Ruim 25 klimaatactivisten aangehouden bij mislukte blokkade A10
AMSTERDAM (ANP) - De politie in Amsterdam heeft zaterdag ruim 25 klimaatactivisten gearresteerd die plannen hadden de A10 bij de Zuidas te blokkeren. Zeven van hen zijn volgens een politiewoordvoerder op de A10 West aangehouden, omdat ze "op levensgevaarlijke wijze" met vier auto's probeerden het verkeer stil te zetten.
De overige arrestaties zijn verricht in de buurt van het voormalige ING-kantoor, waar de klimaatactivisten de snelweg wilden betreden en het talud beklommen. Deze mensen vormden volgens de politiewoordvoerder "een gevaar voor zichzelf en overige weggebruikers door langs de vangrail te staan".
Formeel zijn de mensen op de A10 West gearresteerd voor overtreding van artikel 5 van de Wegenverkeerswet. In dit wetsartikel staat dat het verboden is om gevaar te veroorzaken op de weg of het verkeer op de weg te hinderen. De auto's van de klimaatactivisten zijn op de westelijke ringweg in beslag genomen.
Artikel 162
De overige klimaatactivisten zijn opgepakt voor het overtreden van artikel 162 van het Wetboek van Strafrecht, omdat ze rond de vangrail het wegverkeer dreigden te versperren.
De politiewoordvoerder ontkent ten stelligste dat er bruggen zijn opengezet om demonstranten dwars te zitten, zoals Extinction Rebellion beweert. Volgens de actiegroep is dit gebeurd bij de fietsbruggen van de Schinkelsluis aan het einde van het IJsbaanpad, waardoor hun demonstratierecht "ernstig is ingeperkt". De politiewoordvoerder weerspreekt dat dit is gedaan op bevel van de politie. Wel zegt hij dat de politie daar een "dynamische groep" van ongeveer zestig tot zeventig klimaatactivisten heeft waargenomen.
De laatste demonstratie op de A10 was op 24 februari. Toen zijn er ruim driehonderd demonstranten aangehouden. De eerste demonstratie was op 30 december. Daarbij arresteerde de politie bijna vierhonderd actievoerders. Zes van hen kregen een boete van 200 euro voor het gevaar dat ze veroorzaakten. De groep van 31 activisten die in februari zijn aangehouden, wacht nog op een beslissing van het Openbaar Ministerie.
Meer uit Binnenland
TER APEL (ANP) - Maandagavond worden zo'n 140 mensen van Ter Apel naar de nachtopvang in congrescentrum Hanze Plaza in Groningen gebracht. Omdat de opvang bij het aanmeldcentrum in Ter Apel vol is, brengen asielzoekers sinds vorige week de nacht door in tijdelijke locaties. Dit om te voorkomen dat zij buiten moeten slapen. In de nacht van zondag op maandag ging het om 126 mensen.
1 uur geledenTEL AVIV (ANP/RTR/AFP) - De Israëlische premier Benjamin Netanyahu heeft het leger het bevel gegeven om de aanvallen op Libanon op te voeren. De premier zegt in oorlog te zijn met Hezbollah. Hij wil de aan Iran gelieerde terreurgroep met de aanvallen "vernietigen", zegt hij in een videobericht op Telegram.
4 uur geledenROTTERDAM (ANP) - De ruim tweehonderd teams die meededen aan het loop- en fietsevenement Roparun zijn gefinisht op de Coolsingel in Rotterdam. Het laatste team kwam rond 19.00 uur onder luid applaus binnen, aldus de organisatie. Het evenement met zo'n 5000 deelnemers ging zaterdag van start. Een deel vertrok uit de Franse plaats Castres, een andere groep begon in Enschede.
5 uur geledenTILBURG (ANP) - Tussen Den Bosch en Tilburg rijden maandag tot naar verwachting 18.30 uur geen treinen. Dat komt door een aanrijding, aldus NS. Een woordvoerder zei iets na 16.00 uur dat de Nederlandse Spoorwegen bezig zijn met het regelen van vervangend busvervoer. "Wanneer dat rond is, kunnen reizigers dat zien in de reisplanner."
8 uur geledenZANDVOORT (ANP) - Parkeerplaatsen aan de stranden langs de kust en bij recreatieplassen lopen maandagmiddag vol. Veel mensen zijn vrij op tweede pinksterdag.
9 uur geledenGRONINGEN (ANP) - Het is "mensonterend" en "onbegrijpelijk" dat er geen vaste opvangplek voor alle asielzoekers is, vindt het Rode Kruis. De opvang bij het aanmeldcentrum in Ter Apel is vol en asielzoekers moeten sinds vorige week de nacht doorbrengen in tijdelijke locaties, om te voorkomen dat ze buiten in het gras slapen. Het Rode Kruis helpt daarbij.
13 uur geledenROTTERDAM (ANP) - Ondanks de hitte en de droogte onderweg zijn er geen medische noodsituaties geweest tijdens het loop- en fietsevenement Roparun. Dat laat de organisator weten. De teams zijn inmiddels in de buurt van Rotterdam en komen in de loop van maandag over de finish op de Coolsingel in de stad.
14 uur geleden