Rusland beschuldigt Oekraïne van vergiftiging Russische soldaten
MOSKOU/KIEV (ANP/RTR) - Het Russisch ministerie van Defensie beschuldigt Oekraïne ervan dat het chemische stoffen heeft gebruikt in de oorlogsvoering. Het Russische staatspersbureau RIA Novosti meldde dat op 31 juli militairen met tekenen van ernstige vergiftiging naar het ziekenhuis zijn gebracht. Daar zou in hun lichaam botulinetoxine zijn aangetroffen.
De betreffende militairen waren gestationeerd in het dorp Vasilivka, in de buurt van de kerncentrale Zaporizja, waar de voorbije weken hard is gevochten. Volgens Moskou heeft de Oekraïense president Volodimir Zelenski persoonlijk toestemming gegeven voor het gebruik van de giftige stof. Een woordvoerder van het Oekraïens ministerie van Binnenlandse Zaken suggereerde in een reactie dat de vermeende vergiftiging het gevolg kan zijn geweest van het eten van vlees dat over de datum was.
De Russen zeggen bewijs te hebben voor het gifgebruik en dat binnenkort naar de Organisatie voor het Verbod op Chemische Wapens (OPCW) in Den Haag te zullen sturen. Zowel Rusland als Oekraïne is lid van die organisatie die is opgericht om te voorkomen dat chemische wapens ooit nog worden ingezet.
Botulinetoxine is een giftige stof die op de zenuwcellen inwerkt. Mensen die eraan zijn blootgesteld, moeten lang aan de beademing. In de vorige eeuw is er geëxperimenteerd met het gif als biologisch wapen door de Verenigde Staten, de Sovjet-Unie, Japan en Duitsland, maar ze tekenden in 1975 een verdrag waardoor het gebruik verboden werd.
Meer uit Buitenland
KYIV (ANP/RTR/AFP) - De Oekraïense president Volodymyr Zelensky heeft de Amerikaanse president Donald Trump bedankt voor het ondertekenen van een wet die voorziet in sancties tegen Rusland. Trump tekende de wet vrijdag nadat het Huis van Afgevaardigden eerder in de week akkoord was gegaan.
2 uur geledenWASHINGTON (ANP/AFP) - De Amerikaanse president Donald Trump heeft besloten diverse media per direct uit het Witte Huis te weren. Het gaat om CNN, Politico en MSNOW. Trump beschuldigt ze van het constant delen van "nepnieuws".
7 uur geledenWASHINGTON (ANP) - FBI-topman Kash Patel heeft de samenwerking met de Canadese autoriteiten deze maand deels laten stilleggen. Dat zeggen bronnen tegen de krant The New York Times. De aanleiding was onvrede over de manier waarop de Canadese omroep CBC berichtte over de aanslagen van 11 september 2001.
7 uur geledenJOÃO PESSOA (ANP/AFP) - De Braziliaanse politie heeft zondag een verdachte seriemoordenaar gearresteerd. De man wordt in verband gebracht met ten minste zestien sterfgevallen sinds mei, meldt de politie.
8 uur geledenDAMASCUS (ANP/AFP) - De Syrische autoriteiten hebben de aanhouding gemeld van vijf voormalige luchtmachtofficieren. Die worden verdacht van betrokkenheid bij luchtaanvallen op burgers toen president Bashar al-Assad nog aan de macht was.
8 uur geledenNEW YORK (ANP/AFP/RTR) - Rebeca Grynspan uit Costa Rica is koploper in de derde informele stemming om de nieuwe secretaris-generaal van de Verenigde Naties. Zij stond in de tweede informele stemming ook al in de top drie. Als Grynspan gekozen wordt, wordt ze de eerste vrouw aan het hoofd van de VN. Tot dusver waren alle secretarissen-generaal man, waardoor de roep om een vrouw te benoemen luider wordt.
9 uur geledenWENEN (ANP) - Een koeltoren van een Russische kerncentrale in Koersk zou geraakt zijn door een drone. Het Internationaal Atoomenergieagentschap (IAEA) laat via X weten dat het daar een melding van heeft ontvangen.
10 uur geleden