Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Ruim 37.000 mensen mogen uit buitenland stemmen voor Eerste Kamer

Ruim 37.000 mensen mogen uit buitenland stemmen voor Eerste Kamer

DEN HAAG (ANP) - In maart mogen 37.173 Nederlanders die in het buitenland wonen hun stem uitbrengen voor de Eerste Kamer. Ze hebben zich op tijd geregistreerd. De aanmeldingen gaan via de gemeente Den Haag, die de eindstand woensdag naar buiten heeft gebracht.

Het is de eerste keer dat Nederlanders in den vreemde voor de Eerste Kamer mogen stemmen. Ze krijgen een stembiljet opgestuurd. Dat kunnen ze in een envelop inleveren bij een Nederlandse ambassade, of opsturen naar de gemeente Den Haag. Die telt de buitenlandse stemmen.

De meeste briefstemmers wonen in Duitsland. In dat land hebben 7096 Nederlanders zich geregistreerd. Daarna volgen België (5861), Frankrijk (3870), Groot-Brittannië (2674), de Verenigde Staten (2370), Spanje (2193) en Zwitserland (2122). In totaal wonen de aangemelde Nederlanders in 177 landen en regio's. Vanuit bijvoorbeeld Belarus, Bhutan, de Malediven, Mongolië, Spitsbergen en Venezuela kwam één aanmelding.

Verandering grondwet

In Nederland kiezen mensen op 15 maart voor de Provinciale Staten. In de bijzondere gemeenten Bonaire, Sint-Eustatius en Saba stemmen inwoners op die dag voor hun kiescolleges. De verkozenen stemmen op 30 mei voor de Eerste Kamer. Nederlanders in den vreemde konden daar tot nu toe niet aan meedoen, omdat ze niet ingeschreven staan in een provincie of bijzondere gemeente.

Om dat op te lossen, is de grondwet veranderd en is er een speciaal kiescollege voor de Nederlanders in het buitenland gemaakt. Daarin is plek voor 25 mensen. Zij stemmen namens de 'niet-ingezetenen' mee voor de Eerste Kamer. Voor dat kiescollege zijn 129 mensen uit 27 landen kandidaat. Onder hen is oud-staatssecretaris Rick van der Ploeg (PvdA), die tegenwoordig in Londen woont. Relatief veel kandidaten wonen in en rond Brussel.

Kiescollege niet-ingezetenen

Stichting Nederlanders buiten Nederland is "zeer tevreden" dat duizenden mensen in het buitenland zich hebben geregistreerd. Zij kunnen stemmen op twaalf partijen en een onafhankelijke kandidaat voor het zogeheten kiescollege niet-ingezetenen. "Dit alleen al geeft aan hoe serieus dit wordt genomen", aldus voorzitter Eelco Keij.

Nederlanders in het buitenland mogen al langer stemmen voor de Tweede Kamer. Daar zijn momenteel ruim 93.000 mensen voor geregistreerd. Voor de verkiezingen van het Europees Parlement zijn momenteel ruim 81.000 Nederlanders geregistreerd.

Meer uit Binnenland

Meerdere gewonden bij ernstig ongeluk in Nunspeet

NUNSPEET (ANP) - Meerdere mensen zijn gewond geraakt bij een ernstig ongeval op de Elburgerweg in Nunspeet, meldt de politie.

19 minuten geleden
Politie neemt 150 kilo illegaal vuurwerk in beslag bij controle

GOIRLE (ANP) - Bij een controle afgelopen zaterdag in het Brabantse Goirle is ongeveer 150 kilo illegaal vuurwerk in beslag genomen. Dat meldt de politie maandag. Agenten controleerden vooral het verkeer dat vanuit België de grens overstak na daar vuurwerk te hebben aangeschaft.

1 uur geleden
Omroep MAX stopt met Carrie op Vrijdag vanwege bezuinigingen

HILVERSUM (ANP) - Omroep MAX stopt met de talkshow Carrie op Vrijdag van presentatrice Carrie ten Napel. Dat gebeurt als gevolg van de bezuinigingen bij de publieke omroep, meldt Omroep MAX maandag. De laatste uitzending is komende zomer.

3 uur geleden
Vermoedelijke schutter driedubbele moord Oosterhout zwijgt

SCHIPHOL (ANP) - De 24-jarige Sman O., een van de hoofdverdachten van de driedubbele moord in het Brabantse Oosterhout, weigert vooralsnog een verklaring af te leggen. Dat bleek maandag tijdens de tweede inleidende zitting in de geruchtmakende zaak. O. is vermoedelijk de schutter geweest. Op 28 maart zou hij op klaarlichte dag twee mannen van 32 en een van 25 hebben doodgeschoten.

7 uur geleden
RvS adviseert wet met enkelband als hoofdstraf bij te schaven

DEN HAAG (ANP) - Voordat een enkelband als hoofdstraf opgelegd kan worden, moet het wetsvoorstel hierover nog op verschillende punten worden bijgesteld. De Raad van State (RvS) ziet in het voorstel een rechtvaardige en effectieve vorm van bestraffing, maar wijst onder meer op risico's voor de privacy.

8 uur geleden
Publiek neemt afscheid van overleden Hans van Manen

AMSTERDAM (ANP) - Een paar honderd mensen hebben maandagochtend gebruikgemaakt van de mogelijkheid om de vorige week overleden Hans van Manen een laatste groet te brengen. Dat gebeurde in de Nationale Opera & Ballet in Amsterdam.

8 uur geleden
Raad van State zeer kritisch over vervangen norm stikstofneerslag

DEN HAAG (ANP) - De Raad van State is zeer kritisch over een voorstel van demissionair landbouwminister Femke Wiersma (BBB) om de huidige norm voor stikstofneerslag in kwetsbare natuurgebieden te vervangen door een wettelijk doel om de uitstoot te verminderen. Het natuurherstel waartoe Nederland verplicht is, kan daardoor in gevaar komen, waarschuwt de belangrijkste adviseur van het kabinet op het gebied van wetgeving in een advies.

9 uur geleden