Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Ruim 160.000 jongvolwassenen maakten al afspraak HPV-prik

Ruim 160.000 jongvolwassenen maakten al afspraak HPV-prik

BILTHOVEN (ANP) - Ruim 160.000 jongvolwassenen van 19 tot 27 jaar hebben de afgelopen weken een afspraak gemaakt voor een vaccinatie tegen HPV, of lieten de eerste prik al zetten, zo meldt het Rijksinstituut voor Volksgezondheid en Milieu (RIVM). Deze leeftijdsgroep kan zich dit jaar gratis laten vaccineren tegen het humaan papillomavirus (HPV), dat zes soorten kanker kan veroorzaken. Tot dusver kwam dus zo'n 12 procent van de 1,3 miljoen jongvolwassenen in actie.

Komende zaterdag is het HPV Awareness Day. De vaccinatie is voor jongvolwassenen dan zonder afspraak te krijgen bij 45 GGD-locaties verspreid over het land. Sommige GGD'en openen donderdag of vrijdag al de deuren voor wie een prik zonder afspraak wil.

Meisjes en jongens krijgen in het jaar dat ze 10 worden een uitnodiging voor de vaccinatie tegen HPV. De prikken zijn onderdeel van het Rijksvaccinatieprogramma. Meisjes krijgen de vaccinatie al langere tijd aangeboden, maar voor jongens is die pas sinds vorig jaar beschikbaar. Mede daarom is het RIVM bezig met een eenmalige inhaalslag.

Seksueel overdraagbaar

HPV kan onder meer baarmoederhalskanker, maar ook peniskanker en keelkanker veroorzaken. Het virus is seksueel overdraagbaar, dus de kans dat de vaccinatie zijn werk doet is het grootst als je nog niet eerder seks hebt gehad. Toch kan de inenting volgens hoofd van het Rijksvaccinatieprogramma Jeanne-Marie Hament ook voor mensen in de twintig nog heel goed werken.

Normaal moeten mensen die de inenting op latere leeftijd nog willen daar zelf voor betalen. De vaccinatie bestaat uit twee prikken en kost bij elkaar tussen de 350 en 400 euro. Jonge mensen die geboren zijn tussen 1 januari 1996 en 31 december 2003 hoeven dit jaar niets af te rekenen, mits ze beide prikken voor 2024 laten zetten. Tussen de eerste en de tweede inenting moet minimaal vijf maanden zitten.

Inhaalcampagne

De inhaalcampagne voor deze leeftijdsgroep loopt sinds begin dit jaar. "Een mooie start", vindt Hament de eerste 12 procent. Ze adviseert mensen die de vaccinatie willen de eerste prik nog voor de zomer te halen. "Dan kun je de tweede op je gemak in het najaar laten zetten."

De vaccinatie tegen HPV is sinds 2009 onderdeel van het Rijksvaccinatieprogramma voor meisjes, toen nog vanaf 13 jaar. In de eerste jaren bleef de vaccinatiegraad iets boven de 50 procent, sindsdien is de opkomst gestaag toegenomen, aldus het RIVM. Vorig jaar en dit jaar kunnen ook kinderen van 11 tot en met 18 jaar alsnog gratis prikken tegen HPV krijgen. Het RIVM hoopt met de inhaalcampagnes de groep te bereiken die eerder afzag van de inenting, maar die nu, volgens Hament mogelijk "met meer kennis over HPV", alsnog wil.

Meer uit Gezond

Mensen zijn niet mondig tegenover de dokter, stelt Nivel

UTRECHT (ANP) - Als mensen met een zorgverlener praten, zijn ze helemaal niet zo mondig en zelfverzekerd als vaak wordt gedacht. Dat concluderen onderzoekers van het instituut Nivel. Ze stellen dat mensen tegenwoordig wel beter geïnformeerd zijn dan vroeger, maar ze "nemen lang niet altijd zelf het initiatief, stellen relatief weinig vragen en brengen niet vanzelf al hun zorgen of voorkeuren naar voren".

5 dagen geleden
Meer risico op oogletsel kinderen bij eclips, waarschuwen artsen

ROTTERDAM (ANP) - Let op de ogen van jonge kinderen en jongeren bij de zonsverduistering van woensdagavond. Dat zegt Alberta Thiadens, oogarts en onderzoeker bij het Erasmus MC. "Hun ooglenzen zijn heel helder en zij lopen dus meer risico op schade. Verder zijn de risico's voor netvliesschade precies hetzelfde bij volwassenen."

6 dagen geleden
Douglas voelt scherpe concurrentie en ziet resultaten flink dalen

DÜSSELDORF (ANP) - Parfumerie- en cosmeticawinkelketen Douglas heeft last van scherpe concurrentie in vooral Nederland, Duitsland en Frankrijk. Om de zwakke marktomstandigheden het hoofd te bieden, wil het van oorsprong Duitse bedrijf sterker inzetten op exclusieve producten en meer investeren in het verbeteren van het onlineaanbod.

6 dagen geleden
Duitse ex-verpleger mogelijk bij meer overlijdens betrokken

AKEN (ANP/DPA) - Een Duitse oud-verpleger wordt door aanklagers mogelijk gelinkt aan meer dan 120 andere verdachte sterfgevallen. De man kreeg vorig jaar een levenslange gevangenisstraf voor de moord op tien patiënten en 27 pogingen tot moord.

1 week geleden
Doden en gewonden na Oekraïense aanval diep in Rusland

NIZJNEKAMSK (ANP/RTR/AFP) - Door een Oekraïense droneaanval op de Russische stad Nizjnekamsk zijn zeker 12 doden gevallen, meldt de burgemeester van de stad. 39 mensen raakten gewond. Nizjnekamsk ligt in de regio Tatarstan, ruim duizend kilometer van de Oekraïense grens.

1 week geleden
DNA-test in Erasmus MC tegen doofheid door antibiotica bij baby's

ROTTERDAM (ANP) - Het Erasmus MC in Rotterdam gaat vanaf maandag bij te vroeg geboren baby's op de intensive care een DNA-test uitvoeren om doofheid door antibiotica te voorkomen. De test moet uitwijzen welke kinderen een genetische mutatie hebben waardoor ze gehoorschade kunnen ontwikkelen door het medicijn gentamicine. Een op de drie- tot vierhonderd kinderen heeft de mutatie en kan blijvende doofheid ontwikkelen nadat ze gentamicine hebben gekregen.

2 weken geleden
Onderzoek: blootstelling hantavirus Radboudumc was te vermijden

NIJMEGEN (ANP) - De wekenlange quarantaine van twaalf Radboudumc-medewerkers omdat zij mogelijk waren blootgesteld aan het hantavirus, was vermijdbaar. Dat concludeert een onderzoeksteam in een rapport dat het ziekenhuis vrijdag publiceerde.

2 weken geleden