Ruim 400.000 betogers bij mars voor onafhankelijkheid Catalonië
BARCELONA (ANP/DPA) - Ruim 400.000 betogers deden zaterdag mee aan een demonstratie voor Catalaanse onafhankelijkheid in Barcelona. Het protest is een aantal dagen voordat de regionale Catalaanse regering overlegt met de Spaanse regering over samenwerking en mogelijk meer autonomie voor de regio.
In Catalonië geldt 11 september als 'nationale dag'. Dan wordt herdacht dat de legers van de Spaanse koning Filips V in 1714 Catalonië veroverden. De verovering van kasteel Cardona ten noorden van Barcelona was het einde van de Catalaanse onafhankelijkheid. De demonstratie begon om 17.14 uur.
Het hoogtepunt van de mars was in 2011 toen ruim 1,8 miljoen mensen deelnamen aan de demonstratie. De helft van de Catalanen is voor onafhankelijkheid, de helft tegen. In 2017 stemden ze in een referendum in voor onafhankelijkheid, maar dat is nooit erkend door de Spaanse regering. Meerdere politici die dat referendum organiseerden zitten ondertussen in de gevangenis.
De separatisten, die een meerderheid hebben in de regionale regering, zijn onderling verdeeld over de manier waarop ze onafhankelijkheid willen bereiken. Een aantal partijen wil met de Spaanse regering afspraken maken over een referendum. Andere partijen willen zich zonder medewerking van de nationale regering afscheiden van Spanje.
Meer uit Buitenland
TEHERAN (ANP) - De Amerikaanse president Donald Trump herhaalde tijdens een persconferentie op zijn golfclub in Doral wat hij eerder die dag tegen CBS News zei: dat de oorlog met Iran "snel voorbij" zal zijn. De Iraanse Revolutionaire Garde reageerde daarop dat zij het einde van de oorlog zullen bepalen.
8 minuten geledenTEHERAN (ANP) - Even na middernacht werd een luide explosie in de Iraanse hoofdstad Teheran gehoord. Zeven journalisten van persbureau AFP maakten verspreid over de stad melding van dezelfde explosie, die kilometers verderop gevoeld werd. Op hetzelfde moment was een overvliegend vliegtuig te horen.
3 uur geledenDORAL (ANP) - De Verenigde Staten zullen bepaalde oliesancties opschorten vanwege de onrust op de markten. Dat maakte de Amerikaanse president Donald Trump maandag bekend bij een persconferentie op zijn golfclub in Doral in de staat Florida.
4 uur geledenANKARA (ANP/AFP/RTR) - De Turkse president Recep Tayyip Erdogan heeft met zijn Iraanse ambtgenoot Masoud Pezeshkian gebeld over de raket die maandag werd neergehaald bij Turkije. Erdogan zei hem dat schendingen van het Turkse luchtruim "ongerechtvaardigd" zijn en dat de Iraanse aanvallen op landen in de regio niemand ten goede komen.
6 uur geledenJERUZALEM (ANP) - Israël is de afgelopen week vaker aangevallen vanuit Libanon dan uit Iran. Dat meldde de Israëlische minister van Buitenlandse Zaken Gideon Saar op X, na een gesprek met Jeanine Hennis, de speciale VN-coördinator voor Libanon.
7 uur geledenMOSKOU (ANP/AFP) - De Russische president Vladimir Poetin heeft met zijn Amerikaanse ambtgenoot Donald Trump gebeld, meldt het Kremlin. Ze hebben het zowel over Oekraïne als de oorlog in het Midden-Oosten gehad.
8 uur geledenWASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse president Donald Trump denkt dat de oorlog in Iran "zo goed als" voorbij is. Hij zei tegen CBS News dat de Amerikanen en de Israëliërs "heel ver voor op schema" lopen met hun luchtaanvallen.
8 uur geleden