
Ruimte officieel NAVO-domein
BRUSSEL (ANP) - Na land, zee, lucht en cyberspace is de ruimte uitgeroepen tot het vijfde "operationele domein" van de NAVO. De ministers van Buitenlandse Zaken van de lidstaten hebben dat woensdag in Brussel officieel besloten. Het bondgenootschap ziet de uitbreiding als een defensieve stap en is niet van plan de ruimte te militariseren.
"De ruimte is extreem belangrijk voor communicatie en navigatie, en satellieten zijn van groot belang voor alle 29 NAVO-landen", aldus NAVO-topman Jens Stoltenberg. Hij sprak van "een historisch besluit."
De helft van de circa 2000 actieve satellieten is in handen van NAVO-landen. Of een aanval in de ruimte zal worden beschouwd als een aanval op alle bondgenoten zal per geval worden bekeken, aldus Stoltenberg. Waar de drempel ligt voor activering van artikel 5, dat wederzijdse steun bij een aanval voorschrijft, wil hij niet zeggen.
Nederland was bij het overleg niet op politiek niveau vertegenwoordigd. De regering zegt het belang van de ruimte als operationeel NAVO-domein te "onderkennen".
Meer uit Buitenland
JALALABAD (ANP/DPA/RTR) - Het oosten van Afghanistan is weer getroffen door een aardbeving. Volgens het Duitse geologische instituut GFZ had die een kracht van 6.3, zwaarder dan de beving van maandag die zeker 2200 mensen het leven heeft gekost. Die aardbeving had een kracht van 6.0.
3 uur geledenGAZA-STAD (ANP/RTR) - Het Israëlische leger zegt inmiddels 40 procent van Gaza-Stad te controleren. Woordvoerder Effe Defrin onderstreepte dat de operatie daar in de komende dagen zal worden uitgebreid.
6 uur geledenPARIJS (ANP/AFP) - Vicevoorzitter van de Europese Commissie Teresa Ribera heeft de oorlog in Gaza in een toespraak een "genocide" genoemd. "De genocide in Gaza legt bloot dat Europa er niet in slaagt om met één stem te handelen en te spreken", zei de Spaanse Ribera in een toespraak op de Parijse universiteit Sciences Po.
7 uur geledenWASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse hoofdstad Washington heeft een rechtszaak aangespannen tegen de regering om de inzet van de nationale garde. De procureur-generaal van de stad, Brian Schwalb, schrijft op X dat hij wil dat de militairen worden teruggetrokken uit Washington.
8 uur geledenPARIJS (ANP/RTR/AFP) - Een groep van 26 landen heeft toegezegd te willen bijdragen aan de veiligheidsgaranties voor Oekraïne na de oorlog in dat land. Dat kondigde de Franse president Emmanuel Macron aan na afloop van een overleg met de zogenoemde coalitie van bereidwillige landen. Ook de rol van de Verenigde Staten zal volgens hem in de komende dagen worden afgerond.
8 uur geledenWASHINGTON (ANP/RTR) - Donald Trump heeft in een telefoongesprek met Europese leiders benadrukt dat Europa moet stoppen met het kopen van Russische olie, meldt een functionaris van het Witte Huis. Ook wil de Amerikaanse president dat de Europeanen economische druk zetten op China omdat dat land "de Russische oorlogsvoering financiert".
9 uur geledenVATICAANSTAD (ANP/RTR) - Paus Leo heeft in zijn ontmoeting met de Israëlische president Isaac Herzog aangedrongen op een snel vervolg van de vredesbesprekingen met de Palestijnen. Die moeten leiden tot "een permanent staakt-het-vuren, de vrijlating van alle gijzelaars en een tweestatenoplossing". Dat heeft het Vaticaan bekendgemaakt.
10 uur geleden