Ruim 72.000 positieve coronatests geregistreerd
BILTHOVEN (ANP) - Tussen donderdagochtend en vrijdagochtend zijn 72.162 positieve coronatests geregistreerd. Maar het werkelijke aantal nieuwe gevallen ligt hoger, want de achterstand bij het Rijksinstituut voor Volksgezondheid en Milieu (RIVM) is in de afgelopen dag opnieuw opgelopen. De systemen kunnen niet alle positieve testuitslagen doorgeven, omdat het er te veel zijn.
In de afgelopen week lukte het om om 553.509 positieve tests te registreren bij het RIVM. Dat komt neer op 79.073 nieuwe gevallen per dag. Het gemiddelde ligt iets lager dan op donderdag, maar het is nog altijd 30 procent hoger dan het gemiddelde over de week ervoor.
Bovendien ligt het werkelijke aantal positieve tests hoger. Het RIVM kampt met een achterstand van 124.000 positieve tests, die nog niet geregistreerd zijn. Dat zijn er 48.000 meer dan een week geleden. Het totale aantal positieve tests over de afgelopen week zal dus in de buurt van de 600.000 liggen.
Sterfgevallen
Amsterdam telde in de afgelopen dag 2902 geregistreerde positieve tests, Den Haag 2891 en Utrecht 2658. Daarna volgen Tilburg (1570) en Rotterdam (1295). Ook in Arnhem, Amersfoort, Den Bosch, Breda en Zwolle waren er meer dan duizend positieve tests. Alleen op Schiermonnikoog en Ameland testte niemand positief.
Het aantal gemelde sterfgevallen blijft relatief laag. In de afgelopen dag kreeg het RIVM bericht dat vijf coronapatiënten aan de gevolgen van hun besmetting zijn overleden. Het gaat om inwoners van de gemeenten Enschede, Delft, Haarlemmermeer, Alkmaar en Heemstede. Dat het overlijden van deze mensen nu is gemeld, wil niet zeggen dat ze in de afgelopen dag zijn overleden. Bovendien kan het werkelijke aantal sterfgevallen hoger zijn, omdat het niet verplicht is om te melden dat een coronapatiënt is overleden door de infectie.
In de afgelopen week zijn 57 coronasterfgevallen genoteerd, gemiddeld zo'n acht per dag. Dat is vergelijkbaar met het niveau over de afgelopen weken.
Meer uit Binnenland
LESBOS (ANP) - De Nederlandse reddingswerker Pieter Wittenberg is donderdag op het Griekse eiland Lesbos vrijgesproken in de zaak die sinds 2018 tegen hem liep. Ook 23 andere hulpverleners zijn vrijgesproken, meldt de organisatie Human Power, die de rechtszaak heeft gevolgd. Ook Amnesty International maakt melding van de vrijspraak.
15 minuten geledenUTRECHT (ANP) - Slachtofferhulp Nederland is met vijf medewerkers aanwezig op de locatie waar gedupeerden van de explosie in Utrecht worden opgevangen. Dat meldt een woordvoerder.
28 minuten geledenUTRECHT (ANP) - Het calamiteitenhospitaal in Utrecht is weer gesloten. Het UMC Utrecht opende het hospitaal donderdagmiddag wegens de explosie in het centrum van de stad. In het calamiteitenhospitaal is één patiënt behandeld.
32 minuten geledenUTRECHT (ANP) - Centrummanagement Utrecht (CMU) heeft contact opgenomen met ondernemers in het getroffen gebied in het centrum van Utrecht. Daar vond donderdagmiddag een grote explosie plaats die bij veel winkels en restaurants in de omgeving voor flinke schade heeft gezorgd.
55 minuten geledenUTRECHT (ANP) - De brandweer in Utrecht is inmiddels dicht bij het getroffen pand van de explosie geweest. Dat bestaat uit meerdere woonlagen en is ingestort. Ook de panden daarnaast aan de Visscherssteeg zijn deels bezweken, meldt een woordvoerder van de veiligheidsregio.
1 uur geledenUTRECHT (ANP) - Voor inwoners van Utrecht die niet terug naar huis kunnen door de grote explosie en brand in het centrum, heeft de gemeente opvang geregeld "voor zolang als dat nodig is". Burgemeester Sharon Dijksma zei donderdagavond tegen RTV Utrecht dat momenteel aan tientallen mensen onderdak wordt geboden in hotel Karel V.
1 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De Tweede Kamer wil zeer tegen de zin van het demissionaire kabinet een bezuiniging van 141 miljoen euro terugdraaien op de begroting van staatssecretaris Aukje de Vries (Buitenlandse Handel en Ontwikkelingshulp, VVD). Dat bleek donderdag tijdens de behandeling van de begroting.
1 uur geleden