Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Ruimtetelescoop Hubble doet het weer

Ruimtetelescoop Hubble doet het weer

HOUSTON (ANP) - De bejaarde ruimtetelescoop Hubble is gerepareerd. Vier wetenschappelijke meetinstrumenten aan boord doen het weer na een ingreep op afstand. Dat laat de Amerikaanse ruimtevaartorganisatie NASA dinsdag weten.

De Hubble kreeg eind oktober te maken met een storing. Alle instrumenten werden in een zogeheten safe mode gezet en het wetenschappelijk onderzoek werd stilgelegd. In juni kampte de ruimtetelescoop met problemen aan de stroomvoorziening. Het duurde een maand om die te verhelpen.

De Hubble werd in april 1990 gelanceerd en draait dus al meer dan 31 jaar in een baan rond de aarde, op een hoogte van ruim 500 kilometer. Hij onderzocht onder meer afgelegen sterrenstelsels, waardoor wetenschappers een beter beeld hebben gekregen van het ontstaan van het heelal. Ook maakte hij bekende foto's van verre nevels. De Hubble kreeg in 2009 zijn laatste onderhoudsbeurt. Hoelang de instrumenten het nog volhouden, is niet bekend. Als de NASA de ruimtetelescoop aan zijn lot overlaat, kan hij ergens in de komende tien jaar langzaam uit zijn baan om de aarde zakken en uiteindelijk verbranden in de dampkring.

Later deze maand moet de opvolger van de Hubble naar de ruimte gaan. Dat is de ruimtetelescoop James Webb. Die is door de Verenigde Staten, Europa en Canada samen gebouwd. De James Webb kan nog verder en nog scherper zien dan de Hubble.

Meer uit Buitenland

Marius Borg Høiby komt toch niet vrij uit gevangenis

OSLO (ANP) - Marius Borg Høiby, zoon van de Noorse kroonprinses Mette-Marit, komt toch niet vrij na ruim vier maanden in voorarrest. Een Noors gerechtshof stemde woensdag niet in met zijn verzoek om vrijgelaten te worden om bij zijn zieke moeder te kunnen zijn, melden Noorse media. De rechtbank oordeelde maandag nog dat Høiby zijn cel wel mocht verlaten. Het Noorse Openbaar Ministerie ging daarna in beroep.

18 minuten geleden
Britse premier over rellen Belfast: schokkend en onacceptabel

LONDEN (ANP) - De Britse premier Keir Starmer heeft de rellen die volgden op een mesaanval in Belfast scherp veroordeeld. Hij noemde het geweld schokkend en onacceptabel. "Het is duidelijk dat mensen vannacht doelgericht zijn aangevallen vanwege hun afkomst en dat tolereer ik niet."

20 minuten geleden
Oekraïne valt door Rusland gebruikte haven Marioepol aan

MARIOEPOL (ANP/RTR/DPA) - Oekraïne heeft afgelopen nacht meerdere faciliteiten in de haven van Marioepol aangevallen. Volgens Kyiv is het vermogen van de Russen om de haven te gebruiken in de oorlog daardoor "aanzienlijk beperkt".

43 minuten geleden
Media: duizenden Iraniërs zonder water na aanvallen VS

SIRIK (ANP/AFP) - Duizenden Iraniërs in het zuidelijke Sirik zitten tijdens extreme hitte zonder drinkwater na Amerikaanse bombardementen, melden Iraanse staatsmedia. Waterreservoirs in het gebied zouden schade hebben opgelopen.

1 uur geleden
Europarlement rekent op lidstaten voor uitvoering EU-migratiepact

BRUSSEL (ANP) - Europarlementariërs leggen de verantwoordelijkheid voor de uitvoering van het asiel- en migratiepact dat vrijdag ingaat bij lidstaten. Dat zeiden parlementariërs van meerdere fracties op een persconferentie.

1 uur geleden
Pakistan claimt dood tientallen extremisten in grensgebied

KABUL (ANP/AFP) - Pakistan zegt zeker 26 extremisten te hebben gedood in het grensgebied met buurland Afghanistan. Daar zijn schuilplaatsen onder vuur genomen die worden gelinkt aan de Pakistaanse Taliban, melden de Pakistaanse autoriteiten.

1 uur geleden
Fans manga en anime in verzet na ninja-video Trump

TOKIO (ANP/AFP) - Een video waarin de Amerikaanse president Donald Trump wordt afgebeeld als een ninja uit een populaire mangaserie, leidt op internet tot verzet. Een Japanse onlinepetitie waarin mensen hun bezorgdheid uitspreken, is bijna 20.000 keer getekend.

2 uur geleden