Rusland beschuldigt Oekraïne van voorbereiding provocaties
WENEN/WASHINGTON (ANP/RTR) - Rusland beschuldigt Oekraïne ervan erop uit te zijn met gewapende provocaties de spanningen tussen de twee buurlanden en tussen het Westen en het Kremlin te laten escaleren. De Russische OVSE-vertegenwoordiger Aleksander Loekasjevitsj stelt dit volgens Russische media in beraad van de Organisatie voor Veiligheid en Samenwerking in Europa (OVSE). Oekraïne zou al ongeveer 150.000 man in het oosten op de been hebben, vooral in de omstreden regio Donbass waar pro-Russische separatisten de macht hebben gegrepen.
Het Westen beschuldigt Rusland ervan tienduizenden militairen in het grensgebied met Oekraïne te hebben gelegerd en daar met een invasie te dreigen. Rusland weerspreekt dat al geruime tijd. Moskou stelt dat het Westen de spanning opdrijft met uitbreidingsplannen van de NAVO en met wapenleveranties aan Oekraïne.
De Amerikaanse president Joe Biden spreekt donderdag telefonisch met zijn Oekraïense ambtgenoot Volodimir Zelenski over de spanningen met Rusland, meldden betrokkenen in Washington. Biden is in conflict met president Vladimir Poetin van Rusland over de rol van het Westen en het Russische beleid in Oost-Europa. President Emmanuel Macron van Frankrijk spreekt Poetin vrijdag over de kwestie.
Volksopstand
De slepende conflicten in en over Oekraïne vloeien voort uit de afzetting van een gekozen pro-Russische president van Oekraïne in 2014. Het Westen ziet dat als het gevolg van een volksopstand, het Kremlin ziet dat als een gevolg van een vooral door de VS aangemoedigde staatsgreep die in Washington zorgvuldig zou zijn voorbereid.
Biden bezocht tijdens het presidentschap van Barack Obama (2009-2017) als vicepresident Oekraïne zes keer. Rusland lijfde kort na de machtswisseling begin 2014 in Kiev boos het schiereiland de Krim in. Moskou steunt sindsdien pro-Russische opstandelingen in Donbass. Daar heerst sinds 2014 feitelijk een burgeroorlog.
Meer uit Buitenland
HUNTINGDON (ANP) - In het onderzoek naar de mesaanval in een Engelse trein zijn geen aanwijzingen gevonden voor terrorisme. De Britse transportpolitie maakte dat bekend tijdens een persconferentie. De woordvoerder vertelde ook dat twee van de elf gewonden nog in levensgevaar verkeren.
49 minuten geledenLONDEN (ANP) - De Britse defensieminister John Healey zegt dat de mesaanval in een trein op zaterdag "een op zichzelf staande aanval" lijkt te zijn. Door het geweld belandden tien mensen in het ziekenhuis, onder wie negen in levensgevaarlijke toestand.
2 uur geledenPEER (ANP/BELGA) - In België zijn opnieuw meldingen binnengekomen over drones boven de militaire vliegbasis van Kleine-Brogel. Defensieminister Theo Francken heeft dat bevestigd, een dag nadat hij een vergelijkbaar incident op dezelfde locatie meldde.
2 uur geledenHANOI (ANP/RTR) - Het dodental door de zware overstromingen in centraal Vietnam is gestegen naar 35, melden rampenbestrijdingsfunctionarissen zondag. Vijf mensen worden nog vermist. De overstromingen zijn het gevolg van een recordhoeveelheid regen. In de Centraal-Vietnamese stad Hué viel afgelopen week op een gegeven moment zelfs 1,7 meter regen binnen 24 uur.
5 uur geledenPROVIDENCE (ANP/RTR) - Een federale rechter in de Amerikaanse staat Rhode Island heeft de regering van president Donald Trump opdracht gegeven om maandag met een plan te komen waarin staat hoe zij op die dag de voedselhulp aan arme Amerikanen zal uitkeren. Eventueel mogen de betalingen deels tot woensdag duren. De rechter erkende in zijn vonnis dat het uitblijven van tijdige voedselhulpbetalingen "onomkeerbare schade" veroorzaakt.
9 uur geledenNOVI SAD (ANP/AFP) - Tienduizenden Serviërs hebben de dodelijke instorting van het dak van een treinstation in Novi Sad herdacht, precies een jaar geleden. Bij het incident kwamen zestien mensen om het leven. De tragedie werd een symbool voor de diepgewortelde corruptie in het Balkanland en leidde na massaprotesten uiteindelijk tot de val van de regering.
13 uur geledenWASHINGTON (ANP/RTR) - De Amerikaanse president Donald Trump zegt dat hij het ministerie van Defensie heeft gevraagd zich voor te bereiden op mogelijke militaire actie in Nigeria als de regering van het Afrikaanse land "de moord op christenen blijft toestaan". De Amerikaanse regering zet ook onmiddellijk alle hulp en bijstand aan Nigeria stop, aldus Trump in een bericht op Truth Social.
13 uur geleden