
Ruimtevaartbedrijf miljardair Branson onderuit op Wall Street
NEW YORK (ANP) - Virgin Orbit, het ruimtevaartbedrijf van de bekende Britse miljardair Richard Branson, ging dinsdag hard onderuit op de aandelenbeurzen in New York. Het aandeel werd 22 procent lager gezet na de mislukte eerste lancering van een ruimteraket vanuit West-Europa door het bedrijf. De lancering vond maandagavond plaats in het zuidwesten van Engeland.
Virgin Orbit richt zich op het naar de ruimte brengen van satellieten. Dat doet het bedrijf met een raket die het lanceert vanaf een Boeing 747. Het is onduidelijk wat er met de lading satellieten is gebeurd. Het vliegtuig, de Cosmic Girl genaamd, keerde probleemloos met de bemanning terug naar het vliegveld in Cornwall. Het bedrijf stelt de gegevens van de mislukte lancering te bestuderen.
De stemming op Wall Street was verder terughoudend. Beleggers zijn vooral in afwachting van de toespraak die de Amerikaanse centralebankpresident Jerome Powell later op de dag zal houden. Maandag werd op Wall Street al negatief gereageerd op uitlatingen van twee andere Fed-bestuurders, die beiden aangaven dat het rentetarief in de VS waarschijnlijk boven de 5 procent zal uitkomen.
Amerikaanse beurzen
De Dow-Jonesindex noteerde kort na aanvang van de handel 0,3 procent hoger op 33.605 punten. De brede S&P 500 steeg 0,3 procent tot 3905 punten en techgraadmeter Nasdaq won 0,5 procent tot 10.686 punten.
Coinbase Global ging 4,8 procent vooruit. De cryptobeurs gaat ongeveer een vijfde van zijn personeel ontslaan als gevolg van de onrust in de cryptowereld die is ontstaan door de ineenstorting van cryptobeurs FTX. In juni ontsloeg Coinbase al 18 procent van zijn werknemers. Eind september telde het bedrijf zo'n 4700 medewerkers.
Tech, telecom en Boeing
Microsoft kreeg er 1,3 procent bij. Het softwareconcern voert volgens persbureau Bloomberg gesprekken over een miljardeninvestering in OpenAI, het bedrijf achter het programma ChatGPT. ChatGPT baarde de afgelopen maanden veel opzien door op basis van kunstmatige intelligentie goed leesbare teksten te produceren. Het bedrag dat Microsoft in OpenAI zou willen steken kan oplopen tot 10 miljard dollar.
AT&T won 0,9 procent. Analisten van Wells Fargo verhoogden het advies voor het telecomconcern, dat volgens hen aantrekkelijke groeivooruitzichten heeft. Vliegtuigbouwer Boeing kampte daarentegen met een adviesverlaging door Morgan Stanley en verloor 1 procent.
Meer uit Financieel
CAIRO (ANP/BLOOMBERG) - Egypte is hard op zoek naar alternatieve energiebronnen om stroomuitval in het land te voorkomen, nu Israël de gastoevoer naar het land heeft stilgelegd. Met onder meer de extra import van stookolie wil de regering van president Abdel Fattah al-Sisi het wegvallen van het vloeibaar gemaakt aardgas (lng) uit Israël opvangen. Ook is het land in gesprek met Qatar over langetermijncontracten voor gasleveringen.
19 minuten geledenBRUSSEL (ANP) - De Europese Commissie wil voorkomen dat Hongarije en Slowakije hun veto gebruiken tegen de plannen om te stoppen met de import van Russische fossiele brandstoffen. Dit meldt zakenkrant Financial Times (FT), die een samenvatting van het voorstel heeft ingezien. De twee landen krijgen nog gas uit Rusland en zouden hebben gezegd dat ze hun vetorecht zullen gebruiken om sancties op Russische gasimport te voorkomen.
1 uur geledenNEW YORK (ANP) - De navigatiesignalen van meer dan negenhonderd schepen in de Straat van Hormuz en de Perzische Golf zijn afgelopen weekend verstoord geraakt. Daarmee lijkt het conflict tussen Israël en Iran ook gevolgen te hebben voor de scheepvaart. Sinds vrijdag hebben sommige reders hun olietankers uit voorzorg ook niet meer aangeboden voor routes in het Midden-Oosten.
1 uur geledenFRANKFURT (ANP/DPA) - Joachim Nagel, de president van de Duitse centrale bank, denkt dat de Duitse economie dit jaar licht kan groeien, na de krimp in de voorgaande twee jaar. "Een lichte stijging van de totale economische productie zou dit jaar mogelijk zijn", zei de Bundesbank-president en bestuurder van de Europese Centrale Bank (ECB) maandag tijdens de Euro Finance-conferentie in Frankfurt.
2 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De Europese beurzen krabbelden maandag op, na de koersverliezen van vrijdag. Beleggers bleven wel voorzichtig door de aanhoudende aanvallen tussen Israël en Iran en de vrees voor een escalatie van het conflict in het Midden-Oosten. Naast de geopolitieke spanningen letten beleggers ook op de centrale banken. In Japan, de Verenigde Staten, China, het Verenigd Koninkrijk, Zweden, Turkije en Noorwegen vergaderen de centrale bankiers later deze week over hun rentetarieven.
4 uur geledenBEIJING (ANP/BLOOMBERG) - China heeft met succes de eerste klinische proef afgerond van een technologie waarmee signalen uit de hersenen externe apparaten kunnen aansturen, schrijft de Chinese krant Global Times. Hiermee zou het land na de Verenigde Staten het tweede land zijn dat dit stadium heeft bereikt in wat in media al is omgedoopt tot de hersenimplantatenrace.
6 uur geledenLONDEN (ANP) - De olieprijzen gingen maandag verder omhoog na de sterke opmars op vrijdag. De aanvallen die Israël en Iran in het afgelopen weekend op elkaar hebben uitgevoerd, voedden de angst voor een breder conflict in de regio die goed is voor een derde van de wereldwijde productie van ruwe olie.
6 uur geleden