
Ruimtetelescoop James Webb arriveert op zijn bestemming
HOUSTON (ANP) - De nieuwe ruimtetelescoop James Webb komt maandag aan op zijn werkplek. Daar moet hij de komende decennia het heelal in kaart brengen en nieuwe ontdekkingen doen. Zo moet hij zoeken naar planeten waar misschien leven mogelijk is, naar verre sterrenstelsels en naar sporen van de oerknal. Het project kost in totaal ongeveer 8 miljard euro.
De James Webb is ontwikkeld door Europa, de Verenigde Staten en Canada. Hij werd op eerste kerstdag gelanceerd en heeft inmiddels bijna 1,5 miljoen kilometer afgelegd door de ruimte. Maandagavond, rond 20.00 uur Nederlandse tijd, wil de vluchtleiding de motoren van de sonde aanzetten. Daarmee verandert zijn koers en komt hij aan bij zijn bestemming. Dat is een stabiele plek in de schaduw van de aarde. Hij verbruikt daar zo min mogelijk energie, heeft vrij zicht op het universum en kan eenvoudig beelden en metingen doorsturen.
De nieuwe ruimtetelescoop is de opvolger van de beroemde Hubble. De James Webb is ongeveer zo groot als een tennisbaan, met als kern een spiegel van 6,5 meter groot. Die moet het licht uit het heelal opvangen, zodat instrumenten aan boord dat licht kunnen doorgronden.
Na aankomst moeten de instrumenten aan bood worden gekoeld en getest. In de zomer kan de James Webb waarschijnlijk de eerste metingen verrichten.
Meer uit Buitenland
BOOM (ANP) - De inzet van het festival Tomorrowland is om de optredens van alle grote namen die op het hoofdpodium gepland stonden ondanks de brand te laten doorgaan. Dat heeft de woordvoerder van Tomorrowland woensdagavond aan het ANP gemeld. Tot deze groep behoort zeker de Nederlandse dj Martin Garrix, die vrijdagavond op het hoofdpodium zou staan.
3 uur geledenBOOM (ANP) - Het bekende Belgische dancefestival Tomorrowland in Boom bij Antwerpen gaat ondanks de grote brand op het hoofdpodium door. Dat maakte de organisatie woensdagavond bekend tijdens een persconferentie. Eerder op de avond brandde het hoofdpodium volledig af. Het was eerder nog onduidelijk of het festival, dat vrijdag moet beginnen, na de brand zou doorgaan
4 uur geledenANTWERPEN (ANP) - Het hoofdpodium van het internationaal bekende dancefestival Tomorrowland in Boom bij Antwerpen is volledig afgebrand. Op beelden op sociale media is te zien dat alleen nog het zwartgeblakerde geraamte over is van het gigantische podium, dat elk jaar het paradepaardje is van het evenement, meldt de Vlaamse nieuwszender VRT.
5 uur geledenBOOM (ANP/BELGA) - Het hoofdpodium van het Belgische festival Tomorrowland staat in brand, is te zien op beelden bij Belgische media zoals de VRT, de Gazet van Antwerpen en Het Laatste Nieuws. Het dancefestival in de buurt van Antwerpen moet vrijdag beginnen.
6 uur geledenJERUZALEM (ANP/RTR) - De ultraorthodoxe partij Shas stapt uit de Israëlische coalitie uit onvrede over de geplande militaire dienstplicht voor orthodoxe joden, melden Israëlische media. Dat betekent dat premier Benjamin Netanyahu zijn meerderheid in het parlement verliest. Shas zou echter hebben besloten Netanyahu niet te laten vallen en geen motie van wantrouwen tegen hem en zijn regering te steunen.
7 uur geledenBRUSSEL (ANP) - De nieuwe meerjarenbegroting (MFK) van de EU groeit van 1200 miljard naar 2000 miljard euro, zo blijkt uit het woensdag gepresenteerde voorstel van de Europese Commissie. De nieuwe MFK loopt van 2028 tot 2034. De afgelopen jaren droegen EU-lidstaten 1,1 procent van hun bruto nationaal inkomen af aan de EU, dat wordt vanaf 2028 1,26 procent.
9 uur geledenPARAMARIBO (ANP) - Jennifer Geerlings-Simons is woensdagochtend lokale tijd beëdigd als president van Suriname. De presidentiële sjerp is haar omgehangen door haar voorganger Chan Santokhi, die het land sinds 2020 heeft geleid. Hij gaf haar daarna een omhelzing.
9 uur geleden