Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Ruim kwart meer asielaanvragen in EU in eerste helft 2023

Ruim kwart meer asielaanvragen in EU in eerste helft 2023

BRUSSEL (ANP/AFP) - In de eerste helft van 2023 zijn er bij Europese landen 519.000 asielaanvragen binnengekomen. Dat is 28 procent meer dan in de eerste zes maanden van 2022, meldt het Asielagentschap van de Europese Unie (EUAA).

Als het aantal asielaanvragen bij de 27 EU-lidstaten en landen als Zwitserland en Noorwegen zoals verwacht in hetzelfde tempo doorgaat, krijgt Europa in 2023 er meer dan 1 miljoen te verwerken. Dat zou het grootste aantal sinds de 'migratiecrisis' van 2015 en 2016 zijn. In dat laatste jaar kwamen bijna 1,25 miljoen asielaanvragen binnen.

Het EUAA bespeurt een duidelijke, gestage toename sinds de lockdowns van de coronacrisis. Veel EU-landen hebben moeite om die groei op te vangen. Het aantal asielzoekers dat nog niet weet of ze mogen blijven is met 34 procent gestegen naar 682.000. Met de mensen die nog beroep afwachten erbij is dat zelfs 920.000. Het EUAA is inmiddels door dertien lidstaten om assistentie gevraagd.

Syrië

Nederland krijgt juist minder asielaanvragen dan vorig jaar, zo bleek maandag nog uit cijfers van het ministerie van Justitie en Veiligheid. Tot dusver kwamen in 2023 bijna 30.000 asielaanvragen binnen, vorig jaar stond de teller begin september op ruim 31.000.

Nederland ontvangt relatief veel Eritrese, Somalische en Iraakse asielzoekers. De grootste groep mensen die in Europa asiel aanvraagt komt nog altijd uit Syrië. Zij mogen bijna altijd ook blijven. Dat geldt steeds minder vaak voor Turken. Russen en Iraniërs krijgen juist wel vaker asiel.

Meer uit Buitenland

Mexico klaagt Google aan voor wijzigen naam Golf na bevel Trump

MEXICO STAD (ANP/AFP) - Mexico heeft het Amerikaanse bedrijf Google aangeklaagd omdat het de naam van de Golf van Mexico heeft veranderd in Golf van Amerika voor gebruikers van Google Maps in de Verenigde Staten. Google nam de stap nadat de Amerikaanse president Donald Trump de naamswijziging had bevolen.

21 minuten geleden
Afrikaanse natuurorganisatie geeft mensenrechtenschendingen toe

LONDEN (ANP/AFP) - Een grote Afrikaanse liefdadigheidsinstelling heeft toegegeven dat haar rangers van natuurparken in Congo-Brazzaville mensenrechten hebben geschonden. "African Parks erkent dat bij sommige incidenten mensenrechten geschonden zijn en we betreuren de pijn en het lijden van de slachtoffers ten zeerste", stelt African Parks in een verklaring. De Britse prins Harry is bestuurslid van African Parks.

47 minuten geleden
Kremlin reageert niet op plannen voor tribunaal Russische inval

MOSKOU (ANP/RTR) - Het Kremlin weigert een reactie op plannen van Europese landen voor een speciaal tribunaal voor de vervolging van de hoofdverantwoordelijken van de Russische inval in Oekraïne. "We reageren hier niet op", zei een woordvoerder volgens staatspersbureau TASS.

2 uur geleden
Noord-Europees defensieverbond nodigt voortaan Oekraïne uit

OSLO (ANP) - Nederland en negen andere Noord-Europese landen nodigen voortaan Oekraïne uit voor vergaderingen van hun militaire verbond. Ook mag Oekraïne in het vervolg meedoen met hun militaire oefeningen en gaan ze van elkaar leren, zegt defensieminister Ruben Brekelmans.

2 uur geleden
Beeld van Stalin onthuld in door Rusland bezet gebied in Oekraïne

MELITOPOL (ANP/AFP) - In de Oekraïense stad Melitopol in de regio Zaporizja is een bronzen buste van Jozef Stalin onthuld. Volgens de plaatselijke pro-Russische Communistische Partij is het beeld het eerste monument voor Stalin in het door Rusland ingenomen deel van Oekraïne.

3 uur geleden
Hongarije zet twee Oekraïners uit na arrestatie spionnen

BOEDAPEST (ANP/RTR) - Hongarije heeft twee Oekraïense diplomaten het land uitgezet die als spion zouden hebben gewerkt, maakte de Hongaarse buitenlandminister Péter Szijjártó bekend op Facebook. Eerder op de dag meldde de Oekraïense veiligheidsdienst juist twee mensen te hebben opgepakt die spioneerden voor de Hongaarse staat.

3 uur geleden
'Bereidwillige landen' hebben zaterdag overleg met Zelensky

OSLO (ANP) - De leiders van de coalitie van bereidwillige landen houden zaterdag een videovergadering met de Oekraïense president Volodymyr Zelensky. Ze bespreken dan onder meer het werk aan een staakt-het-vuren, dat idealiter nog dit weekend van kracht zou worden, zeggen Noord-Europese leiders. Een aantal leiders reist mogelijk naar Oekraïne voor de vergadering.

3 uur geleden