Ruim 400.000 betogers bij mars voor onafhankelijkheid Catalonië
BARCELONA (ANP/DPA) - Ruim 400.000 betogers deden zaterdag mee aan een demonstratie voor Catalaanse onafhankelijkheid in Barcelona. Het protest is een aantal dagen voordat de regionale Catalaanse regering overlegt met de Spaanse regering over samenwerking en mogelijk meer autonomie voor de regio.
In Catalonië geldt 11 september als 'nationale dag'. Dan wordt herdacht dat de legers van de Spaanse koning Filips V in 1714 Catalonië veroverden. De verovering van kasteel Cardona ten noorden van Barcelona was het einde van de Catalaanse onafhankelijkheid. De demonstratie begon om 17.14 uur.
Het hoogtepunt van de mars was in 2011 toen ruim 1,8 miljoen mensen deelnamen aan de demonstratie. De helft van de Catalanen is voor onafhankelijkheid, de helft tegen. In 2017 stemden ze in een referendum in voor onafhankelijkheid, maar dat is nooit erkend door de Spaanse regering. Meerdere politici die dat referendum organiseerden zitten ondertussen in de gevangenis.
De separatisten, die een meerderheid hebben in de regionale regering, zijn onderling verdeeld over de manier waarop ze onafhankelijkheid willen bereiken. Een aantal partijen wil met de Spaanse regering afspraken maken over een referendum. Andere partijen willen zich zonder medewerking van de nationale regering afscheiden van Spanje.
Meer uit Buitenland
UTRECHT (ANP) - De Verenigde Staten trekken Amerikaanse medewerkers terug uit NAVO-kenniscentra in Nederland. De twee zogeheten Centres of Excellence (COE's) in Utrecht en Den Haag maken zich op voor een "herijking" van de Amerikaanse aanwezigheid, meldt een van de centra. Hoeveel Amerikanen er precies vertrekken en welke weerslag dat heeft op de centra kunnen ze nog niet inschatten.
43 minuten geledenKYIV (ANP/RTR/AFP) - Rusland heeft in de nacht van vrijdag op zaterdag opnieuw grootschalige aanvallen uitgevoerd op de Oekraïense energie-infrastructuur, meldt minister van Energie Denys Sjmyhal. Daardoor is in veel regio's van het land de stroom uitgeschakeld, schrijft netbeheerder Ukrenergo op Facebook. Ook zijn de geplande stroomonderbrekingen per regio, bedoeld om te kunnen voldoen aan de stroomvraag, tijdelijk onderbroken.
1 uur geledenWASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse president Donald Trump heeft aangekondigd dat er begin volgende week verdere gesprekken plaatsvinden tussen vertegenwoordigers van zijn regering en Iran. De gesprekken met de Iraanse delegatie op vrijdag waren "zeer goed", vertelde Trump aan verslaggevers aan boord van Air Force One op weg naar zijn resort Mar-a-Lago in Florida.
5 uur geledenHAVANA (ANP) - De Cubaanse regering heeft een pakket noodmaatregelen aangekondigd op het gebied van onderwijs, werk en transport om de energiecrisis in het land aan te pakken. De communistische regering wil met de maatregelen de essentiële diensten beschermen en brandstof rantsoeneren.
6 uur geledenBRATISLAVA (ANP) - Twee mensen zijn omgekomen door een lawine in de Hoge Tatra, een hooggebergte op de grens tussen Slowakije en Polen, aldus de lokale autoriteiten. De slachtoffers waren twee mannen uit Hongarije van 37 en 38 jaar.
6 uur geledenOTTAWA (ANP) - Het Chinese hooggerechtshof heeft de terdoodveroordeling van de Canadees Robert Lloyd Schellenberg ongedaan gemaakt. Dat zei een woordvoerster van het Canadese ministerie van Buitenlandse Zaken. Volgens The New York Times, dat eerst over het nieuws berichtte, zal een nieuw proces volgen.
8 uur geledenWASHINGTON (ANP) - Voormalig Amerikaans vicepresident Kamala Harris heeft fel uitgehaald naar wat zij een "doofpotaffaire" noemde in het Witte Huis, nadat president Donald Trump een racistische video over Barack en Michelle Obama had gedeeld en later weer had verwijderd.
8 uur geleden