Ruim twintig doden bij raketaanval op tankstation in Jemen
MA'RIB (ANP) - Bij een raketaanval op een tankstation in Jemen zijn zeker 21 burgers om het leven gekomen. De Houthi-rebellen vuurden de ballistische raket af op de belegerde stad Ma'rib, zei informatieminister Muammar al-Arjani tegen staatsagentschap Saba. Snel daarop werden verschillende ziekenwagens op weg naar de slachtoffers, getroffen door een met springstof uitgeruste drone. Onder de slachtoffers was ook een kind. Vijf anderen raakten gewond. De aanval wordt als een oorlogsmisdaad beschouwd.
De Houthi-rebellen gaven geen verklaring. Zij voerden in 2014 een offensief in het straatarme land op het Arabische schiereiland en vechten sindsdien tegen de Jemenitische regering. Die regering wordt ondersteund door een militaire coalitie onder leiding van Saoedi-Arabië. De Houthi's krijgen steun van de Saoedische aartsvijand Iran en controleren momenteel hoofdstad Sanaa en grote gebieden in het noorden.
Het tankstation ligt in de buurt van het front in Ma'rib, een strategische belangrijke stad ten oosten van Sanaa. Van daaruit wordt een groot deel van de Jemenitische olie- en gasproductie gecontroleerd. De Houthi's proberen met een offensief sinds februari opnieuw de stad in te nemen. Een perspectief op een staakt-het-vuren in de burgeroorlog is er momenteel niet, ondanks bemiddelingspogingen van de VN, de VS, Oman en Koeweit.
De humanitaire situatie in Jemen is rampzalig. Bijna 50.000 inwoners van het land hebben zo weinig te eten dat het Wereldvoedselprogramma (WFP) al van hongersnood-achtige toestanden spreekt. Nog 5 miljoen anderen staan op de rand van hongersnood. Gemiddeld sterft in Jemen elke tien minuten onnodig een kind. De strijd om Ma'rib heeft al 25.000 personen op de vlucht gejaagd. De komende maanden kan hun aantal oplopen tot 385.000, zeggen hulporganisaties.
Meer uit Buitenland
WENEN (ANP) - Denemarken en Australië zijn donderdag doorgedrongen tot de finale van het Eurovisie Songfestival. Beide landen worden gezien als kanshebbers voor de winst. Ook Malta, dat met een door de Nederlander Joep van den Boom geschreven nummer meedoet, heeft de tweede halve finale overleefd.
59 minuten geledenKYIV (ANP/AFP/RTR) - Het dodental door de zware Russische aanvallen op Kyiv is opgelopen tot zeker zestien, onder wie twee kinderen. Rusland bestookt Oekraïne al twee dagen lang met honderden drones en tientallen raketten, met Kyiv als voornaamste doelwit. Voor vrijdag is een dag van rouw afgekondigd in de hoofdstad.
59 minuten geledenAMMAN (ANP/AFP) - De strijdende partijen in Jemen gaan zeker 1600 gevangenen uitwisselen. De door Iran gesteunde Houthi-rebellen en de door Saudi-Arabië gesteunde internationaal erkende regering kwamen dat overeen op een door de VN georganiseerde bijeenkomst in Jordanië.
2 uur geledenWARSCHAU (ANP/AFP) - In Polen is voor het eerst een huwelijk erkend tussen partners van hetzelfde geslacht dat werd gesloten in een ander EU-land. Jakub Cupriak-Trojan en Mateusz Trojan kregen hun Poolse huwelijksakte van de gemeente Warschau.
5 uur geledenBRUSSEL (ANP/RTR) - Voorzitter van de Europese Commissie Ursula von der Leyen heeft op X kritiek geuit op "een van de langste en meest meedogenloze droneaanvallen tegen Oekraïne" door Rusland. "Terwijl Rusland diplomatieke inspanningen openlijk tart, blijven wij Oekraïne versterken."
7 uur geledenROME (ANP/RTR) - Paus Leo XIV heeft kritiek geuit op Europese landen die meer geld uitgeven aan hun krijgsmacht. Hij zei tegen universiteitsstudenten in Rome dat de wereld "door oorlogen verminkt" raakt. Hij zei ook dat de term 'defensiebestedingen' eigenlijk niet goed is.
8 uur geledenKOPENHAGEN (ANP) - De Deense koningin Margrethe is donderdag opgenomen in het ziekenhuis met pijn op haar borst. Dat meldt het Deense hof op de officiële website. De koningin is "moe, maar ze houdt moed", aldus het koninklijk hof.
8 uur geleden