Ruim de helft minder nieuwbouw verkocht in eerste kwartaal
DEN HAAG (ANP) - De verkoop van nieuwbouwwoningen is in de eerste drie maanden van dit jaar hard teruggevallen, melden het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS) en het Kadaster. In het eerste kwartaal van 2023 ging het om 3000 transacties, een daling van ruim 52 procent in vergelijking met dezelfde periode vorig jaar.
Nieuwbouwwoningen werden wel duurder. De gemiddelde prijs steeg 3,6 procent. De daling in het eerste kwartaal is sterker dan in het slotkwartaal van 2022. Toen daalde het aantal verkopen van nieuwbouwwoningen met 50 procent op jaarbasis.
Makelaars zien in meer nieuwbouw een oplossing voor de doorstroming op de woningmarkt, zei branchevereniging NVM donderdag nog. Hoewel die organisatie de eerste tekenen van herstel zag in het tweede kwartaal, zijn er ook zorgen over de oplevering van nieuwbouwwoningen. Problemen zijn de trage verlening van vergunningen en lange procedures die vaak nodig zijn om te kunnen bouwen.
Verkoopcijfers
Woningeigenaren verkochten in het eerste kwartaal iets meer dan 40.000 bestaande woningen, 7,9 procent minder dan een jaar eerder. Volgens de berekeningen van het CBS daalden de prijzen met 0,7 procent. Het is voor het eerst sinds 2014 dat in een kwartaal de huizenprijzen op jaarbasis daalden, meldt het statistiekbureau.
De NVM meldde eerder al een veel hevigere daling van de huizenprijzen. Die cijfers zijn onvollediger, maar tegelijkertijd actueler. De organisatie baseert zich namelijk op het moment dat een koopcontract wordt ondertekend, waarmee ze twee tot drie maanden voorlopen op het CBS en het Kadaster.
Meer uit Financieel
LJUBLANA (ANP/AFP) - Het voorstel van de Amerikaanse president Donald Trump om kunstmatige intelligentie (AI) voortaan te hernoemen tot 'super intelligence' (SI) heeft tot een stortvloed aan aanvragen geleid voor internetdomeinen die eindigen op '.si'.
14 minuten geledenDEN BOSCH (ANP) - Drie vakantieparken van Oostappen Groep, het bedrijf van realityster Peter Gillis, mogen op 1 oktober geveild worden door schuldeiser Marc van Rooi. Dat heeft de kortgedingrechter in Den Bosch bepaald. Gillis probeerde de executieveiling tegen te houden en stapte daarom naar de rechter.
16 minuten geledenCATANIA (ANP/RTR) - De luchthaven van Catania op Sicilië heeft dinsdag de vluchten hervat, nadat het vliegverkeer was stilgelegd door een uitbarsting van vulkaan Etna en slechte weersomstandigheden. KLM moest afgelopen weekend reizigers omboeken naar de luchthaven van Palermo op hetzelfde eiland.
1 uur geledenDUBLIN (ANP) - De Europese Unie heeft dit jaar ruim 100 miljard extra aan energie besteed "zonder daarvoor een molecuul extra aan gas of olie te ontvangen", zei Eurocommissaris Dan Jørgensen (Energie) voorafgaand aan een overleg met EU-ministers van Energie. Voor hem toont dit aan hoe "onhoudbaar het is om afhankelijk te zijn van energiebronnen uit andere delen van de wereld".
1 uur geledenSAN FRANCISCO (ANP/RTR) - Anthropic waarschuwt potentiële beleggers dat AI "catastrofale en existentiële risico's voor de mensheid" met zich meebrengt. Dat meldt Reuters op basis van het prospectus van het AI-bedrijf, dat het persbureau heeft ingezien.
2 uur geledenDÜSSELDORF (ANP) - De Amerikaanse investeerder KKR en het Duitse energiebedrijf RWE hebben de krachten gebundeld voor een bod op het Duitse genationaliseerde energieconcern Uniper, dat ook in Nederland elektriciteitscentrales heeft. Dat meldt persbureau Bloomberg op basis van ingewijden. Duitsland begon in mei met het verkoopproces van het energieconcern.
2 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De AEX-index op de Amsterdamse aandelenbeurs is dinsdag met winst geopend. Bij de bedrijven op het Damrak kon advies- en ingenieursbureau Arcadis op belangstelling van beleggers rekenen na bekendmaking dat er duizend banen geschrapt gaan worden. Ook gaat Arcadis het merendeel van zijn architectuuractiviteiten afstoten, evenals de activiteiten in China.
3 uur geleden