Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Rusland acht graanexport over Zwarte Zee snel mogelijk

Rusland acht graanexport over Zwarte Zee snel mogelijk

MOSKOU (ANP) - Rusland werkt naar eigen zeggen aan veilige zeeroutes voor vrachtschepen die vanuit Oekraïne over de Zee van Azov en/of de Zwarte Zee naar onder meer de Middellandse Zee varen. Minister van Defensie Sergej Sjojgoe beklemtoonde dinsdag nogmaals dat Rusland de export van Oekraïens graan niet blokkeert. Westerse landen en Oekraïne hebben die beschuldiging geuit en zeggen dat Moskou een voedselcrisis veroorzaakt. Volgens Rusland doet het Westen dat zelf onder meer met financiële sancties tegen Rusland. De strijdende partijen, Oekraïne en Rusland, zijn samen goed voor ongeveer een derde van de wereldproductie van tarwe.

Sjojgoe zei dat bijvoorbeeld de mijnen uit de wateren voor de haven Marioepol allemaal zijn verwijderd en maatregelen worden genomen om veilige vaarroutes te creëren, meldde persbureau RIA Novosti. Rusland mengt zich volgens hem niet in de Oekraïense uitvoer van tarwe uit Oekraïne. Volgens Moskou verhindert Oekraïne zelf in bepaalde havens het uitvaren van schepen. Kiev wil echter veiligheidsgaranties van andere landen dan Rusland.

De claims van Sjojgoe kunnen niet onafhankelijk gecontroleerd worden.

Turkije en Rusland waren het al eerder eens over een speciale beschermde route voor vrachtschepen met tarwe, maar Oekraïne werkte daar niet aan mee. De Turkse marine zou bij het escorteren van vrachtschepen ingezet worden. Het plan van een veilige route voor de scheepvaart met hulp marineschepen uit landen die niet bij de oorlog zijn betrokken, ligt nog steeds op tafel. Nederland en Griekenland hebben bijvoorbeeld onder meer mijnenvegers aangeboden om het te verwezenlijken.

Meer uit Buitenland

NYT: Amerikaans gevechtsvliegtuig neergehaald in Iran

WASHINGTON (ANP) - Amerikaanse functionarissen bevestigen dat een Amerikaans gevechtsvliegtuig is neergehaald in Iran, meldt The New York Times. De VS proberen de bemanning op te sporen en te redden voordat Iran ze te pakken krijgt, zeggen ingewijden tegen de krant.

35 minuten geleden
Trump: VS kunnen met iets meer tijd Straat van Hormuz heropenen

WASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse president Donald Trump stelt dat zijn land "met iets meer tijd makkelijk de Straat van Hormuz kan heropenen." Door een Iraanse blokkade varen nauwelijks nog schepen door de zeestraat, die van groot belang is voor de internationale handel.

1 uur geleden
Opslagplaats Rode Halve Maan aangevallen in het zuiden van Iran

BUSHEHR (ANP/RTR) - Een opslagplaats met daarin hulpgoederen en hulpvoertuigen is geraakt door een droneaanval, meldt het Internationale Comité van het Rode Kruis (ICRC). Donderdag zei die organisatie nog zich zorgen te maken om de verslechterde humanitaire situatie in Iran.

1 uur geleden
Trump wijst JD Vance aan als 'fraude-tsaar'

WASHINGTON (ANP) - Vicepresident JD Vance zal voortaan verantwoordelijk zijn voor fraudebestrijding in de VS. Op Truth Social schrijft president Donald Trump dat Vance in die rol voortaan bekend zal staan als "fraude-tsaar".

2 uur geleden
Opnieuw corruptieonderzoek naar hoge Chinese functionaris

BEIJING (ANP/AFP/BLOOMBERG) - Ma Xingrui, lid van het Chinese politburo en voormalig leider van de Communistische Partij in Xinjiang, wordt onderzocht door het anti-corruptieorgaan van de partij, melden Chinese media. Voor zover bekend is hij nog niet uit zijn functie gezet.

2 uur geleden
Oekraïne meldt meerdere doden na aanhoudende Russische aanvallen

KYIV (ANP/AFP) - Bij de grootschalige Russische aanval op Oekraïne zijn zeker zes mensen omgekomen, melden de autoriteiten. Sinds donderdag 18.00 uur gaat Oekraïne gebukt onder een grote reeks Russische drone- en raketaanvallen. Die hielden ook gedurende vrijdagochtend aan.

2 uur geleden
Menselijke resten gevonden na aanval op schip Straat van Hormuz

BANGKOK (ANP/AFP) - Er zijn menselijke resten gevonden op het Thaise vrachtschip dat vorige maand in de Straat van Hormuz werd aangevallen door Iran. Eerder werd bekend dat drie bemanningsleden vermist waren.

4 uur geleden