Ruim 50 doden bij brand op Maui, historische badplaats verwoest
LAHAINA (ANP) - Hevige bosbranden in het westen van het Hawaïaanse eiland Maui hebben meer dan vijftig levens geëist en een historische badplaats, Lahaina, grotendeels in de as gelegd. Het dodental dat op 53 staat, zal nog verder stijgen volgens de politiechef John Pelletier. De politie verwacht in de smeulende ruïnes nog meer stoffelijke resten te vinden.
De badplaats op het eiland Maui circa 130 kilometer ten oosten van Honolulu, is volgens burgemeester Richard Bissen volledig verwoest. Lahaina was in de 19e eeuw tientallen jaren de hoofdstad van het koninkrijk Hawaï. Het had tal van historische panden en was een geliefde badplaats. Zo zijn onder meer twee kerken uit de eerste helft van de 19e eeuw verloren gegaan. Van het oude centrum is volgens ooggetuigen niets meer over. De gouverneur van Hawaï, Josh Green, schatte dat 80 procent van de stad verloren is gegaan.
Ten minste drie grote branden braken dinsdagavond uit op het eiland. Door de branden, die werden aangewakkerd door orkaanwinden, moesten meer dan 11.000 mensen van het eiland worden geëvacueerd. De kustwacht moest inwoners redden die de zee in waren gevlucht om aan de rook en vlammen te ontsnappen.
Meer uit Buitenland
BRUSSEL (ANP) - De Verenigde Staten en de Europese NAVO-landen hebben volgens NAVO-topman Mark Rutte een nieuwe eensgezindheid gevonden. Europa begrijpt dat het meer moet bijdragen en de VS onderkennen dat de bondgenoten dat ook doen, meent Rutte. Hij beweert nog nooit zoiets gezien te hebben in vijftien jaar van NAVO-vergaderingen.
1 uur geledenBRUSSEL (ANP) - De Verenigde Staten blijven bijdragen aan de verdediging van Europa, niet alleen met kernwapens, hebben ze de andere NAVO-landen nog eens beloofd. De VS onder de Amerikaanse president Donald Trump willen zich niet uit Europa terugtrekken, maar hebben zelfstandiger bondgenoten nodig nu ze niet meer alleen wereldwijd de dienst kunnen uitmaken. En de NAVO-bondgenoten zijn daartoe goed op weg, vindt onderminister Bridge Colby.
1 uur geledenMOSKOU (ANP/RTR) - Het Witte Huis meldt dat Melania Trump er voor de derde keer voor heeft gezorgd dat Oekraïense en Russische kinderen herenigd zijn met hun ouders. De Russische topambtenaar die gaat over kinderrechten, Maria Lvova-Belova, zegt dat het om zes kinderen gaat: vijf Oekraïners en een Russisch kind. Ze dankte de Amerikaanse presidentsvrouw voor de rol die zij daarbij gespeeld zou hebben.
2 uur geledenPARIJS (ANP/AFP) - De leider van de Franse republikeinen, Bruno Retailleau, wil meedoen aan de presidentsverkiezingen van 2027. Dat meldt persbureau AFP op basis van een bericht dat de partijleider van Les Républicains aan enkele bondgenoten stuurde. Daarin schrijft Retailleau het besluit "veel tijd te hebben gegeven". "Voor mijn politieke familie is de tijd aangebroken om de Fransen een nieuw pad te laten zien, gericht op orde, voorspoed en Franse trots", aldus Retailleau.
2 uur geledenPARIJS (ANP/AFP) - De Franse politie heeft twee medewerkers van het Louvre gearresteerd vanwege fraude met tickets. Volgens het wereldberoemde museum was er sprake van een grootschalig netwerk voor kaartjesfraude. Volgens krant Le Parisien zijn in totaal negen mensen gearresteerd, onder wie de twee medewerkers en twee gidsen.
2 uur geledenBRUSSEL (ANP) - De bescherming van het luchtruim is topprioriteit voor Oekraïne, zei defensieminister Mychajlo Fedorov donderdag in Brussel. Zijn land heeft daarom dringend behoefte aan raketten voor het Patriot-luchtverdedigingssysteem.
2 uur geledenWASHINGTON (ANP) - De rechtszaak die de Amerikaanse president Donald Trump tegen de BBC heeft aangespannen, gaat in februari 2027 van start. Dat schrijft onder meer de BBC zelf. Trump heeft de Britse omroep aangeklaagd om de wijze waarop een documentaire was gemonteerd.
2 uur geleden