
Ruim 400 journalisten uit meer dan 20 landen naar MH17-proces
SCHIPHOL (ANP) - Ruim vierhonderd journalisten uit meer dan twintig landen hebben zich aangemeld voor het strafproces over het neerhalen van vlucht MH17 in 2014. Het monsterproces, waar nu al meer dan een jaar voor is uitgetrokken, begint maandag 9 maart in de extra beveiligde rechtbank op Schiphol.
Naast de rechtbank is voor de media een heel perscentrum gebouwd, daar kunnen de zittingen gevolgd worden. Ook kan een handjevol pers in de zittingzaal terecht. Journalisten uit onder meer Nederland, Duitsland, Australië, Rusland, de Verenigde Staten, Oekraïne, Maleisië, Zweden, Zuid-Afrika, België en Canada hebben zich aangemeld. Ook zijn 45 straalwagens - waarmee tv-zenders werken - geaccrediteerd. De pers kan zich tot en met dinsdag aanmelden, een woordvoerster van de rechtbank verwacht dat een aantal dat nog op de valreep zal doen.
Bij het proces worden ook 65 internationale waarnemers verwacht om de procesgang in de gaten te houden.
Vier verdachten
Het vliegtuig van Malaysia Airlines werd onderweg van Schiphol naar Kuala Lumpur op 17 juli 2014 uit de lucht geschoten. Dat gebeurde boven het oosten van Oekraïne, waar pro-Russische separatisten vochten tegen het Oekraïense regeringsleger. De Boeing 777 werd geraakt door een Buk-raket. Alle 298 mensen kwam om het leven, onder wie bijna 200 Nederlanders.
Het Openbaar Ministerie vervolgt drie Russen en een Oekraïner voor het neerhalen van het toestel. De vier worden verdacht van moord. Het gaat om rebellenleider Igor Girkin, zijn rechterhand Sergej Doebinski, diens assistent Oleg Poelatov en garnizoenscommandant Leonid Chartsjenko. Mogelijk komen er nog meer verdachten bij.
Meer uit Binnenland
DEN HAAG (ANP) - Een overheidscampagne moet ouders van kinderen tussen de 7 en 12 jaar helpen om met hun kinderen in gesprek te gaan over smartphonegebruik en onlineveiligheid. Volgens demissionair staatssecretaris Eddie van Marum (Digitalisering, BBB) is de campagne nodig, omdat ouders vaak denken dat ze niet voldoende kennis bezitten om hier een goed gesprek over te kunnen voeren.
6 minuten geledenAMSTERDAM (ANP) - Op zondag 5 oktober vindt er opnieuw een Rode Lijn-protest plaats, deze keer in Amsterdam. De organisatie eist "actie van het kabinet om de genocide in Gaza te stoppen". Veelal in het rood geklede deelnemers zullen lopend door de hoofdstad een 'rode lijn' trekken.
4 uur geledenVENLO (ANP) - De man (47) die afgelopen woensdag dood werd gevonden aan de oevers van de Maas in Venlo is door geweld om het leven gebracht, meldt de politie maandag. "Wat er precies gebeurd is en wie hierbij betrokken zijn, is nog niet duidelijk", aldus de politie.
4 uur geledenDE BILT (ANP) - In de provincie Limburg geldt dinsdag vanaf 02.00 uur code geel om zware regenval, meldt het KNMI. Vooral dinsdagochtend kan het volgens het weerinstituut soms "stevig doorregenen", waardoor er plaatselijk kans is op wateroverlast, vooral in het zuiden van de provincie.
5 uur geledenHOUTEN (ANP) - De hoeveelheid eten die voedselbanken binnenkrijgen, is in de afgelopen twee jaar met 8 procent per jaar afgenomen. Voedselbanken Nederland verwacht dat deze afname zal doorgaan en maakt zich zorgen. "We zien dat onze voedseltoevoer de komende jaren verder onder druk komt te staan en armoede in Nederland niet afneemt", zegt voorzitter Henk Staghouwer. "Dat is een zorgelijke ontwikkeling."
6 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Medewerkers in de zorg hebben het extra druk gekregen doordat de overheid strenger optreedt tegen schijnzelfstandigheid. Ze moeten met minder mensen het werk doen. "De toch al lange wachttijden voor patiënten dreigen daardoor nog langer te worden", waarschuwen onderzoekers van ING Research.
9 uur geledenSIMPSON BAY (ANP) - Het Princess Juliana International Airport op Sint-Maarten zal tot maandagmiddag 12.00 uur lokale tijd dicht blijven. Reizigers wordt geadviseerd rechtstreeks contact op te nemen met hun luchtvaartmaatschappij over hun vlucht.
12 uur geleden