Ruim 400.000 betogers bij mars voor onafhankelijkheid Catalonië
BARCELONA (ANP/DPA) - Ruim 400.000 betogers deden zaterdag mee aan een demonstratie voor Catalaanse onafhankelijkheid in Barcelona. Het protest is een aantal dagen voordat de regionale Catalaanse regering overlegt met de Spaanse regering over samenwerking en mogelijk meer autonomie voor de regio.
In Catalonië geldt 11 september als 'nationale dag'. Dan wordt herdacht dat de legers van de Spaanse koning Filips V in 1714 Catalonië veroverden. De verovering van kasteel Cardona ten noorden van Barcelona was het einde van de Catalaanse onafhankelijkheid. De demonstratie begon om 17.14 uur.
Het hoogtepunt van de mars was in 2011 toen ruim 1,8 miljoen mensen deelnamen aan de demonstratie. De helft van de Catalanen is voor onafhankelijkheid, de helft tegen. In 2017 stemden ze in een referendum in voor onafhankelijkheid, maar dat is nooit erkend door de Spaanse regering. Meerdere politici die dat referendum organiseerden zitten ondertussen in de gevangenis.
De separatisten, die een meerderheid hebben in de regionale regering, zijn onderling verdeeld over de manier waarop ze onafhankelijkheid willen bereiken. Een aantal partijen wil met de Spaanse regering afspraken maken over een referendum. Andere partijen willen zich zonder medewerking van de nationale regering afscheiden van Spanje.
Meer uit Buitenland
WASHINGTON (ANP/AFP/RTR) - De Amerikaanse president Donald Trump en zijn Colombiaanse ambtgenoot Gustavo Petro zeiden beiden "positief" gestemd te zijn na hun ontmoeting in het Witte Huis. Trump zei met Petro te hebben "gewerkt" aan een akkoord over samenwerking bij drugsbestrijding in een "heel goed gesprek".
2 uur geledenATHENE (ANP/RTR/AFP) - Zeker vijftien migranten zijn omgekomen op de Egeïsche Zee doordat hun boot in botsing kwam met een vaartuig van de Griekse kustwacht. Dat meldt de dienst. Het incident vond plaats ten noorden van het eiland Chios.
3 uur geledenLONDEN (ANP) - Noord-Koreanen die worden betrapt op het kijken naar Zuid-Koreaanse tv-programma's of het luisteren naar Zuid-Koreaanse muziek kunnen worden veroordeeld tot jarenlange dwangarbeid. Als je het verspreidt, is de doodstraf mogelijk. De zwaarste straffen treffen vooral mensen die te arm zijn om ambtenaren om te kopen, stelt Amnesty International. De mensenrechtenorganisatie interviewde mensen die uit Noord-Korea zijn gevlucht.
3 uur geledenWASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse president Donald Trump heeft met een pennenstreek een einde gemaakt aan de gedeeltelijke overheidssluiting in de VS. Eerder dinsdag stemde het Huis van Afgevaardigden voor het begrotingsvoorstel dat een einde moest maken aan de politieke impasse in het land.
5 uur geledenATHENE (ANP/RTR) - Zeker veertien migranten zijn omgekomen op de Egeïsche Zee doordat hun boot in botsing kwam met een vaartuig van de Griekse kustwacht. Dat meldt de dienst. Het incident vond plaats ten noorden van het eiland Chios.
5 uur geledenTRIPOLI (ANP/AFP/RTR) - Saif al-Islam Kaddafi, tweede zoon van de Libische oud-dictator Muammar Kaddafi, is doodgeschoten. Hij werd gezocht door het Internationaal Strafhof in Den Haag. Hij werd thuis door vier mannen geëxecuteerd, aldus zijn adviseur tegen media.
6 uur geledenWASHINGTON (ANP/RTR) - Het Amerikaanse Huis van Afgevaardigden heeft ingestemd met een begroting die de gedeeltelijke shutdown in het land moet beëindigen. De begroting die leidde tot de impasse ligt nu voor bij president Trump.
8 uur geleden