
Ruime meerderheid voor compensatie arbeidsmigranten WK voetbal
AMSTERDAM (ANP) - Zeven op de tien Nederlanders steunt het voorstel dat de wereldvoetbalbond FIFA de WK-opbrengsten gebruikt om arbeidsmigranten te compenseren die werden uitgebuit bij de voorbereidingen van het toernooi in Qatar. Dat meldt mensenrechtenorganisatie Amnesty International, die in Nederland en veertien andere landen wereldwijd opiniepeilingen liet uitvoeren naar dit onderwerp.
Ruim twee derde van de mensen wil dat de KNVB zich publiekelijk uitspreekt over de mensenrechtenkwesties die samenhangen met het WK 2022 in Qatar, waaronder compensatie voor arbeidsmigranten. FIFA moet voor het begin van het WK op 20 november 2022 een compensatieprogramma opzetten, vinden zij.
De opiniepeiling in Nederland was onderdeel van een wereldwijd onderzoek in vijftien landen, uitgevoerd in opdracht van Amnesty International. Het onderzoek toont aan dat 73 procent van de volwassenen in de onderzochte landen het voorstel steunt dat de FIFA arbeidsmigranten moet compenseren die bij de voorbereidingen van het WK voetbal 2022 in Qatar hebben geleden. Deze steun is nog groter onder mensen die zeggen dat ze ten minste één wedstrijd tijdens het WK gaan kijken (84 procent).
De poll, uitgevoerd door You Gov onder 17.477 volwassenen, laat ook zien dat twee op de drie ondervraagden willen dat hun nationale voetbalbonden zich publiekelijk uitspreken over de mensenrechtenkwesties die samenhangen met het WK voetbal 2022 in Qatar, en dat zij steun uitspreken voor compensatie voor arbeidsmigranten.
"Deze resultaten geven een duidelijke boodschap aan de voetballeiding. Over de hele wereld zijn mensen eensgezind in hun wens om de FIFA stappen te laten ondernemen en iets te doen aan het lijden van de arbeidsmigranten in Qatar. En ook in Nederland wil het overgrote deel van de mensen dat de KNVB een veel duidelijker standpunt hierover inneemt", zegt Dagmar Oudshoorn van Amnesty International.
Het Nederlands elftal kondigde eind augustus aan bij het komende WK met een 'maatschappelijke actie' te komen die is gericht op de verbetering van de positie van arbeidsmigranten in Qatar. Hoe die actie er precies uit gaat zien, is nu nog niet duidelijk, vertelde Gijs de Jong, secretaris-generaal van de KNVB, op een bijeenkomst in Zeist.
Meer uit Binnenland
DEN HAAG (ANP) - Woonminister Mona Keijzer (BBB) stuurt de wet om voorrang voor statushouders bij sociale huurwoningen te verbieden zo snel mogelijk naar de Tweede Kamer. Dat zegt ze in een reactie nadat de Raad van State haar maandag juist had geadviseerd de wet niet in te dienen.
45 minuten geledenDEN HAAG (ANP) - Het is nog niet bekend hoeveel schade zaterdag is aangericht bij de rellen rond het Malieveld in Den Haag. De omvang wordt nog in kaart gebracht, laat de gemeente maandag weten.
1 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De politie in Den Haag wil in contact komen met de journalisten die gewond raakten bij de rellen op en rond het Malieveld. Dat zegt Peter ter Velde, projectleider van de organisatie PersVeilig. Bij het meldpunt voor geweld en agressie tegen journalisten kwamen tot nu toe acht meldingen binnen.
1 uur geledenROTTERDAM (ANP) - De meeste eieren van papegaaiduikers die de douane in juni in handbagage vond, zijn inmiddels uitgekomen. Het was onzeker of de eieren van de beschermde vogelsoort de smokkelroute hadden overleefd. Diergaarde Blijdorp zegt verheugd te zijn dat van 51 eieren uiteindelijk 42 puffins uit hun ei zijn gekomen.
1 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Wie hulp zoekt vanwege een onveilige thuissituatie, kan vanaf maandag chatten met een AI-bot op de website van Veilig Thuis. De organisatie wil met de tool de drempel verlagen voor mensen om contact op te nemen met het meldpunt.
2 uur geledenROTTERDAM (ANP) - Opnieuw is iemand overleden in een ruim van een schip bij havenbedrijf C. Steinweg Group. Dat bevestigt het bedrijf maandag, nadat de politie op X had gemeld dat een man is omgekomen bij een bedrijfsongeval. De arbeidsinspectie meldt dat hij is overleden bij het lossen van aluminiumblokken.
2 uur geledenGOUDA (ANP) - Volgens burgemeester Pieter Verhoeve van Gouda zijn "velen geschrokken" van het nieuws dat een 15-jarige jongen uit die plaats zondag is doodgeschoten door de politie. Dat zegt de burgemeester maandag op X. "Inmiddels heb ik de nabestaanden gecondoleerd", schrijft Verhoeve. Maandagochtend voert de burgemeester overleg met verschillende instanties over de nazorg.
2 uur geleden