Ruim 26 jaar cel voor dodelijke schietpartij Zwijndrecht
DEN HAAG (ANP) - Het gerechtshof in Den Haag heeft maandag in hoger beroep de 52-jarige Minh Nghia V. veroordeeld tot 26 jaar en acht maanden gevangenisstraf. V. schoot in januari 2023 op een parkeerplaats in Zwijndrecht zijn ex-vriendin en haar moeder neer. De ex (38) raakte blijvend invalide, haar 66-jarige moeder overleefde het geweld niet. Het Openbaar Ministerie had een levenslange celstraf geëist.
V. (bijnaam Lucky) kon niet verkroppen dat zijn toenmalige vriendin een einde aan hun relatie had gemaakt. De schietpartij volgde op een reeks bedreigingen en intimidaties. De man heeft de vrouw gevolgd en opgewacht. Hij schoot de moeder neer toen zij haar dochter probeerde te helpen. "Achteloos en gewetenloos", aldus het hof.
De rechtbank legde eerder dertig jaar cel op. Ook toen had het OM levenslang geëist. Volgens justitie heeft V. beide slachtoffers beschoten met vooropgezet plan, maar zowel de rechtbank als het hof vonden dat ten aanzien van de moeder niet het geval. Het hof kon om juridisch-technische redenen geen dertig jaar opleggen en kwam daarom tot een lagere straf. Volgens het hof is de opgelegde straf wettelijk gezien het maximale.
Hongerstaking
Na de schietpartij, die op klaarlichte dag plaatsvond, bleef V. bijna vijf weken voortvluchtig. Hij werd eind februari 2023 opgepakt in Schiedam. V. was maandag niet aanwezig bij de uitspraak. Hij spande eerder een kort geding aan om overgeplaatst te worden van de Afdeling Intensief Toezicht (AIT) in de gevangenis in Sittard, maar verloor die procedure. Hij ging in hongerstaking en was begin maart ook niet bij de zitting, ondanks dat het hof hem had bevolen aanwezig te zijn. Volgens het OM had V. een scheermes ingeslikt. De medische toestand van V. is onduidelijk. Zijn advocaat wil er niets over zeggen.
Het hof stelt dat het overlijden van de moeder van de ex-vriendin van V. een grote impact heeft op de nabestaanden en ook in Zwijndrecht grote schok teweeg heeft gebracht. "Zij is van het leven beroofd, puur omdat ze in de weg stond." Dat de ex-vriendin niet aan de schietpartij is overleden, ligt volgens het hof niet aan de wil van V. zelf. Hij schoot haar twee keer in de rug.
De familie van de slachtoffers heeft de uitspraak van het hof ervaren als "een domper", zei een woordvoerder van Namens de Familie. Vooral omdat het hof het doden van de moeder niet als moord ziet. "V. wist dat zij haar dochter te allen tijde zou beschermen en dat betekent dat je incalculeert dat er maar één manier is om haar uit te schakelen."
Meer uit Binnenland
ROTTERDAM (ANP) - Pleegzorgorganisatie Enver staat niet langer onder verscherpt toezicht van de Inspectie Gezondheidszorg en Jeugd (IGJ). Volgens de inspectie heeft de instelling, die onder meer betrokken was bij de pleegzorg voor het meisje uit Vlaardingen dat ernstig werd mishandeld in haar pleeggezin, de afgelopen maanden voldoende verbeteringen doorgevoerd.
15 minuten geledenLUIK (ANP/BELGA) - De Belgische politie heeft vijf personen aangehouden vanwege de ontvoering van een Nederlandse vrouw vorige week. Ze werd vastgehouden op een adres in Saint-Nicolas, in de provincie Luik.
1 uur geledenROTTERDAM (ANP) - Het Openbaar Ministerie gaat in hoger beroep in de zaak tegen de 66-jarige Abderrahim El M. uit Rotterdam. De voormalig analist bij de Nationaal Coördinator Terrorismebestrijding en Veiligheid (NCTV) werd onlangs vrijgesproken van het lekken van informatie aan de Marokkaanse geheime dienst. Wel werd El M. veroordeeld tot twintig maanden cel voor het meenemen van staatsgeheime informatie naar zijn huis.
2 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Het Openbaar Ministerie heeft maandag een gevangenisstraf van 9,5 jaar geëist tegen een 75-jarige vrouw uit Oudenbosch (Noord-Brabant) voor het doden van haar 77-jarige partner in zijn woning in de Amsterdamse wijk Geuzenveld. Het OM vermoedt dat de vrouw haar vriend op 28 januari 2020 in zijn woning aan de Aalbersestraat heeft gewurgd.
4 uur geledenROTTERDAM (ANP) - Rondom de wedstrijd tussen Feyenoord en Ajax in voetbalstadion De Kuip heeft de politie afgelopen zondag 24 mensen aangehouden. Zij zijn onder meer aangehouden voor belediging, baldadigheid, mishandeling, het afsteken van vuurwerk en in zestien gevallen voor discriminatie, waarbij het vooral ging om het roepen van leuzen.
5 uur geledenDE BILT (ANP) - Het KNMI heeft maandagochtend code geel afgekondigd voor provincies in het westen, midden en noorden van het land. De waarschuwing geldt voor plaatselijk dichte mist waar het verkeer last van kan hebben.
8 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De politie publiceert vanaf maandag herkenbare beelden van 79 verdachten van oplichting en fraude. Dit gebeurt als onderdeel van een actie tegen nepagenten en bankhelpdeskfraude. Twee weken geleden is gestart met het tonen van honderd verdachten. Hun beeltenissen waren toen nog onherkenbaar. De verdachten kregen twee weken de tijd om zich te melden, anders zouden zij herkenbaar getoond worden. In eenentwintig gevallen weet de politie nu om wie het gaat.
9 uur geleden