Ruim 600 miljoen euro uitgekeerd na schadeclaims Groningen
GRONINGEN (ANP) - Het Instituut Mijnbouwschade Groningen (IMG) heeft vorig jaar 606 miljoen euro schadevergoeding toegekend voor fysieke schade, waardedaling van woningen en immateriële schade. Tot en met 31 december 2021 is in totaal 1,25 miljard euro toegekend door het IMG, dat dinsdag zijn jaarverslag publiceerde.
Het IMG startte op 19 maart 2018. Tot oudjaarsdag 2021 kwamen er in totaal 242.000 schademeldingen voor de genoemde drie schadesoorten binnen. Er werden 208.000 meldingen afgehandeld, waarvan 108.000 voor fysieke schade (zoals scheuren in muren) en 100.000 voor waardedaling. De regeling voor immateriële schade is eind vorig jaar gefaseerd opgestart en kent daarom nog relatief kleinere aantallen meldingen.
Eind vorig jaar stonden er nog ruim 32.000 schademeldingen open, maar dat is inmiddels teruggelopen naar minder dan 25.000. Dat komt door het invoeren van de vaste vergoeding. Wie daarvoor kiest en er ook voor in aanmerking komt, heeft gemiddeld binnen drie weken een besluit gekregen. Voor de afhandeling van de schade werd in 2021 voor 259 miljoen euro aan kosten gemaakt. Het grootste deel van die kosten, 230 miljoen euro, is voor de afhandeling van fysieke schade.
Het IMG verzorgt nu vier jaar de afhandeling van de mijnbouwschade door gaswinning in het Groningenveld en de gasopslag Norg. Er is in die tijd meer fysieke schade vergoed (772 miljoen euro) dan de NAM in de periode 2012 tot 2018 deed (404 miljoen euro). Gemiddeld vergoedt het IMG 8825 euro per schademelding, de NAM vergoedde 6220 euro per schademelding.
Meer uit Binnenland
DEN HAAG (ANP) - De oplevering van het eerste ASW-fregat loopt jaren vertraging op. "Het oorspronkelijke scheepsontwerp bleek niet stabiel te zijn", aldus Defensie. De nieuwe Anti Submarine Warfare (ASW) fregatten worden gebouwd door Damen en zijn gespecialiseerd in het bestrijden van onderzeeboten.
1 uur geledenBREDA (ANP) - De pornowebsite Motherless is weer online nadat de Nederlandse autoriteiten die begin mei offline hadden gehaald. Op de site, die door een bedrijf in het Brabantse Steenbergen wordt gehost, vond CNN vorige maand 20.000 video's van vrouwen die misbruikt werden in hun slaap. Het Openbaar Ministerie doet onderzoek naar de website.
2 uur geledenSELLINGEN (ANP) - De gemeente Westerwolde maakt zich grote zorgen over de gevolgen van het nieuwe toegangsbeleid dat asielopvangorgaan COA sinds woensdag voert bij het aanmeldcentrum in Ter Apel. Het is daar inmiddels dusdanig vol dat het COA alleen kwetsbare mensen binnenlaat.
3 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Nederlandse queerorganisaties zetten samen met burgerrechtenorganisatie Bits of Freedom een eerste juridische stap tegen Meta om de verwijdering van tientallen Instagram-accounts aan te vechten. Het moederbedrijf van het platform handelt tegen de wet door accounts zonder geldige reden en bezwaarprocedure te sluiten, stellen onder meer COC Nederland, Club Church en No Limits! Art Castle.
3 uur geledenDE BILT (ANP) - Het KNMI kan vanaf woensdag "eerder en gerichter" waarschuwen voor gevaarlijk weer, doordat een wettelijke regeling is aangepast. Het weerinstituut meldt dat bijvoorbeeld burgers, veiligheidsregio's en waterschappen zich hierdoor beter kunnen voorbereiden op extreem weer.
3 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Het aantal flexwoningen valt tegen, schrijft de Algemene Rekenkamer, die het overheidsbeleid op dat gebied beoordeelt als "matig". Doelen die onder eerdere ministers zijn gesteld, zoals de bouw van 15.000 van deze tijdelijke woningen per jaar, werden "ruimschoots niet gehaald".
3 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De overheid trekt veel geld uit voor veiligheid, maar of dat werkt en tot resultaat leidt, is onzeker. Dat constateert de Algemene Rekenkamer in de verantwoordingsstukken over 2025. De Nationale Veiligheidsstrategie is "op papier" een belangrijke basis, maar onduidelijk is wie de knopen doorhakt. Dat maakt de plannen kwetsbaar, aldus een van de drie Hoge Colleges van Staat.
3 uur geleden