Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Ruim vier op de tien bedrijven huren dit jaar minder zzp'ers in

Ruim vier op de tien bedrijven huren dit jaar minder zzp'ers in

DEN HAAG (ANP) - Bedrijven verwachten dit jaar minder zzp'ers in te huren. Van de bedrijven die in 2024 gebruikmaakten van de diensten van zelfstandig ondernemers, verwacht ruim 42 procent dat in 2025 minder te doen. Dat meldt het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS) op basis van een enquête in samenwerking met de Kamer van Koophandel (KVK), EIB, MKB-Nederland en VNO-NCW. Volgens de bedrijven speelt de aangekondigde strengere controle op schijnzelfstandigheid een belangrijke rol om minder zzp'ers in te zetten.

Een derde van de bedrijven geeft aan geen zzp'ers in te huren. Meer dan de helft van de bedrijven die wel zzp'ers inhuren, verwacht dat de zzp-inhuur in 2025 gelijk blijft vergeleken met 2024. Slechts 3 procent van de bedrijven verwacht een toename. In de bouw wordt het vaakst een afname van zzp-inhuur verwacht.

Veel bedrijven gaan sinds begin dit jaar anders om met de inzet van zzp'ers. Aanleiding daarvoor is dat de Belastingdienst de wet tegen schijnzelfstandigheid (Wet DBA) handhaaft. Daarbij wordt gecontroleerd of zelfstandigen niet worden ingehuurd voor werk dat in een vast dienstverband moet worden gedaan. Als dat gebeurt, kunnen werkgevers een naheffing krijgen. Boetes worden dit jaar nog niet uitgedeeld.

Minder werk

Ook onderzoeksbureau Intelligence Group merkt dat er minder werk overblijft voor zzp'ers. Volgens de firma is het aantal opdrachten voor zzp'ers en gedetacheerden in februari gezakt tot het laagste punt sinds Intelligence Group in 2022 met deze metingen begon. Vooral de publieke sector lijkt hard op de rem te trappen met opdrachten.

Volgens Geert-Jan Waasdorp, directeur arbeidsmarkt bij Intelligence Group, is er wel veel onduidelijkheid, aangezien er nu wel gehandhaafd wordt maar nog geen boetes worden uitgedeeld. "De handhaving zonder boetes in 2025 creëert een ongelijk speelveld tussen alle partijen, waarbij de één nog uitstelt en de ander strikt naleeft."

ZZP Nederland: zorgwekkende ontwikkeling

Belangenorganisatie Vereniging ZZP Nederland noemt het een "zorgwekkende ontwikkeling" dat opdrachten voor zzp'ers soms volledig wegvallen. Uit eigen onderzoek met meer dan 3100 respondenten blijkt dat gemiddeld 42 procent van de zzp'ers negatieve gevolgen ondervindt van de handhaving van de Wet DBA. In sommige sectoren, zoals de zorg en ICT, ligt dit percentage hoger, terwijl in andere sectoren zoals de bouw en de dienstverlenende sector de impact minder groot is.

Meer uit Financieel

Nederlanders boeken vaker vakantie, meer lastminutes in de herfst

LEUSDEN (ANP) - Nederlanders hebben in september vaker een vakantie geboekt dan in dezelfde maand vorig jaar, onder andere meer lastminutes voor de herfstvakantie. Ook boekten vakantiegangers meer reizen voor vertrek over zes maanden of langer, meldt reisbrancheorganisatie ANVR.

2 uur geleden
Frankrijk dreigt met ban Shein bij verkoop kindsekspoppen

PARIJS (ANP/RTR) - Frankrijk dreigt de toegang voor Shein te blokkeren als de Chinese webwinkel opnieuw sekspoppen verkoopt die op kinderen lijken. Shein haalde de producten uit zijn webshop na druk van Franse toezichthouders.

3 uur geleden
Accountant ontdekt fouten in jaarrekening Ebusco

DEURNE (ANP) - De in moeilijkheden verkerende bussenfabrikant Ebusco heeft eindelijk een controleverklaring over de jaarrekening van 2024 binnen. De accountant heeft verschillende fouten ontdekt in de boekhouding, waaronder rekenfouten bij de salarissen en onjuiste verwijzingen. Maar volgens Ebusco hadden deze geen invloed op eerder gemelde cijfers over het eigen vermogen van het bedrijf en het jaarresultaat.

3 uur geleden
PostNL bij dalers op Damrak na groter verlies

AMSTERDAM (ANP) - PostNL behoorde maandag tot de dalers op de Amsterdamse beurs. Het postbedrijf leed afgelopen kwartaal meer verlies. Ook nam de totale hoeveelheid te bezorgen brieven en andere poststukken verder af, ondanks dat de verkiezingen voor extra post zorgden. Volgens PostNL onderstrepen de cijfers "de dringende noodzaak tot wijzigingen in de postwetgeving". Het aandeel zakte ruim 1 procent.

3 uur geleden
Mensen vragen meer hypotheken aan, aankoopwaarde bereikt record

DE MEERN (ANP) - Huizenkopers en -bezitters hebben de afgelopen maand iets meer hypotheken aangevraagd. In oktober waren dit er 52.196, ruim 4 procent meer dan in oktober vorig jaar. Dit meldt het Hypotheken Data Netwerk (HDN), dat naar eigen zeggen bijna alle hypotheekaanvragen in Nederland registreert.

4 uur geleden
Ryanair vervoert recordaantal passagiers in eerste jaarhelft

DUBLIN (ANP/BLOOMBERG) - De Ierse luchtvaartmaatschappij Ryanair heeft in de eerste helft van het boekjaar een recordaantal passagiers vervoerd. De grootste luchtvaartmaatschappij van Europa profiteerde onder meer van verbeterde leveringen van nieuwe Boeing-toestellen en de aanhoudend sterke vraag naar vliegtickets.

5 uur geleden
Opnieuw verbetering bedrijfsomstandigheden Nederlandse industrie

ZEIST (ANP) - De bedrijfsomstandigheden in de Nederlandse industrie zijn in oktober voor de vijfde maand op rij verbeterd. De verbetering was wel minder groot dan eerder, door een kleinere groei van de productie en het aantal nieuwe orders. Dat meldt de Nederlandse Vereniging voor Inkoopmanagement (Nevi) op basis van haar maandelijkse peiling.

5 uur geleden