Rusland betaalt volgens ministerie dollarlening terug in roebels
MOSKOU (ANP/RTR/BLOOMBERG) - Rusland zegt noodgedwongen schuldeisers in roebels te hebben betaald terwijl hun leningen aan de overheid in dollars waren opgesteld. Volgens het Russische ministerie van Financiën weigerde een buitenlandse bank een betaling van 649,2 miljoen dollar te verwerken. Het gaat om de afbetaling van een obligatie die deze maand afloopt en een rentebetaling op een lening die tot 2042 loopt.
Het ministerie van Financiën zegt niet welke bank weigerde de betaalopdracht te verwerken. Door die blokkade moest Rusland gebruikmaken van binnenlandse financiële instellingen om aan zijn verplichtingen te voldoen, beargumenteert het ministerie.
Financiële markten houden steeds meer rekening met een faillissement van Rusland nu de Verenigde Staten hun financiële sancties tegen het Kremlin wegens het aanhoudende oorlogsgeweld in Oekraïne aanscherpen. De Amerikanen blokkeren sinds deze week iedere afbetaling van schulden door de Russische overheid met dollars die bij financiële instellingen in de VS worden aangehouden.
Wanbetaling
Doel is om de financiën van Rusland verder te verzwakken. Het Kremlin moet hierdoor mogelijk de buitenlandse tegoeden aanbreken die in eigen land beschikbaar zijn. Bij een eerdere sanctieronde bevroren westerse landen al de buitenlandse bezittingen van de Russische centrale bank.
Het Russische ministerie van Financiën vindt dat het met de betaling in roebels aan alle verplichtingen heeft voldaan. Maar kredietbeoordelaars zijn het daar mogelijk niet mee eens. Zo waarschuwde Fitch Ratings vorige maand dat Rusland een wanbetaler zou zijn als de regering dollarleningen in een andere valuta zou terugbetalen.
Een woordvoerder van het Kremlin noemt wanbetaling door Rusland theoretisch mogelijk. Tegelijkertijd ziet de Russische regering dit als een kunstmatige situatie. Het land zou alle noodzakelijke middelen bezitten om schulden en rentes te kunnen afbetalen, maar blijft in roebels afrekenen zolang de blokkade van internationale reserves aanhoudt.
Meer uit Financieel
BOEKAREST (ANP/RTR) - De oorlog in het Midden-Oosten zorgt voor "significante" risico's voor de groei van de wereldeconomie, maar het is nog te vroeg om een inschatting te geven van de exacte impact. Dat heeft secretaris-generaal Mathias Cormann van de Organisatie voor Economische Samenwerking en Ontwikkeling (OESO) gezegd.
47 minuten geledenDEN HAAG (ANP) - Regionale netbeheerders willen tijdsafhankelijke nettarieven aan grootverbruikers op het elektriciteitsnet kunnen vragen, meldt Netbeheer Nederland. Daarmee zouden netbeheerders stroomverbruik op rustige momenten op het net goedkoper kunnen maken dan op piekmomenten. De brancheorganisatie hoopt dat de nieuwe tarieven, die gelden voor alle ruim 70.000 grootverbruikers voor de afname van elektriciteit, in 2028 kunnen ingaan.
1 uur geledenEINDHOVEN (ANP) - De adviesprijs voor een liter Euro95 kan dinsdag boven de 2,50 euro stijgen door de oorlog in het Midden-Oosten. Dat zegt brandstofexpert Derk Foolen van consumentencollectief UnitedConsumers. Nu staat die landelijke adviesprijs voor Euro95 van de grote oliemaatschappijen op 2,486 euro per liter.
2 uur geledenROTTERDAM (ANP) - De eerste producent van groene waterstof is aangesloten op de Nederlandse waterstofinfrastructuur, meldt Gasunie. De waterstoffabriek van Shell op de Rotterdamse Maasvlakte, genaamd Holland Hydrogen 1, is de eerste met een aansluiting op het waterstofnetwerk.
2 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Het Verbond van Verzekeraars roept ondernemers op snel contact op te nemen met hun verzekeringsmaatschappij of premiepensioeninstelling om de pensioenregeling aan te passen aan het nieuwe stelsel. Als werkgevers dit niet voor 2028 hebben gedaan, ziet de Belastingdienst het opgebouwde pensioenvermogen als loon en moet over het hele pensioenvermogen belasting worden betaald. Dat bevestigt een woordvoerder van de branchevereniging na berichtgeving door het AD.
2 uur geledenBRUSSEL (ANP) - Ondanks de stijgende energieprijzen is Brussel niet van plan "ook maar een molecuul" aan Russische energie te importeren in de toekomst. Dat zei Eurocommissaris Dan Jørgensen (Energie) voorafgaand aan een vergadering van EU-ministers van Energie.
3 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De AEX-index op de Amsterdamse aandelenbeurs is maandag licht hoger geopend. Beleggers blijven de ontwikkelingen rond de oorlog in het Midden-Oosten volgen. De Verenigde Staten voerden afgelopen weekend bombardementen uit op het Iraanse eiland Kharg. Vanaf dat eiland wordt verreweg de meeste olie uit Iran verscheept.
3 uur geleden