Ruim 150 codes voor gijzelsoftware buitgemaakt van criminelen
DEN BOSCH (ANP) - De politie heeft meer dan 150 ontgrendelingscodes in handen weten te krijgen voor door gijzelsoftware (ransomware) getroffen computersystemen. Bij ransomware gaat een apparaat op slot totdat er losgeld is betaald aan criminelen. Die geven dan een code waarmee de software vrijgegeven wordt.
De politie zegt de 'decryptiesleutels' te hebben ontfutseld van Deadbolt, een criminele groep die ransomware verspreidt. Cybercrimeteams van de politie maakten bitcoins als losgeld over naar de criminelen, maar trokken die betalingen weer in zodra ze een code kregen. Volgens de politie zijn wereldwijd 20.000 opslagapparaten gegijzeld door de software van Deadbolt, waarvan zeker duizend in Nederland.
Alle Nederlandse slachtoffers die eerder aangifte hebben gedaan van de ransomware, zijn volgens de politie nu geholpen. Om hoeveel mensen het precies gaat, is niet bekendgemaakt. "Met deze sleutels kunnen bestanden zoals dierbare foto’s of administratie weer ontgrendeld worden, zonder dat het de slachtoffers geld kost." Ook voor slachtoffers uit het buitenland zitten er codes tussen, zegt de politie.
Er werd voor de actie onder meer samengewerkt met Europol en de Franse politie. De Nederlandse politie kreeg een tip over deze manier om de sleutels in handen te krijgen van cybersecuritybedrijf Responders.NU. Op de site van het bedrijf kunnen slachtoffers van ransomware kijken of hun code er ook tussen staat.
Meer uit Binnenland
ROTTERDAM (ANP) - Door "verschillende tegenvallers" bij de herstelwerkzaamheden na een brand kunnen ook maandag nog geen treinen rijden van Rotterdam naar het zuiden, meldt ProRail. "We vinden het ontzettend vervelend dat we de prognose opnieuw moeten bijstellen."
1 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Van de 29 mensen die zaterdagavond in de Haagse Schilderswijk werden aangehouden tijdens ongeregeldheden na de WK-wedstrijd tussen Marokko en Canada, zijn er 25 in de nacht vrijgelaten met een boete. Dat laat een woordvoerster van de politie weten.
3 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Aan de Slotermeerlaan in Amsterdam zijn in de nacht van zaterdag op zondag drie mensen gewond geraakt door een aanrijding tussen een motorscooter en een fatbike. De 18-jarige Amsterdamse bestuurder van de motorscooter is aangehouden. Een politiewoordvoerder laat weten dat het voertuig als gestolen te boek stond en dat de man zonder rijbewijs reed.
4 uur geledenROTTERDAM (ANP) - In Rotterdam en Dordrecht zijn in totaal tien aanhoudingen verricht die de politie linkt aan de WK-wedstrijd tussen Marokko en Canada van zaterdagavond. Dat meldt een woordvoerder.
4 uur geledenZEELAND (ANP) - Bij een ongeval in het Noord-Brabantse dorp Zeeland zijn zondagochtend vroeg twee inzittenden van een auto overleden. Een van de slachtoffers is een 15-jarige jongen uit Uden. De identiteit van het andere slachtoffer is nog niet bekend, meldt een politiewoordvoerder.
5 uur geledenASSEN (ANP) - Bij een steekpartij in een horecapand aan de Kerkstraat in Assen zijn twee mensen gewond geraakt. Dat meldt de politie Drenthe op X. De slachtoffers werden ter plaatse aangetroffen. Een van hen is ernstig gewond.
10 uur geledenLEENDE (ANP) - Bij een steekpartij in Leende is in de nacht van zaterdag op zondag een persoon gewond geraakt. Het incident gebeurde rond 03.00 uur in een woning aan de Oostrikkerstraat. Dat meldt de politie Oost-Brabant op X.
10 uur geleden