Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Ruime meerderheid in Chili wil Pinochets grondwet wijzigen

Ruime meerderheid in Chili wil Pinochets grondwet wijzigen

SANTIAGO (ANP/AFP/RTR) - Chilenen hebben in grote meerderheid voor het opstellen van een nieuwe grondwet gestemd, blijkt uit de voorlopige uitslag die door de kiescommissie bekend is gemaakt.

In het zondag gehouden referendum stemde zo'n 78 procent voor het veranderen van de grondwet die stamt uit de tijd van de militaire dictatuur van Augusto Pinochet, die van 1973 tot 1990 aan de macht was. Zo'n 22 procent stemde tegen.

De uitslag werd op straat uitbundig gevierd. "Ik had nooit gedacht dat wij Chilenen in staat zouden zijn om ons te verenigen voor zo'n verandering!", jubelde de 46-jarige Maria Isabel Nunez, die met haar 20-jarige dochter de feestvreugde opzocht. In hoofdstad Santiago werd vuurwerk afgestoken en stroomde het Plaza Italia vol. Dat plein was vorig jaar het toneel van de protesten die het referendum hebben afgedwongen.

"Deze triomf is van de bevolking. Dankzij ieders inspanningen kunnen we dit moment vieren", zei de 37-jarige Daniel die de uitslag op Santiago's Plaza Nunoa vierde. "Wat me nog het meest blij maakt, is de opkomst van de jongeren. Jonge mensen die een verschil willen maken."

President Sebastian Pinera, die geen kant had gekozen in de referendumcampagne, zei dat de democratie had gezegevierd. Hij benadrukte dat er nog veel werk aan de winkel is. "Deze volksraadpleging is niet het einde, het is het begin van een pad dat we allemaal samen moeten bewandelen om het eens te worden over een nieuwe grondwet voor Chili", zei de steenrijke Pinera in een televisietoespraak. Volgens hem moet de nieuwe grondwet een raamwerk worden voor "eenheid, stabiliteit en de toekomst".

De stemming komt een jaar nadat meer dan een miljoen mensen de straat opgingen in de hoofdstad Santiago uit protest tegen een kleine verhoging van de openbaarvervoertarieven. Bij daaropvolgende sociale onrust tegen de sociaaleconomische ongelijkheid in het Zuid-Amerikaanse land vielen dertig doden en duizenden gewonden.

Een van de eisen van de betogers was een nieuwe grondwet. Kiezers kregen zondag de vraag voorgelegd of die er moet komen en zo ja, wie die moet gaan opstellen. Dat kan een groep van parlementariërs en burgers zijn, of een zogenoemde conventie bestaande uit 155 burgers. Een overweldigende meerderheid koos voor dat laatste.

Chili is zwaar getroffen door de corona-epidemie. De grens van een half miljoen besmettingen werd zaterdag gepasseerd. Het land heeft bijna 14.000 sterfgevallen gemeld.

Meer uit Buitenland

RSF: afgelopen jaar 67 journalisten gedood, bijna helft in Gaza

PARIJS (ANP/AFP) - Wereldwijd zijn in het afgelopen jaar 67 journalisten omgekomen tijdens hun werk. Dat meldt journalistenorganisatie Reporters sans frontières (RSF) in haar jaarlijkse verslag. Het jaar ervoor ging het om 66 journalisten.

1 uur geleden
Klimaatdienst EU: 2025 evenaart vermoedelijk een na warmste jaar

BONN (ANP/AFP/BELGA) - Het jaar 2025 zal waarschijnlijk samen met 2023 op een gedeelde tweede plaats eindigen als warmste jaren ooit, achter recordjaar 2024. Dat stelt de Europese klimaatdienst Copernicus. Vorige maand kwam de Wereld Meteorologische Organisatie (WMO) al met eenzelfde voorspelling.

1 uur geleden
Cambodja voert 'tegenaanvallen' uit in grensgebied met Thailand

PHNOM PENH (ANP/AFP) - Cambodja heeft militair ingegrepen na diverse aanvallen van buurland Thailand. Dat meldt de Cambodjaanse senaatsvoorzitter en oud-premier Hun Sen op Facebook, nadat Cambodja eerder had ontkend dat het had gereageerd op beschietingen en luchtaanvallen vanuit Thailand.

1 uur geleden
Trump staat export Nvidia-chips naar China toe

WASHINGTON (ANP/RTR/BLOOMBERG) - De Amerikaanse regering heeft chipconcern Nvidia toestemming gegeven om H200-chips voor kunstmatige intelligentie naar China te exporteren. Dat maakte president Donald Trump maandag bekend. De Amerikaanse regering zal 25 procent van de opbrengsten inhouden.

4 uur geleden
Von der Leyen en Rutte spreken opnieuw steun voor Oekraïne uit

BRUSSEL (ANP/RTR) - In een overleg met de Oekraïense president Volodymyr Zelensky hebben NAVO-baas Mark Rutte en EU-Commissievoorzitter Ursula von der Leyen opnieuw hun steun uitgesproken voor Oekraïne. "Terwijl de vredesbesprekingen voortduren, blijft de EU Oekraïne onverminderd steunen", schreef Von der Leyen maandagavond op X.

4 uur geleden
Maker van app die ICE-agenten lokaliseert klaagt regering VS aan

WASHINGTON (ANP/RTR) - De maker van een app die gebruikers laat zien waar zich agenten van de Amerikaanse immigratiedienst ICE bevinden, klaagt de regering van Donald Trump aan. De app werd in oktober op verzoek van de autoriteiten uit de appstore van Apple verwijderd.

4 uur geleden
Sint-Maarten vraagt tijdelijk militaire bijstand om criminaliteit

PHILIPSBURG/DEN HAAG (ANP) - Premier Luc Mercelina van Sint-Maarten heeft maandag in Den Haag premier Dick Schoof gevraagd om tijdelijke militaire bijstand. Hij wil hulp bij het bestrijden van de stijgende criminaliteit op het eiland. Volgens Mercelina is er recent sprake van een toename van georganiseerde misdaad.

4 uur geleden