'Ruim een derde van zorgprofessionals wil inenting coronavaccin'
DEN HAAG (ANP) - Ruim een derde (36 procent) van de zorgprofessionals wil zich laten vaccineren tegen het coronavirus zodra dat kan. Dat blijkt uit een peiling onder zo’n 3300 leden van beroepsorganisatie voor verpleegkundigen en verzorgenden NU’91. Van de zorgverleners geeft 33 procent aan zich niet te willen laten inenten en bijna evenveel mensen weet het nog niet.
Zorgmedewerkers behoren samen met ouderen en kwetsbaren tot de groep die het kabinet voorrang wil geven bij het vaccineren. De groep zorgprofessionals die twijfelt over een prik, vindt dat er nog teveel onduidelijk is over het vaccin, stelt NU’91. Zo zijn er zorgen over de gezondheidseffecten van het vaccin op lange termijn en de snelheid waarmee de vaccins zijn geproduceerd. Ook zijn er volgens de bond zorgen over een eventuele vaccinatieplicht.
"Zorgprofessionals hebben behoefte aan neutrale en goede informatie, zodat zij zelf weloverwogen een besluit kunnen nemen", zegt Stella Salden, voorzitter van NU’91. "Dat kan alleen door de informatie op een juiste manier over te brengen. Als je dit nu niet goed aanpakt, krijg je een tegenovergesteld effect met grote gevolgen. Luisteren naar de beroepsgroep is hierbij van groot belang. Er zijn nog heel veel vragen, waardoor er op dit moment onvoldoende vertrouwen is in het vaccin."
Onderlinge verschillen
Volgens de beroepsorganisatie zijn er in zorgsectoren onderling behoorlijke verschillen te zien wat de vaccinatiebereidheid betreft. Zo zegt 44 procent van de ziekenhuismedewerkers in de peiling een vaccin te zien zitten, maar is dat getal voor medewerkers in de verpleeghuizen (25 procent) en de thuiszorg (31 procent) flink lager.
Van de huisartsen echter zou dik 90 procent zich willen laten inenten met een Covid-19-vaccin, meldt vakblad Medisch Contact op basis van een enquête van HuisartsVandaag, waaraan 1200 huisartsen deelnamen. Toch maken er ook nogal wat dokters een voorbehoud: driekwart van de huisartsen laat zich prikken zodra dat kan, maar 15 procent doet dat pas als er meer bekend is over de veiligheid en de bijwerkingen van een vaccin.
Meer dan 80 procent van de huisartsen die een injectie gaan nemen noemt hun voorbeeldfunctie als motivatie, maar ook het verhoogde risico dat ze lopen op besmetting speelt mee, stelde HuisartsVandaag vast.
De 5 procent die geen prik wil, zegt een natuurlijke afweer te willen opbouwen en niet in een risicogroep te vallen. Ook zijn hier twijfels aan de effectiviteit.
Van de voor deze enquête ondervraagde huisartsen is 10 procent zelf positief getest op Covid-19, telde HuisartsVandaag.
Meer uit Gezond
BILTHOVEN (ANP) - Twee mensen zijn overleden na een besmetting met het westnijlvirus. Door die meldingen bij het Rijksinstituut voor Volksgezondheid en Milieu (RIVM) in de afgelopen week is het totale aantal doden gestegen naar twaalf.
3 dagen geledenAMSTERDAM (ANP) - Bijna duizend praktijkondersteuners bij huisartsen zijn de afgelopen twee jaar geschoold in het herkennen en begeleiden van mentale klachten bij mensen met en na kanker. Dat verbetert de behandeling en ondersteuning. Bovendien wordt de druk op de geestelijke gezondheidszorg teruggedrongen. Dat meldt KWF Kankerbestrijding. Volgens de organisatie heeft een derde van de mensen die kanker hebben of die de ziekte hebben gehad behoefte aan zorg en ondersteuning, buiten de behandeling zelf om.
4 dagen geledenDEN HAAG (ANP) - Het kabinet wil met een rookverbod bij kinderspeelplaatsen "een norm stellen", zei zorgminister Sophie Hermans vrijdag. Het gaat er volgens de VVD-minister om dat duidelijk wordt gemaakt waar het normaal is om te roken en waar niet.
1 week geledenDEN HAAG (ANP) - Minder jongeren kregen jeugdzorg in de eerste helft van dit jaar, meldt het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS). In de eerste helft van 2026 ontvingen ruim 392.000 jongeren een vorm van jeugdzorg. Een jaar eerder waren dat er nog ruim 412.000, een daling van 5 procent.
1 week geledenLEIDEN (ANP) - De Nederlandse Transplantatiestichting is blij met de stijging van het aantal geregistreerde orgaandonoren, laat een woordvoerder weten. Woensdag maakte het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS) bekend dat 8,2 miljoen volwassenen als orgaandonor staan geregistreerd, ruim 90.000 meer dan een jaar eerder.
1 week geledenUTRECHT (ANP) - Vier op de tien zorgmedewerkers zeggen dit jaar een griepprik te halen. Dat blijkt uit een onderzoek onder iets minder dan duizend personen van beroepsvereniging Verpleegkundigen & Verzorgenden Nederland (V&VN). Meer dan de helft van de invullers gaf aan dit niet van plan te zijn; 5 procent wist het nog niet.
1 week geledenDEN HAAG (ANP) - In totaal stonden er aan het begin van dit jaar 8,2 miljoen volwassenen geregistreerd als orgaandonor, ruim 90.000 meer dan een jaar eerder. Deze stijging komt enkel doordat mensen vaker geen keuze maken. Dat meldt het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS) op basis van het aantal registraties in het Donorregister op 1 januari 2026. Sinds de Donorwet in 2020 werd gewijzigd, worden Nederlanders die geen keuze maken vanaf 18 jaar automatisch geregistreerd als orgaandonor.
1 week geleden