
Ruim 95.000 Nederlanders mogen uit buitenland stemmen voor EP
DEN HAAG (ANP) - Bij de verkiezingen voor het Europees Parlement op 6 juni mogen 95.290 Nederlanders hun stem uitbrengen vanuit het buitenland. Dat zijn er meer dan bij de vorige Europese verkiezingen. In 2019 waren ruim 63.000 Nederlanders in het buitenland kiesgerechtigd en in 2014 zo'n 21.000.
De meeste geregistreerde kiezers wonen in de Verenigde Staten. Meer dan 6000 Nederlanders daar mogen stemmen voor het Europees Parlement. Daarna volgen Australië en Canada. In de top vijf staan ook Curaçao en Aruba. Dit zijn zelfstandige landen binnen het Koninkrijk. De cijfers zijn nog niet definitief. Mensen hebben nog tot en met 25 april om zich te registreren.
Bij de Tweede Kamerverkiezingen in november waren bijna 108.000 Nederlanders die in het buitenland wonen kiesgerechtigd. Dat het aantal nu iets lager is, komt volgens de gemeente onder meer doordat Nederlanders die in een ander EU-land wonen ook daar mogen stemmen. Ze tellen dan bijvoorbeeld als Belgische of Franse kiezer. In dat geval mogen ze niet ook voor de Nederlandse delegatie stemmen.
De kiezers in het buitenland staan geregistreerd bij de gemeente Den Haag. Die ontvangt de brieven met stembiljetten en telt ze. Ook op Curaçao, Aruba en Sint Maarten zijn er briefstembureaus.
Meer uit Binnenland
PHILIPSBURG (ANP) - Bewoners van Sint-Maarten, Sint-Eustatius en Saba bereiden zich voor op het passeren van orkaan Erin. Die trekt aan het eind van de ochtend (begin van de avond Nederlandse tijd) voorbij ten noordoosten van Sint-Maarten. Erin is inmiddels in kracht toegenomen tot een orkaan van categorie 4, op een schaal van 5.
1 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Deelnemers aan een pro-Palestijnse demonstratie in Amsterdam zijn zaterdag begonnen aan hun mars door de stad. De betoging begon om 14.00 uur op de Dam en eindigt later op het Museumplein.
1 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Enkele honderden betogers hebben zich zaterdagmiddag verzameld op de Dam in Amsterdam om deel te nemen aan een pro-Palestijnse demonstratie. Die is georganiseerd door onder meer XR Justice Now!, Palestijnse Gemeenschap Nederland en de Internationale Socialisten.
1 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Demissionair premier Dick Schoof "verwelkomt" de inspanningen van de Amerikaanse president Trump om te komen tot een duurzame vrede in Oekraïne. Dat schrijft hij in een statement naar aanleiding van de ontmoeting tussen de Amerikaanse president en zijn Russische ambtgenoot Vladimir Poetin in Alaska.
3 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Het topoverleg tussen de Amerikaanse president Donald Trump en zijn Russische ambtgenoot Vladimir Poetin was een 'diplomatiek verlies'. Dat zegt de woordvoerder van Oekraïners in Nederland, Oleksandr Tomashchuk. "Je kunt Poetin niet overtuigen om iets te doen door aardig tegen hem te zijn. Poetin verstaat alleen de taal van kracht en macht."
5 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De wandelfilm The North heeft in twee weken tijd meer dan 50.000 bezoekers getrokken. Dat heeft distributeur Gusto Entertainment zaterdag gemeld. Daarmee is het de best bezochte Nederlandse arthousefilm van 2025. Deze titel stond op naam van de film Alpha, die in totaal 28.000 bezoekers trok.
7 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Gerard Cox is ongeneeslijk ziek, laat hij zaterdag in een interview met het AD weten. Er is uitgezaaide slokdarmkanker bij de 85-jarige zanger geconstateerd.
12 uur geleden