Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Ruim kwart meer asielaanvragen in EU in eerste helft 2023

Ruim kwart meer asielaanvragen in EU in eerste helft 2023

BRUSSEL (ANP/AFP) - In de eerste helft van 2023 zijn er bij Europese landen 519.000 asielaanvragen binnengekomen. Dat is 28 procent meer dan in de eerste zes maanden van 2022, meldt het Asielagentschap van de Europese Unie (EUAA).

Als het aantal asielaanvragen bij de 27 EU-lidstaten en landen als Zwitserland en Noorwegen zoals verwacht in hetzelfde tempo doorgaat, krijgt Europa in 2023 er meer dan 1 miljoen te verwerken. Dat zou het grootste aantal sinds de 'migratiecrisis' van 2015 en 2016 zijn. In dat laatste jaar kwamen bijna 1,25 miljoen asielaanvragen binnen.

Het EUAA bespeurt een duidelijke, gestage toename sinds de lockdowns van de coronacrisis. Veel EU-landen hebben moeite om die groei op te vangen. Het aantal asielzoekers dat nog niet weet of ze mogen blijven is met 34 procent gestegen naar 682.000. Met de mensen die nog beroep afwachten erbij is dat zelfs 920.000. Het EUAA is inmiddels door dertien lidstaten om assistentie gevraagd.

Syrië

Nederland krijgt juist minder asielaanvragen dan vorig jaar, zo bleek maandag nog uit cijfers van het ministerie van Justitie en Veiligheid. Tot dusver kwamen in 2023 bijna 30.000 asielaanvragen binnen, vorig jaar stond de teller begin september op ruim 31.000.

Nederland ontvangt relatief veel Eritrese, Somalische en Iraakse asielzoekers. De grootste groep mensen die in Europa asiel aanvraagt komt nog altijd uit Syrië. Zij mogen bijna altijd ook blijven. Dat geldt steeds minder vaak voor Turken. Russen en Iraniërs krijgen juist wel vaker asiel.

Meer uit Buitenland

Zelensky in brief aan Poetin: kom direct met mij om tafel

KYIV (ANP) - Oekraïne wil direct met de Russische president Vladimir Poetin om tafel voor vredesonderhandelingen. Dat schrijft de Oekraïense president Volodymyr Zelensky in een publieke brief aan zijn Russische ambtgenoot. Tijdens die onderhandelingen is Zelensky bereid een volledig staakt-het-vuren in acht te nemen, "zoals gebruikelijk is".

36 minuten geleden
Betoging in Libië tegen VN-vluchtelingenorganisatie om migratie

TRIPOLI (ANP/RTR) - Bij het kantoor van de VN-vluchtelingenorganisatie UNHCR in de Libische hoofdstad Tripoli hebben honderden mensen betoogd tegen de stroom migranten in het land. Het was een van de grotere recente betogingen tegen de migratie. Het kantoor werd enige tijd geblokkeerd.

1 uur geleden
Poetin zegt klaar te zijn om in te binden als Kyiv dat ook doet

MOSKOU (ANP/RTR) - Rusland is bereid compromissen te sluiten in de vredesonderhandelingen met Oekraïne als Kyiv dat ook is. Dat zei de Russische president Vladimir Poetin tegen journalisten in Sint-Petersburg. Daar is de Russische leider voor een economische top.

1 uur geleden
Zeker tien doden bij Israëlische aanvallen op Gaza

CAÏRO/GAZA (ANP/RTR) - Bij de Israëlische luchtaanvallen op de Gazastrook zijn donderdag volgens medische hulpverleners zeker tien doden gevallen. Onder hen waren vijf familieleden. Alleen een meisje uit dit gezin overleefde, volgens hulpverleners.

2 uur geleden
Zwitsers zetten 4000 militairen in tijdens G7-top in Frankrijk

GENÈVE (ANP/RTR) - Het Zwitserse leger gaat naar eigen zeggen 4000 militairen inzetten met veiligheidstaken rond de in Frankrijk gehouden top van de G7. President Emmanuel Macron is 15 tot 17 juni gastheer van de top in Évian-les-Bains aan het Meer van Genève. Évian ligt dicht bij de Zwitserse grens.

2 uur geleden
Levenslang geëist tegen beklaagde aanslag op markt in Maagdenburg

MAAGDENBURG (ANP/DPA) - Aanklagers in Maagdenburg hebben een levenslange gevangenisstraf geëist tegen Taleb A. om een aanslag op een kerstmarkt in de stad. Daarbij werden op 20 december 2024 zes mensen gedood en raakten circa driehonderd anderen gewond. Hij wordt berecht wegens zes moorden en pogingen tot moord.

3 uur geleden
Hezbollah verwerpt staakt-het-vuren met Israël

BEIROET (ANP/AFP/RTR) - Hezbollah verwerpt het staakt-het-vuren met Israël. Die boodschap heeft de militante groepering overgebracht aan de Libanese regering, meldt persbureau AFP op gezag van een ingewijde.

5 uur geleden