Ruim 700 aanhoudingen bij XR-demonstratie Den Haag
DEN HAAG (ANP) - De politie heeft zaterdag in Den Haag meer dan zevenhonderd activisten van Extinction Rebellion (XR) aangehouden. Ze blokkeerden urenlang de Utrechtsebaan, het Haagse deel van de A12, en voerden ook op andere verkeersknooppunten in Den Haag actie.
De meeste aangehouden demonstranten werden met stadsbussen afgezet buiten de stad, bij het ADO-stadion. Twaalf mensen zijn aangehouden voor strafbare feiten, zoals opruiing en mishandeling. Zij worden gehoord op het politiebureau.
XR voerde zaterdag op verschillende plekken rond het Malieveld en de A12 in Den Haag actie uit protest tegen de zogeheten fossiele subsidies. Zo blokkeerden activisten de Koningskade bij het Malieveld. Enkele meters verderop, op de kruising met de Zuid-Hollandlaan, hadden demonstranten fietsen op het wegdek gelegd. Verder blokkeerden demonstranten de oprit naar de A12, op de hoek van de Zuid-Hollandlaan en de Utrechtsebaan.
Waterkanonnen ingezet
De politie vorderde de actievoerders meermaals om te vertrekken. Toen ze dat niet deden, werden waterkanonnen ingezet. Dat gebeurde eerst op de Koningskade en later ook op de A12. Volgens de politie zijn de blokkades in opdracht van de burgemeester beëindigd. Door de acties moesten de routes voor ambulances worden aangepast, waardoor die langere aanrijtijden hadden.
Voorzitter Nine Kooiman van de Nederlandse Politiebond heeft geen goed woord over voor de actie van XR. "Heb je de waanzin van de jaarwisseling net achter de kiezen en dan dit. 700 aanhoudingen en 12 wegens opruiing en mishandeling. Terwijl Malieveld aangewezen locatie was. Ik mis de loyaliteit naar alle hulpverleners en de creativiteit om op andere manieren je punt maken. Bizar", meldt Kooiman op X.
Meer uit Binnenland
NUMANSDORP (ANP) - Tijdens een ruzie in de Schubertstraat in het Zuid-Hollandse Numansdorp is een jongen gewond geraakt. Hij werd met een scherp voorwerp gestoken. Bij de ruzie waren meerdere jongeren betrokken, meldt de politie. De verdachte, een jongen van 15 uit Numansdorp, is aangehouden.
5 uur geledenHOOFDDORP (ANP) - Een asielzoekerscentrum aan de Planeetbaan in Hoofddorp is tijdelijk ontruimd nadat er een gaslucht werd geroken, meldt de veiligheidsregio. Volgens NH Nieuws ging het om ongeveer vijfhonderd bewoners. Ze werden opgevangen in een nabijgelegen restaurant.
5 uur geledenNOORDWIJK (ANP) - Naar schatting 1 miljoen mensen stonden zaterdag langs de route van het Bloemencorso van de Bollenstreek. De stoet van vijftien praalwagens en tientallen andere voertuigen startte zaterdagochtend in Noordwijk en kwam rond 22.00 uur aan op de finish in Haarlem.
6 uur geledenLEERDAM (ANP) - Maatregelen die Rijkswaterstaat heeft genomen om sluipverkeer aan te pakken tijdens grootschalige werkzaamheden aan de A2, lijken de overlast te hebben verminderd. Die indruk heeft burgemeester Sjors Fröhlich van de gemeente Vijfheerenlanden, waar onder meer Leerdam en Vianen onder vallen. "Zeker, het was opnieuw druk vandaag vanwege de afsluiting van de A2, maar het was goed te doen. Zowel voor automobilisten op de snelweg als voor de inwoners van Vianen en omliggende dorpen", twitterde hij zaterdag.
7 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De ANWB maakt zich zorgen over het feit dat mogelijk het noodsysteem van 2 miljoen auto's in Nederland vanaf eind 2027 niet meer werkt door het uitschakelen van het 2G-mobiele netwerk. Het noodsysteem eCall, dat sinds 2018 verplicht is in nieuwe auto's, werkt niet op modernere mobiele netwerken.
10 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De startbewijzen voor de Dam tot Damloop zijn zaterdagochtend in ruim een uur uitverkocht. Dat meldt de organisatie. Het is dit jaar een jubileumeditie: de hardloopwedstrijd van 10 Engelse mijl (16,1 kilometer) bestaat veertig jaar. Hij wordt gelopen op zondag 20 september.
18 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Een 45-jarige vrouw uit Amsterdam is vrijdag vermoedelijk om het leven gebracht door haar partner. De 46-jarige man is opgepakt. Hij mag voorlopig alleen contact hebben met zijn advocaat. Daarom meldt de politie zaterdag verder nog niets over de zaak.
18 uur geleden