Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Ruim kwart miljoen Surinamers sinds 1975 naar Nederland verhuisd

Ruim kwart miljoen Surinamers sinds 1975 naar Nederland verhuisd

DEN HAAG (ANP) - Sinds de onafhankelijkheid van Suriname in 1975 zijn 256.000 Surinamers geëmigreerd naar Nederland. Dit meldt het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS). Op 25 november is het vijftig jaar geleden dat het land onafhankelijk werd van Nederland.

De immigratie naar Nederland nam vanaf het begin van de jaren zestig toe en kende in 1975 een piek. De volgende piek volgde in 1979 en 1980. Die had te maken met het aflopen van de zogenoemde toescheidingsovereenkomst. Surinamers konden tot vijf jaar na de onafhankelijkheid de Nederlandse nationaliteit aannemen. Na 1980 daalde de immigratie. In de afgelopen drie jaar nam het weer licht toe, tot bijna 4000 in 2024.

In september 2025 woonden 181.000 mensen in Nederland die geboren zijn in Suriname. Het merendeel is tussen de 50 en 75 jaar oud. Daarnaast zijn er 189.000 in Nederland geboren mensen met één of twee in Suriname geboren ouders.

Almere

In Almere woont het grootste aandeel van inwoners met een Surinaamse herkomst. 11,5 procent is in Suriname geboren of heeft ten minste één in Suriname geboren ouder. Landelijk is dat 2 procent, aldus het CBS. Ook in Den Haag (8 procent), Rotterdam (8 procent), Amsterdam (7 procent) en Lelystad (7 procent) wonen relatief veel mensen met een Surinaamse herkomst. Het CBS noemt ook omliggende gemeenten zoals Diemen, Zoetermeer en Capelle aan den IJssel.

De meeste in Suriname geboren mensen in Nederland zijn vrouw. Op elke 100 mannen zijn er 128 vrouwen. Tussen 1975 en 2024 vertrokken meer vrouwen dan mannen naar Nederland, terwijl Surinaamse mannen juist vaker (weer) vertrokken uit Nederland.

Volgens het CBS staan vrouwen met een Surinaamse herkomst relatief vaak aan het hoofd van een eenoudergezin. Het gaat om 32 procent van de vrouwen tussen de 40 en 45 jaar oud, tegenover 12 procent van de vrouwen van Nederlandse herkomst. Tussen in Suriname geboren vrouwen en vrouwen van de tweede generatie is weinig verschil. Mannen van Surinaamse herkomst van diezelfde leeftijd wonen vaker alleen (30 procent) dan mannen van Nederlandse herkomst (19 procent).

Meer uit Binnenland

OVV onderzoekt dodelijk ongeluk bij tankbedrijf Rotterdam

ROTTERDAM (ANP) - De Onderzoeksraad voor Veiligheid (OVV) onderzoekt de explosie bij Gunvor Energy aan de Moezelweg in Rotterdam-Europoort op donderdag 13 augustus dit jaar. Het ongeluk bij het bedrijf voor raffinage en opslag van olieproducten kostte iemand het leven en er raakten vijf mensen gewond.

30 minuten geleden
Politie: toename vuurwerkincidenten binnen voetbalstadions

AMSTERDAM (ANP) - Het aantal incidenten met vuurwerk binnen voetbalstadions is in het voetbalseizoen 2025/2026 toegenomen naar 39 incidenten, vergeleken met 27 incidenten in het vorige voetbalseizoen van 2024/2025. Dat valt op te maken uit jaarcijfers van de politie over het aantal incidenten binnen en buiten stadions.

2 uur geleden
Weer drones boven Eemshavengebied in Groningen

EEMSHAVEN (ANP) - Ook dit weekend heeft de politie meldingen binnengekregen van droneactiviteiten boven het Eemshavengebied. De afgelopen twee weken werden er al meermaals onbekende drones bij de Groningse haven gezien. Volgens de politie is nog onduidelijk waar de drones vandaan komen.

3 uur geleden
Zeven jaar cel voor moeder voor doodslag op haar baby

DEN HAAG (ANP) - De rechtbank in Den Haag heeft dinsdag de 34-jarige Faristha S. veroordeeld tot zeven jaar gevangenisstraf voor doodslag op haar tien maanden oude zoontje. Volgens de rechtbank is bewezen dat de vrouw de baby op 14 april 2023 in een woning in Voorschoten ernstig hersenletsel heeft toegebracht door heftig geweld op hem toe te passen. Het kind overleed enkele weken later in een ziekenhuis. S. ontkent.

4 uur geleden
Gerard Joling stopt als lid van de Toppers

AALSMEER (ANP) - Gerard Joling stopt na ruim twee decennia als lid van gelegenheidsformatie De Toppers. In een video op Instagram deelt hij dinsdag dat hij zich de komende tijd gaat richten op zijn tv-werkzaamheden en op zijn eigen concerten.

4 uur geleden
OM wil Amsterdamse 'informatiemakelaar' zes jaar de cel in

ZWOLLE (ANP) - Het Openbaar Ministerie heeft dinsdag in de rechtbank in Zwolle zes jaar cel geëist tegen Kamal El M. Justitie denkt dat de 30-jarige Amsterdammer fungeerde als informatiemakelaar die gegevens liet opvragen uit gemeentelijke systemen en die verkocht aan criminelen.

4 uur geleden
Inspectie kreeg sinds 2016 meldingen over gezinshuis in Spanje

DEN HAAG (ANP) - De Inspectie Gezondheidszorg en Jeugd (IGJ) kreeg sinds 2016 meldingen over de jeugdzorginstelling 'Huize Soria' in Spanje. Dat bevestigt een woordvoerder van de inspectie na berichtgeving van Nieuwsuur. Het gezinshuis kwam in opspraak vanwege de extreme behandelmethodes die er zouden zijn toegepast voordat de instelling begin deze maand haar deuren sloot.

5 uur geleden