Ruim 700 aanhoudingen bij XR-demonstratie Den Haag
DEN HAAG (ANP) - De politie heeft zaterdag in Den Haag meer dan zevenhonderd activisten van Extinction Rebellion (XR) aangehouden. Ze blokkeerden urenlang de Utrechtsebaan, het Haagse deel van de A12, en voerden ook op andere verkeersknooppunten in Den Haag actie.
De meeste aangehouden demonstranten werden met stadsbussen afgezet buiten de stad, bij het ADO-stadion. Twaalf mensen zijn aangehouden voor strafbare feiten, zoals opruiing en mishandeling. Zij worden gehoord op het politiebureau.
XR voerde zaterdag op verschillende plekken rond het Malieveld en de A12 in Den Haag actie uit protest tegen de zogeheten fossiele subsidies. Zo blokkeerden activisten de Koningskade bij het Malieveld. Enkele meters verderop, op de kruising met de Zuid-Hollandlaan, hadden demonstranten fietsen op het wegdek gelegd. Verder blokkeerden demonstranten de oprit naar de A12, op de hoek van de Zuid-Hollandlaan en de Utrechtsebaan.
Waterkanonnen ingezet
De politie vorderde de actievoerders meermaals om te vertrekken. Toen ze dat niet deden, werden waterkanonnen ingezet. Dat gebeurde eerst op de Koningskade en later ook op de A12. Volgens de politie zijn de blokkades in opdracht van de burgemeester beƫindigd. Door de acties moesten de routes voor ambulances worden aangepast, waardoor die langere aanrijtijden hadden.
Voorzitter Nine Kooiman van de Nederlandse Politiebond heeft geen goed woord over voor de actie van XR. "Heb je de waanzin van de jaarwisseling net achter de kiezen en dan dit. 700 aanhoudingen en 12 wegens opruiing en mishandeling. Terwijl Malieveld aangewezen locatie was. Ik mis de loyaliteit naar alle hulpverleners en de creativiteit om op andere manieren je punt maken. Bizar", meldt Kooiman op X.
Meer uit Binnenland
BRUSSEL (ANP) - Minister Eelco Heinen (Financiƫn) noemt het belangrijk dat de handelsdeal tussen de Verenigde Staten en de EU wordt uitgevoerd. Hij reageert daarmee op de 25 procent importheffing op auto's die de Amerikaanse president Donald Trump vrijdag aankondigde.
2 uur geledenGILZE-RIJEN (ANP) - Een deel van de luchtmachtbasis op vliegveld Gilze-Rijen is ontruimd en de hoofdingang is afgesloten vanwege een bedreiging, meldt de Koninklijke Marechaussee.
2 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Het Nationaal Monument op de Dam is weer schoon nadat het maandag vroeg in de ochtend werd beklad, ziet een ANP-verslaggever. Het monument ter nagedachtenis aan de Tweede Wereldoorlog werd met een grote hoeveelheid rode substantie, waarschijnlijk verf, besmeurd. Ook werd er 'genocide' op geschreven.
3 uur geledenDEN BOSCH (ANP) - Na de natuurbranden van vorige week stelt de provincie Noord-Brabant dat Defensie de droogteprotocollen met urgentie moet herzien. "Wij begrijpen dat Defensie moet oefenen, ook in het licht van de geopolitieke spanningen en ontwikkelingen. Maar risico's op onbeheersbare natuurbranden moeten voorkomen worden."
3 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De twee Nederlanders die zijn overleden op het cruiseschip MV Hondius zijn een man en een vrouw van 69 jaar uit het Friese Haulerwijk. Dat laat de familie van het echtpaar via Namens de Familie weten. De man overleed op 11 april en de vrouw op 26 april.
3 uur geledenDE BILT (ANP) - Het KNMI kondigt maandagmiddag code geel aan in vijf provincies. Het gaat om Overijssel, Gelderland, Utrecht, Noord-Brabant en Limburg. "De eerst komende uren zijn er nog geen waarschuwingen van kracht. Later vanmiddag en vanavond vallen er in het zuiden, midden en oosten van het land buien, met plaatselijk onweer en veel regen," aldus het KNMI. Buitenactiviteiten zoals de dodenherdenking en het wegverkeer kunnen hier hinder van ondervinden.
3 uur geledenPRAIA (ANP) - Een van de twee zieke bemanningsleden aan boord van het Nederlandse cruiseschip Hondius is een Nederlander, meldt Oceanwide Expeditions via een communicatiebureau. Of de zieke het hantavirus heeft, is niet bekend.
4 uur geleden