Ruim 700 arrestaties in vijfde nacht met protesten in Frankrijk
MARSEILLE (ANP/RTR/AFP) - In Frankrijk zijn zaterdagavond en in de nacht van zaterdag op zondag 719 mensen opgepakt. Binnenlandminister Gerald Darmanin liet op Twitter weten dat de nacht rustiger was verlopen dan die ervoor, "dankzij resoluut optreden van de politie".
Darmanin had net als in de nacht van vrijdag op zaterdag, toen ruim 1300 arrestaties plaatsvonden, 45.000 politiemensen ingezet. In veel grote steden braken net als in eerdere nachten rellen uit. In de meeste plaatsen werd het volgens Franse media in de loop van de nacht rustiger.
Van de ruim zevenhonderd arrestaties vonden er 194 plaats in Parijs en omstreken. Zaterdagavond had een grote groep betogers zich verzameld in de winkelstraat Champs-Élysées, waar veel winkeliers uit voorzorg hun vitrines hadden dichtgetimmerd. Tientallen demonstranten werden gearresteerd, ook werden er wapens in beslag genomen.
Confrontaties
In Marseille, de tweede grootste stad van Frankrijk, was de sfeer zaterdagavond volgens de politie "geagiteerd". Agenten gebruikten traangas tijdens een confrontatie met een groep betogers in de hoofdstraat. Rond middernacht lieten autoriteiten weten dat het rustiger werd in de Zuid-Franse stad. De Franse nieuwszender BFMTV meldt dat in Marseille 65 arrestaties plaatsvonden.
In Nice vond een confrontatie plaats tussen de politie en demonstranten die een groot vuur hadden aangestoken. De burgemeester van Nice bevestigde zaterdagavond laat dat er in het centrum van de stad was geplunderd door "een bende jongeren". Zij zouden aan de hand van videobeelden zijn opgepakt.
Nahel
Volgens Darmanin zijn er sinds de start van de onrust dinsdag meer dan 200 politieagenten gewond geraakt. In de nacht van zaterdag op zondag waren dat er 45. Tijdens de rellen zijn volgens hem 2000 voertuigen in vlammen opgegaan. Minister van Financiën Bruno Le Maire stelde dat meer dan 700 zaken als supermarkten, restaurants en bankvestigingen zijn "overvallen, geplunderd en soms afgebrand".
Zaterdag werd de 17-jarige Nahel begraven in het Franse Nanterre. De dood van de jongen is de aanleiding voor de onrust in Frankrijk. Nahel, van Algerijnse afkomst, werd dinsdag tijdens een verkeerscontrole door een agent doodgeschoten.
Meer uit Buitenland
GAZA (ANP) - De wederopbouw van Gaza zal de komende tien jaar 71,4 miljard dollar (circa 60,6 miljard euro) kosten. Dat is de conclusie van een definitieve "schade- en behoeftenanalyse" die de Verenigde Naties maandag publiceerden in samenwerking met de Europese Unie. Voor de eerste achttien maanden is al 26,3 miljard dollar nodig om essentiële diensten te herstellen, kritieke infrastructuur te heropbouwen en de economie op gang te brengen.
3 uur geledenWASHINGTON (ANP/AFP) - De Amerikaanse minister van Arbeid Lori Chavez-DeRemer treedt af. Het Witte Huis heeft dat maandag bekendgemaakt. Aan haar vertrek gingen weken van speculatie over haar positie vooraf, nadat beschuldigingen over haar gedrag waren opgedoken.
5 uur geledenTEHERAN (ANP/RTR) - Iran weigert te onderhandelen met de Verenigde Staten zolang Washington dreigingen uit. Dat zegt de Iraanse hoofdonderhandelaar en parlementsvoorzitter Mohammad Baqer Qalibaf in een bericht op X.
6 uur geledenANKARA (ANP/AFP) - Turkije gaat de vuurwapenwetgeving aanscherpen na de schietpartijen op twee scholen in het land. Het gaat volgens president Recep Tayyip Erdogan onder meer om het beperken van vuurwapenbezit en hogere straffen voor mensen die hun wapens niet goed opbergen.
9 uur geledenLONDEN (ANP/AFP) - De Britse premier Keir Starmer heeft ontkend dat hij het parlement heeft misleid over de aanstelling van de omstreden Peter Mandelson. Eerder zei zijn woordvoerder dat de premier het Lagerhuis "per ongeluk" had misleid, omdat hij zelf ook niet alle informatie tot zijn beschikking had.
10 uur geledenBOEDAPEST (ANP/AFP) - De Hongaarse verkiezingswinnaar Péter Magyar zegt dat zijn land alle arrestatiebevelen van het Internationaal Strafhof (ICC) zal uitvoeren en dat dus ook de Israëlische premier Benjamin Netanyahu zou worden aangehouden als hij Hongarije betreedt. Dat is opmerkelijk, omdat Magyar net Netanyahu heeft uitgenodigd om later dit jaar in Boedapest op bezoek te komen.
12 uur geledenLONDEN (ANP) - De Britse premier Keir Starmer heeft het parlement "per ongeluk" misleid rond de aanstelling van Peter Mandelson als ambassadeur in de Verenigde Staten, zegt Downing Street tegen Britse media. Starmer zei eerder tegen het Lagerhuis dat de normale procedure was gevolgd rond die benoeming, maar de premier zou toen zelf niet op de hoogte zijn geweest dat dat niet waar was.
12 uur geleden