Ruim kwart meer asielaanvragen in EU in eerste helft 2023
BRUSSEL (ANP/AFP) - In de eerste helft van 2023 zijn er bij Europese landen 519.000 asielaanvragen binnengekomen. Dat is 28 procent meer dan in de eerste zes maanden van 2022, meldt het Asielagentschap van de Europese Unie (EUAA).
Als het aantal asielaanvragen bij de 27 EU-lidstaten en landen als Zwitserland en Noorwegen zoals verwacht in hetzelfde tempo doorgaat, krijgt Europa in 2023 er meer dan 1 miljoen te verwerken. Dat zou het grootste aantal sinds de 'migratiecrisis' van 2015 en 2016 zijn. In dat laatste jaar kwamen bijna 1,25 miljoen asielaanvragen binnen.
Het EUAA bespeurt een duidelijke, gestage toename sinds de lockdowns van de coronacrisis. Veel EU-landen hebben moeite om die groei op te vangen. Het aantal asielzoekers dat nog niet weet of ze mogen blijven is met 34 procent gestegen naar 682.000. Met de mensen die nog beroep afwachten erbij is dat zelfs 920.000. Het EUAA is inmiddels door dertien lidstaten om assistentie gevraagd.
Syrië
Nederland krijgt juist minder asielaanvragen dan vorig jaar, zo bleek maandag nog uit cijfers van het ministerie van Justitie en Veiligheid. Tot dusver kwamen in 2023 bijna 30.000 asielaanvragen binnen, vorig jaar stond de teller begin september op ruim 31.000.
Nederland ontvangt relatief veel Eritrese, Somalische en Iraakse asielzoekers. De grootste groep mensen die in Europa asiel aanvraagt komt nog altijd uit Syrië. Zij mogen bijna altijd ook blijven. Dat geldt steeds minder vaak voor Turken. Russen en Iraniërs krijgen juist wel vaker asiel.
Meer uit Buitenland
TAIPEI (ANP) - De Amerikaanse klimmer Alex Honnold heeft zonder touw of zekering de 508 meter hoge wolkenkrabber Taipei 101 in de hoofdstad van Taiwan beklommen. Netflix zond de beklimming, die door slechte weersomstandigheden 24 uur was uitgesteld, live uit. Honnold startte zijn klim rond 09.10 uur lokale tijd en beklom de buitenkant van de wolkenkrabber van glas en staal. Ongeveer anderhalf uur later stond hij op de top van het gebouw.
1 uur geledenDe Amerikaanse klimmer Alex Honnold heeft zonder touw of zekering de 508 meter hoge wolkenkrabber Taipei 101 in de hoofdstad van Taiwan beklommen. Netflix zond de beklimming, die door slechte weersomstandigheden op zaterdag 24 uur was uitgesteld, live uit. Honnold startte zijn klim rond 09.10 uur lokale tijd en beklom de buitenkant van de wolkenkrabber van glas en staal. Ongeveer anderhalf uur later stond hij op de top van het gebouw.
2 uur geledenWASHINGTON (ANP/RTR) - In de Verenigde Staten zijn meer dan 4000 vluchten geannuleerd in aanloop naar het extreme winterweer dat op komst is. Ook is al bij ruim 100.000 stroomafnemers de elektriciteit uitgeschakeld. De storm dreigt oostelijke staten van de VS grotendeels plat te leggen door hevige sneeuwval.
4 uur geledenCARACAS (ANP/AFP) - Interim-president van Venezuela Delcy Rodriguez heeft zaterdag opgeroepen tot gesprekken met de oppositie om tot 'akkoorden' voor vrede te komen. Ze deed de uitspraken drie weken nadat de Verenigde Staten president Nicolas Maduro afzetten, gevangennamen en naar een Amerikaanse gevangenis brachten.
5 uur geledenMINNEAPOLIS (ANP) - De stad Minneapolis zal een verzoek bij de rechter indienen voor een tijdelijk straatverbod om de inzet van federale agenten in de stad te stoppen. Dat heeft burgemeester Jacob Frey zaterdag gezegd op een persconferentie, bericht CNN. Het plan volgt op het doodschieten van een man door een agent van de US Border Patrol, de Amerikaanse grenspolitie, in de stad op zaterdag.
6 uur geledenWASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse president Donald Trump zegt dat hij volgende maand niet naar de Super Bowl, de finale van het American footballseizoen, in Santa Clara gaat. Daarnaast haalt hij opnieuw uit naar de artiesten die optreden rondom het grootste sportevenement van de Verenigde Staten.
7 uur geledenQAMISHLI (ANP/RTR) - Een vierdaags staakt-het-vuren tussen de Syrische regering en Koerdische strijdkrachten is met vijftien dagen verlengd. Dat bevestigen beide partijen nadat ingewijden eerder al een akkoord hadden gemeld.
7 uur geleden