Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Ruim vier op de tien bedrijven huren dit jaar minder zzp'ers in

Ruim vier op de tien bedrijven huren dit jaar minder zzp'ers in

DEN HAAG (ANP) - Bedrijven verwachten dit jaar minder zzp'ers in te huren. Van de bedrijven die in 2024 gebruikmaakten van de diensten van zelfstandig ondernemers, verwacht ruim 42 procent dat in 2025 minder te doen. Dat meldt het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS) op basis van een enquête in samenwerking met de Kamer van Koophandel (KVK), EIB, MKB-Nederland en VNO-NCW. Volgens de bedrijven speelt de aangekondigde strengere controle op schijnzelfstandigheid een belangrijke rol om minder zzp'ers in te zetten.

Een derde van de bedrijven geeft aan geen zzp'ers in te huren. Meer dan de helft van de bedrijven die wel zzp'ers inhuren, verwacht dat de zzp-inhuur in 2025 gelijk blijft vergeleken met 2024. Slechts 3 procent van de bedrijven verwacht een toename. In de bouw wordt het vaakst een afname van zzp-inhuur verwacht.

Veel bedrijven gaan sinds begin dit jaar anders om met de inzet van zzp'ers. Aanleiding daarvoor is dat de Belastingdienst de wet tegen schijnzelfstandigheid (Wet DBA) handhaaft. Daarbij wordt gecontroleerd of zelfstandigen niet worden ingehuurd voor werk dat in een vast dienstverband moet worden gedaan. Als dat gebeurt, kunnen werkgevers een naheffing krijgen. Boetes worden dit jaar nog niet uitgedeeld.

Minder werk

Ook onderzoeksbureau Intelligence Group merkt dat er minder werk overblijft voor zzp'ers. Volgens de firma is het aantal opdrachten voor zzp'ers en gedetacheerden in februari gezakt tot het laagste punt sinds Intelligence Group in 2022 met deze metingen begon. Vooral de publieke sector lijkt hard op de rem te trappen met opdrachten.

Volgens Geert-Jan Waasdorp, directeur arbeidsmarkt bij Intelligence Group, is er wel veel onduidelijkheid, aangezien er nu wel gehandhaafd wordt maar nog geen boetes worden uitgedeeld. "De handhaving zonder boetes in 2025 creëert een ongelijk speelveld tussen alle partijen, waarbij de één nog uitstelt en de ander strikt naleeft."

ZZP Nederland: zorgwekkende ontwikkeling

Belangenorganisatie Vereniging ZZP Nederland noemt het een "zorgwekkende ontwikkeling" dat opdrachten voor zzp'ers soms volledig wegvallen. Uit eigen onderzoek met meer dan 3100 respondenten blijkt dat gemiddeld 42 procent van de zzp'ers negatieve gevolgen ondervindt van de handhaving van de Wet DBA. In sommige sectoren, zoals de zorg en ICT, ligt dit percentage hoger, terwijl in andere sectoren zoals de bouw en de dienstverlenende sector de impact minder groot is.

Meer uit Financieel

Kabinet zet streep door groot deel van nieuwe zzp-wet

DEN HAAG (ANP) - Het kabinet zet zoals afgesproken in het coalitieakkoord een streep door een groot deel van een nieuwe wet die moet afbakenen welk werk als zelfstandig ondernemer kan worden gedaan. Er komt een nieuwe wet voor in de plaats die moet leiden tot meer zekerheid voor mensen die er zelf voor kiezen als zzp'er te werken, meldt minister Thierry Aartsen (Werk, VVD).

27 minuten geleden
Chipbedrijf Marvell fors hoger op negatief Wall Street na cijfers

NEW YORK (ANP) - Marvell Technology werd vrijdag flink hoger gezet op de beurzen in New York. Het chipbedrijf presteerde afgelopen kwartaal beter dan verwacht, dankzij de aanhoudend sterke vraag naar chips voor kunstmatige intelligentie. Ook gaf het bedrijf een sterke omzetverwachting af voor het huidige boekjaar. Volgens topman Matt Murphy zal de omzetgroei dit jaar in elk kwartaal versnellen door de datacenteractiviteiten van het bedrijf. Het aandeel steeg meer dan 15 procent.

35 minuten geleden
Minister Van Veldhoven: Nederland heeft dieselvoorraad op orde

DEN HAAG (ANP) - Nederland heeft voldoende diesel op voorraad voor in ieder geval negentig dagen. Dat heeft klimaat- en energieminister Stientje van Veldhoven gezegd na afloop van de ministerraad. De strategische voorraad is volgens haar nodig omdat in Europa te weinig raffinagecapaciteit is om diesel te produceren.

50 minuten geleden
Eigenaar Bild en Politico koopt The Telegraph

BERLIJN (ANP) - Het Duitse mediaconcern Axel Springer koopt de eigenaar van de Britse krant The Telegraph. Daarmee komt de rechtsgeoriënteerde krant onder een dak met de Duitse tabloid Bild, nieuwssite Politico en tv-zender Welt. De Duitsers troeven daarmee de Britse uitgever van Daily Mail af.

2 uur geleden
Emirates vliegt vanaf zaterdag dagelijks van Dubai naar Schiphol

DUBAI (ANP) - Luchtvaartmaatschappij Emirates vliegt vanaf zaterdag dagelijks van Dubai naar tientallen bestemmingen, waaronder Schiphol. De luchtvaartmaatschappij wil 106 retourvluchten per dag uitvoeren naar 83 bestemmingen, meldt Emirates in een update.

3 uur geleden
Gasunie wil onderzoek naar gebruik 'kussengas' in geval van nood

ROTTERDAM (ANP) - Gasunie wil een onderzoek naar de mogelijkheid om zogeheten kussengas te gebruiken in geval van nood. Dat vertelde topvrouw Willemien Terpstra vrijdag na de presentatie van de jaarcijfers. Het is een van de adviezen in een rapport dat Gasunie volgende week presenteert over de weerbaarheid bij lange verstoringen van de aanvoer van gas.

3 uur geleden
Koepel pomphouders wil accijnsverlaging vanwege gestegen prijzen

VOORBURG (ANP) - Brancheorganisatie van tankstations Drive wil dat de overheid de accijnskorting op brandstof weer verhoogt of de btw verlaagt vanwege de flink gestegen prijzen aan de pomp. "Voor Nederlanders wordt tanken anders onbetaalbaar", zegt Drive-voorzitter Martin van Eijk.

4 uur geleden