Ruim 4700 Oekraïners opgevangen in Nederland
DEN HAAG (ANP) - In Nederland worden zaterdag ruim 4700 Oekraïners opgevangen die gevlucht zijn voor de oorlog in hun land, aldus een woordvoerder van het ministerie van Justitie en Veiligheid. Een dag eerder lag het aantal nog op 3300.
Er zijn inmiddels meer dan 11.000 opvangplekken beschikbaar, laat het ministerie weten. Dat zijn er ongeveer 3000 meer dan op vrijdag. Uiteindelijk is het doel om zeker 50.000 opvangplekken te realiseren.
De veiligheidsregio's zijn naarstig op zoek naar meer opvanglocaties voor de verwachte toestroom van Oekraïners. Zo heeft Breda een crisisopvang voor tweehonderd vluchtelingen voor maximaal 72 uur. In de regio kunnen al duizend mensen tijdelijk onderdak vinden. Komende week komen daar nog eens duizend plekken bij.
Maastricht
Het MECC in Maastricht kan vierhonderd vluchtelingen aan, maar de toestroom is vooralsnog gering. In sporthal de Wielewaal in Rotterdam staan 250 bedden voor kortdurende opvang. Zondag komen er naar verwachting nog eens 150 vrouwen en kinderen aan in een sporthal in Ridderkerk.
Ook gemeenten doen alle moeite om noodopvang te zoeken. Zo kunnen tweehonderd vluchtelingen terecht in de voormalige legerkazerne in Weert. Zondagavond komen 25 vluchtelingen aan in Kapelle. Geleen vangt driehonderd vluchtelingen op in een sportcentrum, Venlo heeft plek voor tientallen Oekraïners in een voormalig verzorgingstehuis. In de crisisopvang in Noordwijkerhout zijn 86 vluchtelingen opgevangen.
Rotterdam
"Rotterdam is bezig met schepen voor de opvang van driehonderd mensen", aldus een woordvoerder van Rotterdam-Rijnmond. "We houden er intussen rekening mee dat het niet bij die tweeduizend blijft. Dat vereist andere oplossingen. Daarover wordt nu al nagedacht."
De marechaussee verwijst Oekraïners die onderdak nodig hebben bij de grens naar beschikbare locaties. Oekraïners die zich melden bij de gemeente of politie, of op straat mensen aanklampen, worden zoveel mogelijk regionaal aan een opvangplek toegewezen.
Iets meer dan twee weken geleden viel Rusland buurland Oekraïne binnen. Sindsdien zijn al meer dan 2,5 miljoen Oekraïners hun land ontvlucht, blijkt uit cijfers van de Verenigde Naties. In Oekraïne zelf zijn bijna twee miljoen ontheemden.
Meer uit Binnenland
BOEKAREST (ANP) - In Roemenië zijn de kunstschatten die vorig jaar waren gestolen in Nederland getoond aan de pers. Het ging dinsdagavond nog om een besloten presentatie. De historische objecten worden de komende anderhalve week aan het publiek getoond in het Nationaal Historisch Museum.
22 minuten geledenOTTERLO (ANP) - In het Gelderse Otterlo heeft op dinsdag een grote natuurbrand gewoed, meldt de gemeente. Die brand was op de heide bij de Planken Wambuisweg tussen Ede en Otterlo. Een woordvoerder van de veiligheidsregio zegt rond 17.00 uur dat de brand uit is.
1 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Pluimvee van hobbyhouders en commerciële bedrijven mag weer naar buiten, behalve in de Gelderse Vallei. Dat heeft staatssecretaris Silvio Erkens (Landbouw) bekendgemaakt. In de Gelderse Vallei zijn veel pluimveebedrijven gevestigd. Het risico op verspreiding van vogelgriep is daar hoger dan in de rest van Nederland. Daarom blijft daar de ophok- en afschermplicht wel gelden.
2 uur geledenDEN BOSCH (ANP) - Het gerechtshof in Den Bosch heeft dinsdag lagere celstraffen opgelegd dan geëist aan Peter S. (63) en Nancy D. (57) voor seksueel misbruik van zeven oppaskinderen in de omgeving van Eindhoven. S. kreeg acht jaar cel en tbs met dwangverpleging, D. kreeg een gevangenisstraf van veertien jaar en een toezichtsmaatregel.
3 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Mensen met een ernstige psychische aandoening krijgen in veel gevallen niet de zorg en ondersteuning die ze nodig hebben, terwijl het huidige systeem wel ruimte biedt om die hulp te verbeteren. Dat concludeert de Onderzoeksraad voor Veiligheid (OVV) in een onderzoek naar onder meer vernieuwende initiatieven in de sector. In de praktijk lopen initiatiefnemers volgens de raad nog vaak tegen obstakels aan.
4 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Het Openbaar Ministerie heeft dinsdag bij de rechtbank in Amsterdam betoogd dat de Amerikaanse straf van de 81-jarige Jaitsen Singh in Nederland moet worden omgezet naar een levenslange gevangenisstraf. Singh kreeg in 1986 in Californië, waar hij destijds woonde, een straf van 56 jaar tot levenslang, voor de moord op zijn vrouw en stiefdochter en de uitlokking daarvan.
5 uur geledenDEN HAAG (ANP) - "Het Rode Kruis is opgelucht dat mensen zonder geldige verblijfspapieren niet strafbaar worden", reageert een woordvoerder op de stemming hierover in de Eerste Kamer. Een meerderheid van de senatoren stemde tegen de asielnoodmaatregelenwet, wat volgens de hulporganisatie "een flinke zorg minder" zal zijn voor deze groep vluchtelingen. "Hun veiligheid zou met de strafbaarstelling in het geding komen."
5 uur geleden