
Rusland benoemt nieuwe directeur kerncentrale Zaporizja
ZAPORIZJA (ANP/AFP) - De Oekraïense hoofdingenieur van de kerncentrale in de Oekraïense regio Zaporizja is door Rusland benoemd tot directeur van de centrale. De vorige Oekraïense directeur werd volgens de Oekraïense regering in oktober ontvoerd door Russische troepen. De kerncentrale is de grootste in Europa en wordt sinds begin maart bezet door Rusland na de invasie.
Sinds september levert de centrale geen energie meer, maar de Oekraïense werknemers werken er nog wel om te zorgen dat de centrale veilig blijft. In oktober kwam de controle over de centrale in handen van de Russische nucleaire autoriteit. Het Russische kernenergiebedrijf dat de centrale sinds maart runt benoemde hoofdingenieur Yuri Tsjernitsjoek tot directeur. Hij zegt zelf dat het accepteren van deze baan "de enige juiste beslissing is" en dat hij er alles aan doet om te zorgen dat er geen nieuwe Tsjernobylramp plaatsvindt. Volgens het Russische energiebedrijf zijn alle openstaande vacatures opgevuld door mensen die al bij de centrale werkten.
Volgens Oekraïne werd de net benoemde directeur afgelopen mei nog samen met de andere werknemers van de centrale gegijzeld gehouden door de Russische troepen. Ze mochten de stad waarin de kerncentrale ligt niet verlaten.
Buitengewoon verontrustend
De benoeming van de nieuwe directeur komt een paar dagen nadat Oekraïne zei signalen te zien dat de Russen zich voorbereiden de bezette kerncentrale te verlaten. In de hele regio Zaporizja wordt al maanden hevig gevochten. De kerncentrale werd meerdere keren het doelwit van beschietingen, Rusland en Oekraïne wijzen daarvoor naar elkaar.
De atoomwaakhond van de Verenigde Naties IAEA noemde de beschietingen van de kerncentrale eerder "buitengewoon verontrustend". De IAEA probeert al langere tijd om het complex in Zaporizja onder eigen toezicht te stellen, met een 'beschermingszone' rondom de centrale. Die moet het complex beschermen tegen oorlogsgeweld.
Meer uit Buitenland
BERLIJN (ANP/DPA) - Duitsland zwijgt voortaan over zijn wapenleveranties aan Oekraïne om aanvaller Rusland niet in de kaart te spelen. Na drie jaar van verregaande transparantie zal de nieuwe Duitse regering de zendingen opnieuw grotendeels geheim houden.
2 uur geledenBERLIJN (ANP/DPA) - Margot Friedländer, een bekende Joodse overlevende van de Holocaust, is op 103-jarige leeftijd overleden, heeft haar stichting bekendgemaakt.
2 uur geledenJAMMU (ANP/AFP) - Voor de tweede avond op rij zijn droneaanvallen uitgevoerd op Indiaas Kasjmir, waaronder op de stad Jammu. Dat vertelde een Indiase defensiebron tegen persbureau AFP. Pakistan ontkende eerder al dergelijke aanvallen uit te voeren.
4 uur geledenMUSCAT (ANP/AFP) - Iran en de Verenigde Staten houden zondag in Oman opnieuw gesprekken over het atoomprogramma van Iran, meldt het Iraanse persbureau Tasnim. Trumps speciale gezant Steve Witkoff zal namens de VS bij de gesprekken zijn, melden bronnen tegen persbureaus Reuters en AFP.
4 uur geledenMEXICO STAD (ANP/AFP) - Mexico heeft het Amerikaanse bedrijf Google aangeklaagd omdat het de naam van de Golf van Mexico heeft veranderd in Golf van Amerika voor gebruikers van Google Maps in de Verenigde Staten. Google nam de stap nadat de Amerikaanse president Donald Trump de naamswijziging had bevolen.
5 uur geledenLONDEN (ANP/AFP) - Een grote Afrikaanse liefdadigheidsinstelling heeft toegegeven dat haar rangers van natuurparken in Congo-Brazzaville mensenrechten hebben geschonden. "African Parks erkent dat bij sommige incidenten mensenrechten geschonden zijn en we betreuren de pijn en het lijden van de slachtoffers ten zeerste", stelt African Parks in een verklaring. De Britse prins Harry is bestuurslid van African Parks.
5 uur geledenMOSKOU (ANP/RTR) - Het Kremlin weigert een reactie op plannen van Europese landen voor een speciaal tribunaal voor de vervolging van de hoofdverantwoordelijken van de Russische inval in Oekraïne. "We reageren hier niet op", zei een woordvoerder volgens staatspersbureau TASS.
7 uur geleden