Ruim 30 procent meer faillissementen in 2024 dan in 2023
DEN HAAG (ANP) - Het aantal faillissementen is in 2024 flink toegenomen ten opzichte van een jaar eerder. Volgens het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS) werden vorig jaar bijna 4300 bedrijven failliet verklaard. Dat is een stijging van 30 procent vergeleken met 2023. Toen bedroeg het aantal faillissementen bijna 3300. Het aantal faillissementen in 2024 was het hoogste in acht jaar.
In vrijwel alle bedrijfstakken gingen meer bedrijven failliet dan in 2023. Net als in voorgaande jaren had de handel, met 811, de meeste faillissementen in 2024. Daarna volgde de bouwnijverheid met 618 en de specialistische dienstverlening met 509 faillissementen. Deze bedrijfstakken zijn qua aantal bedrijven ook de grootste.
Absoluut gezien was de stijging van het aantal faillissementen het sterkst in de specialistische dienstverlening. In 2024 gingen hier 157 bedrijven en instellingen meer failliet dan in 2023. Vooral bij concernholdings, concerndiensten, managementadvies, architecten- en ingenieursbureaus was het aantal faillissementen hoger dan een jaar eerder. Met een stijging van 139 faillissementen volgde de bouwnijverheid als tweede. De toename is vooral toe te schrijven aan de gespecialiseerde bouw, waaronder bouwinstallatie- en afwerkingsbedrijven. In de handel bedroeg de stijging 129. Dat betrof vooral groothandelsbedrijven.
Grootste stijging
In vrijwel alle provincies zijn in 2024 meer bedrijven failliet verklaard dan in 2023. Het grootst was de stijging in Noord-Holland met 222 bedrijven. Daarna volgden Zuid-Holland en Noord-Brabant. De provincies Zuid-Holland, Noord-Holland en Noord-Brabant telden de meeste faillissementen, maar ook de meeste bedrijven.
De piek in het aantal faillissementen, van 9431, werd tijdens de eurocrisis in 2013 bereikt. Het laagste aantal werd in 2021 genoteerd, namelijk 1818. Vanaf 2021 nam het aantal faillissementen weer geleidelijk toe. Volgens het CBS is het aantal faillissementen gedurende 2024 niet verder opgelopen. In december lag het aantal faillissementen namelijk lager dan in dezelfde maand een jaar eerder. Dat was voor het eerst sinds april 2022.
Meer uit Financieel
ABU DHABI (ANP/BLOOMBERG/AFP) - Staatsoliebedrijf Adnoc uit de Verenigde Arabische Emiraten (VAE) wil tientallen miljarden dollars steken in nieuwe projecten. Die aankondiging komt enkele dagen nadat het land uit oliekartel OPEC was gestapt.
3 uur geledenWENEN (ANP) - Landen van oliekartel OPEC+ gaan de olieproductie in juni verhogen, werd zondag bekendgemaakt. De stap van de groep olielanden is de eerste sinds de Verenigde Arabische Emiraten (VAE) deze week aankondigden zich terug te trekken uit het oliekartel.
5 uur geledenBERLIJN (ANP/DPA) - De voorzitter van het Duitse onderzoeksinstituut Ifo heeft gewaarschuwd voor aanzienlijke risico's voor de Duitse economie door de dreiging van hogere Amerikaanse importheffingen. "Als dit uitmondt in een nieuwe handelsoorlog, dan staat Duitsland in 2026 een recessie te wachten", zei voorzitter Clemens Fuest van het Ifo-instituut zondag in de krant Bild.
8 uur geledenESSEN (ANP) - Thyssenkrupp en zijn Indiase branchegenoot Jindal Steel hebben gesprekken over een mogelijke overname van de Europese staaldivisie van het Duitse industrieconcern tijdelijk stopgezet. "De oorspronkelijke uitgangspunten en voorwaarden voor een mogelijke verkoop van Thyssenkrupp Steel zijn de afgelopen maanden aanzienlijk veranderd", stelde Thyssenkrupp in een verklaring.
9 uur geledenWENEN (ANP/DPA) - In Oostenrijk is een verdachte opgepakt in de zaak rond de poging tot afpersing van fabrikant HiPP. De afgelopen tijd werden gemanipuleerde potjes babyvoeding van het merk gevonden waaraan rattengif was toegevoegd.
1 dag geledenGENÈVE (ANP) - De grote rederij voor containerschepen MSC heeft een nieuwe dienst aangekondigd richting de Perzische Golf die de Straat van Hormuz mijdt. Die zeestraat wordt zo goed als geblokkeerd door Iran sinds de Verenigde Staten en Israël een oorlog begonnen tegen het land. Daardoor is vrachtvervoer per schip naar landen aan de Perzische Golf ernstig bemoeilijkt.
1 dag geledenZOETERMEER (ANP) - Hogere Amerikaanse importheffingen voor auto's en vrachtwagens uit de Europese Unie kunnen ook Nederland raken, waarschuwt ondernemersorganisatie voor de technologische industrie FME. Als autofabrikanten minder kunnen exporteren naar de Verenigde Staten raakt dat toeleveranciers, waaronder Nederlandse bedrijven.
1 dag geleden