Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Rusland belooft drastische vermindering inzet leger bij Kiev

Rusland belooft drastische vermindering inzet leger bij Kiev

MOSKOU (ANP/RTR/AFP) - Het Russische ministerie van Defensie belooft een drastische vermindering van de vijandelijkheden in de richting van de Oekraïense hoofdstad Kiev en de noordelijke stad Tsjernihiv. Viceminister Alexander Fomin zei tegen journalisten dat dat besluit is genomen in het licht van de voortgang die is geboekt tijdens onderhandelingen.

De stap kan worden gezien als een gebaar van goede wil nu er wordt onderhandeld in Istanbul, maar kan ook een erkenning zijn van het vastgelopen Russische offensief rond Kiev. Fomin wees als reden voor de "radicale" vermindering van de militaire activiteit op de volgens hem vorderende onderhandelingen en het vergroten van het "wederzijdse vertrouwen". Het kan volgens hem de "noodzakelijke voorwaarden" scheppen voor verdere onderhandelingen en het bereiken van overeenstemming over een akkoord.

De legerleiding komt met meer details over de genomen besluiten als de Russische delegatie is teruggekeerd uit Istanbul, aldus Fomin. In de Turkse stad spraken delegaties van beide kanten een kleine vier uur over mogelijke beëindiging van de oorlog die zijn vijfde week is ingegaan. Rusland sprak van constructieve gesprekken en gaat de voorstellen die Oekraïne heeft gedaan voorleggen aan president Vladimir Poetin.

Overleg

De overlegronde in Istanbul effent wat een Oekraïense onderhandelaar betreft het pad voor een ontmoeting van Poetin met zijn Oekraïense ambtgenoot Volodimir Zelenski, die daar al langer om vraagt. De Russische onderhandelaar Vladimir Medinski zei ook dat een ontmoeting mogelijk is.

Volgens de Turkse buitenlandminister Mevlut Cavusoglu is er bij eerdere sessies niet zoveel vooruitgang geboekt. Hij ziet meer begrip en compromisbereidheid bij beide partijen, maar tekende aan dat er nog lastige problemen moeten worden opgelost.

De Oekraïense voorstellen behelzen onder meer dat Turkije een voorname rol krijgt bij het leveren van veiligheidsgaranties aan Oekraïne als het afziet van NAVO-lidmaatschap en een neutrale status aanneemt. Ook Polen, Canada en Israël kunnen wat Kiev betreft een rol spelen bij de totstandkoming van een akkoord daarover in de VN-Veiligheidsraad.

Meer uit Buitenland

NAVO-leiders spreken zich uit over Iran en Straat van Hormuz

ANKARA (ANP) - De leiders van de 32 NAVO-landen hebben Iran voor het eerst samen aangesproken op het blokkeren van de Straat van Hormuz. In de slotverklaring van de NAVO-top in Ankara schonken ze aandacht aan Iran, een van de grote zorgen van de Amerikaanse president Donald Trump.

11 minuten geleden
Trump kondigt zware aanvallen op Iran aan voor woensdag

ANKARA (ANP) - De Amerikaanse president Donald Trump heeft aangekondigd dat zijn land zware aanvallen op Iran zal uitvoeren. "Ik geef alvast een kleine waarschuwing: we gaan ze vanavond hard raken", zei hij op de NAVO-top in Ankara.

12 minuten geleden
NAVO-steun aan Oekraïne voor twee jaar vastgelegd in verklaring

ANKARA (ANP) - De NAVO-landen hebben in hun slotverklaring van de top in Ankara vastgelegd in elk geval dit en volgend jaar Oekraïne te blijven steunen. Dit jaar gaat er 70 miljard euro naar Oekraïne en in 2027 wordt "op z'n minst hetzelfde" bedrag vrijgemaakt om het land te steunen in de oorlog met Rusland.

21 minuten geleden
NAVO noemt verzuimend Albanië niet meer als gastheer volgende top

BRUSSEL (ANP) - De leiders van de NAVO-landen hebben Albanië op hun top in Turkije niet meer genoemd als het gastland voor een volgende top. Dit als waarschuwing dat het kleine NAVO-lid echt niet minder kan blijven uitgeven aan defensie dan afgesproken, aldus diplomaten.

28 minuten geleden
NAVO-leiders beloven geld, grotere rol Europa en steun Oekraïne

ANKARA (ANP) - De leiders van de NAVO-landen gaan de vorig jaar beloofde hogere defensiebudgetten waarmaken en Europese landen gaan NAVO-taken van de Verenigde Staten overnemen. Oekraïne kan rekenen op minstens 140 miljard euro aan steun, zeggen ze in de slotverklaring van hun top in Ankara. En Iran moet de blokkade van de Straat van Hormuz en elk streven naar een kernwapen opgeven.

39 minuten geleden
Duitse arts krijgt levenslang voor moord op vijftien patiënten

BERLIJN (ANP/DPA) - Een rechter in Berlijn heeft een arts die palliatieve zorg verleende schuldig bevonden aan vijftienvoudige moord. De arts kreeg een levenslange gevangenisstraf en een beroepsverbod voor het leven opgelegd, zoals het Openbaar Ministerie had geëist.

1 uur geleden
Oekraïne mag van Europarlement verder met toetreding tot de EU

STRAATSBURG (ANP) - Met 460 stemmen voor en 136 tegen heeft het Europees Parlement woensdag ingestemd met voortzetting van de toetredingsonderhandelingen met Oekraïne tot de EU. Voor voortzetting van de gesprekken met Moldavië was meer steun. 505 Europarlementariërs stemden voor en 115 tegen.

1 uur geleden