Ruim 30 procent meer faillissementen in 2024 dan in 2023
DEN HAAG (ANP) - Het aantal faillissementen is in 2024 flink toegenomen ten opzichte van een jaar eerder. Volgens het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS) werden vorig jaar bijna 4300 bedrijven failliet verklaard. Dat is een stijging van 30 procent vergeleken met 2023. Toen bedroeg het aantal faillissementen bijna 3300. Het aantal faillissementen in 2024 was het hoogste in acht jaar.
In vrijwel alle bedrijfstakken gingen meer bedrijven failliet dan in 2023. Net als in voorgaande jaren had de handel, met 811, de meeste faillissementen in 2024. Daarna volgde de bouwnijverheid met 618 en de specialistische dienstverlening met 509 faillissementen. Deze bedrijfstakken zijn qua aantal bedrijven ook de grootste.
Absoluut gezien was de stijging van het aantal faillissementen het sterkst in de specialistische dienstverlening. In 2024 gingen hier 157 bedrijven en instellingen meer failliet dan in 2023. Vooral bij concernholdings, concerndiensten, managementadvies, architecten- en ingenieursbureaus was het aantal faillissementen hoger dan een jaar eerder. Met een stijging van 139 faillissementen volgde de bouwnijverheid als tweede. De toename is vooral toe te schrijven aan de gespecialiseerde bouw, waaronder bouwinstallatie- en afwerkingsbedrijven. In de handel bedroeg de stijging 129. Dat betrof vooral groothandelsbedrijven.
Grootste stijging
In vrijwel alle provincies zijn in 2024 meer bedrijven failliet verklaard dan in 2023. Het grootst was de stijging in Noord-Holland met 222 bedrijven. Daarna volgden Zuid-Holland en Noord-Brabant. De provincies Zuid-Holland, Noord-Holland en Noord-Brabant telden de meeste faillissementen, maar ook de meeste bedrijven.
De piek in het aantal faillissementen, van 9431, werd tijdens de eurocrisis in 2013 bereikt. Het laagste aantal werd in 2021 genoteerd, namelijk 1818. Vanaf 2021 nam het aantal faillissementen weer geleidelijk toe. Volgens het CBS is het aantal faillissementen gedurende 2024 niet verder opgelopen. In december lag het aantal faillissementen namelijk lager dan in dezelfde maand een jaar eerder. Dat was voor het eerst sinds april 2022.
Meer uit Financieel
BRUSSEL (ANP) - Brussel wil kijken hoe het de verdeling van vliegtuigbrandstof in de EU kan "optimaliseren", meldt Bloomberg op basis van concept-energiemaatregelen die het heeft ingezien. De Europese Commissie presenteert woensdag een pakket energiemaatregelen vanwege de hoge energieprijzen door de oorlog in het Midden-Oosten.
16 minuten geledenDEN HAAG (ANP) - De verkoopgolf van huurwoningen neemt nauwelijks af, ondanks versoepelingen van de Wet betaalbare huur die de minister van Volkshuisvesting en Ruimtelijke Ordening (VRO) Elanor Boekholt-O'Sullivan heeft aangekondigd. Dat zegt Vastgoed Belang, de belangenvereniging voor particuliere verhuurders, na onderzoek onder ruim 1100 verhuurders naar aanleiding van die aangekondigde versoepelingen.
20 minuten geledenHANNOVER (ANP/DPA) - De Duitse industrie verwacht dit jaar geen groei van de productie meer, mede door de oorlog in het Midden-Oosten die voor onzekerheid bij bedrijven zorgt. Dat heeft de industriële lobbygroep BDI maandag gezegd. Voor dit jaar wordt nu hoogstens op stagnatie van de industriële productie in de grootste economie van Europa gerekend door de BDI, voluit Bundesverband der Deutschen Industrie.
1 uur geledenUTRECHT (ANP) - Onlinewoonwinkel FonQ kan rekenen op veel interesse van partijen voor een doorstart. Dat melden de curatoren in het eerste faillissementsverslag. Om hoeveel geïnteresseerden het gaat, melden de curatoren niet.
1 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De Nederlandse uitstoot van CO2 is in 2025 met 2,3 procent gestegen tot 72 megaton. Dat meldt de Nederlandse Emissieautoriteit (NEa) in zijn jaarverslag. Volgens de NEa kwam die stijging vooral doordat de energiesector meer uitstootte omdat meer elektriciteit werd geproduceerd voor export naar het buitenland.
2 uur geledenSTOCKHOLM (ANP) - Rusland manipuleert systematisch economische gegevens om de westerse bondgenoten van Oekraïne te misleiden. Zo willen de Russen hen laten geloven dat hun economie de druk van oorlogsuitgaven en westerse sancties kan doorstaan. Dat heeft Thomas Nilsson, het hoofd van de Zweedse Militaire Inlichtingen- en Veiligheidsdienst, gezegd in een interview met de Financial Times.
2 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Nederlandse consumenten hebben fors meer klachten ingediend over verzekeraars, banken en andere financiële dienstverleners bij klachteninstituut Kifid. Het instituut ontving vorig jaar in totaal 7832 klachten, ruim 1800 meer dan in 2024.
2 uur geleden