Rusland definitief niet meer welkom bij OESO
PARIJS (ANP) - Rusland is definitief niet meer welkom bij de Organisatie voor Economische Samenwerking en Ontwikkeling (OESO), een overlegorgaan van 38 landen voor economisch en sociaal beleid. Gesprekken over toetreden van de Russen zijn formeel beëindigd. De OESO schortte het toetredingsproces al op in 2014, toen de Russen het schiereiland de Krim innamen.
De raad van de OESO, die bestaat uit ambassadeurs van alle lidstaten, heeft secretaris-generaal Mathias Cormann ook verzocht het Moskouse kantoor van de organisatie te sluiten. Daarnaast willen de leden niet meer dat hij Russische ministers of functionarissen uitnodigt voor overleg. Eventuele met Russische giften gefinancierde projecten moet hij wat de raad betreft ook tegenhouden. De komende dagen kijkt de OESO ook nog kritisch naar andere vormen van samenwerking met Rusland.
De OESO zegt solidair te zijn met Oekraïne, dat op dit moment wordt aangevallen door een grote Russische troepenmacht. Het samenwerkingsverband bestudeert ook de maatschappelijke en economische gevolgen van de oorlog, die onder andere tot hoge energieprijzen en schaarste aan graan kan leiden.
Behalve de 38 leden van de OESO, waaronder Nederland, overlegt de organisatie met veel meer landen over mondiale thema's. Zo voerden landen onder de paraplu van de OESO onderhandelingen over een hervorming van internationale belastingregels voor multinationals die belastingontwijking moeten voorkomen.
Meer uit Financieel
HAMBURG (ANP/RTR) - Ondanks dat de Straat van Hormuz zaterdag kort na heropening al weer sloot, is het meerdere cruiseschepen toch gelukt uit de Perzische Golf te varen. TUI Cruises heeft zondag bekendgemaakt dat haar schepen Mein Schiff 4 en Mein Schiff 5 door de zeestraat zijn gevaren. MSC Cruises kwam met een verklaring dat de MSC Euribia Dubai had verlaten en nu op weg is naar Europa.
9 uur geledenWASHINGTON (ANP/BLOOMBERG) - De Europese Centrale Bank (ECB) kan beter nog even wachten voordat ze de rente verhoogt, in plaats van te snel te handelen, gezien de nog altijd grote onzekerheid over de oorlog in het Midden-Oosten. Dat heeft het Maltese centralebankhoofd Alexander Demarco, tevens een van de beleidsbepalers bij de ECB, gezegd bij de voorjaarsvergadering van het Internationaal Monetair Fonds (IMF) in Washington.
9 uur geledenANKARA (ANP/BLOOMBERG) - Een nieuwe oliepijpleiding die de Iraakse olievelden bij Basra verbindt met de Turkse Middellandse Zeekust zou kunnen helpen om de wereld minder afhankelijk te maken van olieleveringen via de Straat van Hormuz. Dat heeft topman Fatih Birol van het Internationaal Energieagentschap (IEA) gezegd in de Turkse krant Hürriyet.
11 uur geledenWENEN (ANP/DPA/BLOOMBERG) - Ook in Tsjechië en Slowakije zijn met rattengif gemanipuleerde potjes babyvoeding van fabrikant HiPP aangetroffen. In die landen zijn alle HiPP-potjes door distributeurs uit voorzorg ook uit de verkoop gehaald, terwijl de politie zoekt naar een mogelijke afperser die de babyvoeding heeft vergiftigd.
11 uur geledenHILVERSUM (ANP) - BOVAG-voorzitter Christianne van der Wal vindt het verstandig dat het kabinet maandag met maatregelen komt om de pijn van de prijsstijgingen aan de pomp voor burgers en bedrijven te verzachten. De belangenbehartiger van de autobranche in Nederland snapt wel dat het kabinet niet kiest voor een generieke accijnskorting, zei ze zondag in televisieprogramma WNL Op Zondag.
13 uur geledenGENÈVE (ANP/DPA) - In Zwitserland merken toerismeorganisaties een terugloop in het aantal buitenlandse gasten door de Iranoorlog. Volgens Schweiz Tourismus annuleerden veel toeristen uit Azië in maart hun reizen, deels omdat vluchten via knooppunten in het Midden-Oosten zoals Dubai werden geschrapt.
16 uur geledenBERLIJN (ANP/DPA) - In Duitsland worden dit jaar meer dan duizend treinstations gemoderniseerd en tot 2030 krijgen nog eens honderden stations een opknapbeurt. Dat heeft topvrouw Evelyn Palla van Deutsche Bahn (DB) dit weekend gezegd in Duitse media.
16 uur geleden