Rusland bevestigt succesvolle test met antisatellietwapen
MOSKOU (ANP/RTR/AFP) - Rusland heeft bevestigd dat het een succesvolle test heeft uitgevoerd met een antisatellietwapen, meldt het Russische persbureau RIA. De Verenigde Staten claimden eerder al dat de Russen maandag een van hun eigen satellieten hadden opgeblazen.
Buitenlandminister Sergej Lavrov uitte tijdens een persconferentie zijn ongenoegen over een Amerikaanse verklaring waarin het incident werd veroordeeld. "Zeggen dat Rusland risico's creëert voor het vreedzame gebruik van de ruimte is op zijn minst hypocriet." De Amerikanen zouden volgens Lavrov in de ruimte zelf nieuwe wapens testen.
De VS omschreven de actie van Rusland als "gevaarlijk en onverantwoordelijk", omdat de bemanning van het internationale ruimtestation ISS maatregelen moest nemen om het puin te ontwijken. Volgens Rusland was er weinig aan de hand. De brokstukken zouden geen gevaar vormen voor ruimtestations en satellieten.
Roekeloze actie
De Amerikaanse ruimtevaartorganisatie NASA zal het antisatellietwapen woensdag bespreken tijdens een bezoek aan Moskou. Dat heeft het hoofd van de organisatie meegedeeld aan persbureau RIA.
Ook de NAVO veroordeelt de "roekeloze actie". Zowel het ISS als het ruimtestation van China loopt gevaar door het vele ruimtepuin dat erdoor is ontstaan, zegt topman Jens Stoltenberg van het bondgenootschap. Maar deze "test van een ruimtewapen door Rusland" toont ook aan dat voor het leven op aarde extreem belangrijke satellieten gevaar lopen, vreest hij. Rusland laat zo zien dat het die uit de ruimte zou kunnen schieten. De Franse minister van Defensie, Florence Parly, haalde hard uit naar "ruimtevandalen", die volgen haar astronauten en satellieten in gevaar hebben gebracht.
Meer uit Buitenland
LONDEN (ANP) - De zogenoemde Hormuz-coalitie eist dat Iran de Straat van Hormuz onmiddellijk heropent. Ministers uit veertig landen waaronder Nederland vergaderden donderdag over de situatie in de zeestraat, die zo belangrijk is voor de wereldwijde handel in bijvoorbeeld olie en kunstmest.
4 uur geledenWASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse minister van Justitie Pam Bondi is ontslagen door president Donald Trump, meldden Amerikaanse media. Er gingen al geruchten rond dat Bondi binnenkort mogelijk zou worden vervangen. Trump bevestigde op Truth Social dat Bondi vertrekt.
5 uur geledenNEW YORK (ANP/AFP) - VN-chef António Guterres waarschuwt dat de wereld "op de rand van een bredere oorlog staat" die grote gevolgen zal hebben voor de hele wereld. De "spiraal van dood en vernietiging" moet stoppen, zei de secretaris-generaal donderdag tegen journalisten in New York.
7 uur geledenTEHERAN (ANP) - Meer dan 7 miljoen Iraniërs hebben zich aangemeld om te vechten in het geval van een eventuele Amerikaanse invasie. Dat schrijft de Iraanse parlementsvoorzitter Mohammad Bagher Ghalibaf op X. Het land met meer dan 90 miljoen inwoners is bezig met een campagne om vrijwilligers te werven. Dinsdag meldden Iraanse staatsmedia dat zeker 5 miljoen mensen zich hadden aangemeld.
9 uur geledenTEHERAN (ANP/AFP) - De Iraanse advocaat en mensenrechtenactivist Nasrin Sotoudeh is gearresteerd in Iran. Dat meldt de dochter van de 62-jarige Sotoudeh. Gedurende haar carrière stond de advocaat meerdere prominente dissidenten bij, onder wie Nobelprijswinnaar en mensenrechtenactivist Shirin Ebadi.
9 uur geledenBOEKAREST (ANP) - De vondst van de Roemeense kunstobjecten die werden gestolen uit het Drents Museum is "ongelofelijk nieuws", vindt de Roemeense minister van Buitenlandse Zaken Oana Toiu. "Het was cruciaal dat de Nederlandse autoriteiten begrepen dat het voor ons absoluut noodzakelijk was dat de schatten werden teruggevonden, ook al was het verzekeringsgeld al overgemaakt aan de Roemeense staat."
9 uur geledenPARIJS (ANP/RTR/BLOOMBERG) - Frankrijk verscherpt de veiligheidsmaatregelen in Parijs na de verijdelde aanslag op een kantoor van Bank of America in de Franse hoofdstad vorige week, meldt de Parijse politie in een verklaring aan persbureau Reuters. Autoriteiten vermoeden dat er banden zijn tussen het incident en de pro-Iraanse groep HAYI.
9 uur geleden