Ruim 30 procent meer faillissementen in 2024 dan in 2023
DEN HAAG (ANP) - Het aantal faillissementen is in 2024 flink toegenomen ten opzichte van een jaar eerder. Volgens het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS) werden vorig jaar bijna 4300 bedrijven failliet verklaard. Dat is een stijging van 30 procent vergeleken met 2023. Toen bedroeg het aantal faillissementen bijna 3300. Het aantal faillissementen in 2024 was het hoogste in acht jaar.
In vrijwel alle bedrijfstakken gingen meer bedrijven failliet dan in 2023. Net als in voorgaande jaren had de handel, met 811, de meeste faillissementen in 2024. Daarna volgde de bouwnijverheid met 618 en de specialistische dienstverlening met 509 faillissementen. Deze bedrijfstakken zijn qua aantal bedrijven ook de grootste.
Absoluut gezien was de stijging van het aantal faillissementen het sterkst in de specialistische dienstverlening. In 2024 gingen hier 157 bedrijven en instellingen meer failliet dan in 2023. Vooral bij concernholdings, concerndiensten, managementadvies, architecten- en ingenieursbureaus was het aantal faillissementen hoger dan een jaar eerder. Met een stijging van 139 faillissementen volgde de bouwnijverheid als tweede. De toename is vooral toe te schrijven aan de gespecialiseerde bouw, waaronder bouwinstallatie- en afwerkingsbedrijven. In de handel bedroeg de stijging 129. Dat betrof vooral groothandelsbedrijven.
Grootste stijging
In vrijwel alle provincies zijn in 2024 meer bedrijven failliet verklaard dan in 2023. Het grootst was de stijging in Noord-Holland met 222 bedrijven. Daarna volgden Zuid-Holland en Noord-Brabant. De provincies Zuid-Holland, Noord-Holland en Noord-Brabant telden de meeste faillissementen, maar ook de meeste bedrijven.
De piek in het aantal faillissementen, van 9431, werd tijdens de eurocrisis in 2013 bereikt. Het laagste aantal werd in 2021 genoteerd, namelijk 1818. Vanaf 2021 nam het aantal faillissementen weer geleidelijk toe. Volgens het CBS is het aantal faillissementen gedurende 2024 niet verder opgelopen. In december lag het aantal faillissementen namelijk lager dan in dezelfde maand een jaar eerder. Dat was voor het eerst sinds april 2022.
Meer uit Financieel
BERLIJN (ANP/DPA) - Het vliegverkeer op de internationale luchthaven van Berlijn is tijdelijk stilgelegd vanwege ijzel. Dat is te lezen op de website van de luchthaven. Er kunnen hierdoor geen vliegtuigen meer landen of opstijgen. Het is niet duidelijk wanneer het vliegverkeer weer wordt hervat.
39 minuten geledenWENEN (ANP) - Voedingsmiddelenconcern Danone heeft in Oostenrijk een nieuwe terugroepactie van babyvoeding aangekondigd. Dat meldt de Oostenrijkse autoriteit voor voedselveiligheid Ages. Sinds december hebben Danone en verschillende andere fabrikanten in tientallen landen babyvoeding teruggeroepen die mogelijk besmet is met een giftige stof.
2 uur geledenMADRID (ANP/RTR) - Ongeveer 2 miljoen vaten aan Venezolaanse olie gaan naar raffinaderijen in Spanje om te worden verwerkt door het Spaanse olie- en gasconcern Repsol. Dat meldt persbureau Reuters op basis van scheepvaartgegevens. Repsol heeft de olie gekocht van grondstoffenhandelaar Trafigura, aldus Reuters. Dat bedrijf is samen met branchegenoot Vitol door de Amerikaanse regering ingeschakeld om olie uit Venezuela op de markt te brengen.
3 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - ArcelorMittal eindigde donderdag bovenaan de AEX-index. De staalproducent maakte financiële resultaten bekend, waarbij de winst vorig jaar was toegenomen. Topman Aditya Mittal was ook positief gestemd over de vraag naar staal in Europa na de protectionistische maatregelen die de Europese Unie vorig jaar heeft genomen om de staalsector te beschermen tegen met name goedkoper staal uit China.
3 uur geledenBERLIJN (ANP/DPA) - Duitsland is van plan streamingdiensten en televisieomroepen die in Duitsland actief zijn te verplichten in Europese films te investeren. Als het aan de Duitse regering ligt, investeren platforms zoals Netflix, Amazon Prime en Disney+ straks minstens 8 procent van hun netto-omzet in Europese films.
4 uur geledenVELSEN-NOORD (ANP) - De centrale ondernemingsraad van Tata Steel Nederland dreigt naar de ondernemingskamer te stappen vanwege een reorganisatieplan van de staalproducent op een van de afdelingen. Dit meldt voorzitter Cinta Groos van de ondernemingsraad. Volgens haar is de advocaat momenteel bezig met een verzoek aan de ondernemingskamer.
4 uur geledenDAVOS (ANP/AFP) - De organisatie achter het World Economic Forum (WEF) dat jaarlijks in het Zwitserse Davos wordt gehouden, gaat onderzoek doen naar het contact tussen WEF-topman Børge Brende en zedendelinquent Jeffrey Epstein. Brende zou namelijk drie keer hebben deelgenomen aan zakelijke diners waarbij Epstein aanwezig was en ook contact met hem hebben gehad via e-mail en sms.
4 uur geleden