoen euro. Dat is ruim 5 procent minder dan een jaar eerder.
5 uur geleden