Ruim een derde meer nieuwbouwwoningen verkocht
DEN HAAG (ANP) - Het aantal verkochte nieuwbouwwoningen is in het eerste kwartaal van dit jaar gestegen met 34 procent tot 4400 vergeleken met dezelfde periode vorig jaar. De prijzen van deze woningen stegen met 1,4 procent, meldt het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS), op basis van eigen cijfers en die van het Kadaster en het Europese statistiekbureau Eurostat.
Daarmee stegen de prijzen van nieuwbouwwoningen minder snel dan die van bestaande koopwoningen, die 3,8 procent duurder werden. De gemiddelde verkoopprijs van nieuwbouwwoningen bedraagt volgens de laatste gegevens 493.000 euro. Dat is iets minder dan de 499.000 euro in het laatste kwartaal van vorig jaar.
Volgens het CBS waren de huizenprijzen van nieuwbouw en bestaande koopwoningen samen in het eerste kwartaal 3,6 procent hoger dan een jaar eerder. In negentien lidstaten van de Europese Unie was de prijs in het afgelopen kwartaal hoger dan een jaar eerder. "Polen is de grootste stijger met 18 procent, in Luxemburg daalden de prijzen het hardst met bijna 11 procent", aldus het statistiekbureau. Ook in onder meer Duitsland (min 6 procent) en Frankrijk (min 5 procent) daalden de prijzen relatief sterk. Naast Polen werden ook woningen in Bulgarije (plus 16 procent), Litouwen (plus 10 procent) en Kroatië (plus 9 procent) aanzienlijk duurder.
De Nederlandse Vereniging van Makelaars (NVM) maakte vorige week bekend dat de huizenprijzen in Nederland nog nooit zo hoog geweest als afgelopen kwartaal. De huizenprijzen gingen in het tweede kwartaal met 7,2 procent omhoog vergeleken met het eerste kwartaal van dit jaar. De NVM noemde dit een "uitzonderlijke" toename. Sinds het begin van de metingen in 1995 is dit maar een keer eerder gebeurd. Ten opzichte van het tweede kwartaal van 2023 zijn de prijzen met 13,6 procent nog sterker gestegen.
Meer uit Financieel
BRUSSEL (ANP/DPA) - Duitsland gaat er bij de Europese Unie op aandringen het verbod op productie van auto's met verbrandingsmotoren te herzien. Duitse bondskanselier Friedrich Merz zal hierover een brief schrijven aan de voorzitter van de Europese Commissie Ursula von der Leyen.
4 minuten geledenBRUSSEL (ANP/RTR) - De Europese Commissie heeft aangegeven dat Apple Ads en Apple Maps waarschijnlijk aan de criteria voldoen om als zogenoemde poortwachters te worden beschouwd. Als dat het geval is, legt Brussel de onderdelen van het Amerikaanse techbedrijf strengere regels op binnen de Wet digitale markten (DMA).
17 minuten geledenSINGAPORE (ANP/BLOOMBERG) - De handel in futures en opties op de Chicago Mercantile Exchange (CME) is vrijdag stilgelegd vanwege een technisch probleem in de datacenters. Dat bevestigde een woordvoerder van CME Group. Het Amerikaanse bedrijf exploiteert de grootste derivatenbeurs ter wereld.
23 minuten geledenAMSTERDAM (ANP) - De AEX-index op het Damrak liet vrijdag weinig beweging zien. Beleggers deden het rustig aan op de laatste handelsdag van november. Wall Street bleef donderdag dicht door de viering van Thanksgiving en is op Black Friday slechts een halve dag geopend. De New Yorkse beurzen sluiten op deze voor retailers belangrijke koopjesdag om 19.00 uur Nederlandse tijd.
2 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Ruim zeshonderd leden van vakbond FNV hebben een petitie ondertekend tegen de hervormingen die tijdelijk toezichthouders Lodewijk Asscher en Ton Heerts voorstellen. Dat maakte de organisatie FNV Democratisch vlak voor het begin van een nieuwe rechtszaak over de crisis binnen FNV bekend.
2 uur geledenPARIJS (ANP/AFP) - Het lagerhuis in Frankrijk heeft ingestemd met het voorstel om activiteiten van staalconcern ArcelorMittal in het land te nationaliseren. De grootste staalfabrikant van Frankrijk voelt de crisis in de Europese metaalsector hard en heeft kostenbesparingen en reorganisaties aangekondigd.
2 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De prijzen die Nederlandse industriebedrijven vragen voor hun goederen zijn in oktober licht gedaald, na een stijging in september. Gemiddeld waren de afzetprijzen 0,1 procent lager dan in dezelfde maand vorig jaar, meldt het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS). In september stegen de prijzen met 0,6 procent.
4 uur geleden