Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Ruim 150 codes voor gijzelsoftware buitgemaakt van criminelen

Ruim 150 codes voor gijzelsoftware buitgemaakt van criminelen

DEN BOSCH (ANP) - De politie heeft meer dan 150 ontgrendelingscodes in handen weten te krijgen voor door gijzelsoftware (ransomware) getroffen computersystemen. Bij ransomware gaat een apparaat op slot totdat er losgeld is betaald aan criminelen. Die geven dan een code waarmee de software vrijgegeven wordt.

De politie zegt de 'decryptiesleutels' te hebben ontfutseld van Deadbolt, een criminele groep die ransomware verspreidt. Cybercrimeteams van de politie maakten bitcoins als losgeld over naar de criminelen, maar trokken die betalingen weer in zodra ze een code kregen. Volgens de politie zijn wereldwijd 20.000 opslagapparaten gegijzeld door de software van Deadbolt, waarvan zeker duizend in Nederland.

Alle Nederlandse slachtoffers die eerder aangifte hebben gedaan van de ransomware, zijn volgens de politie nu geholpen. Om hoeveel mensen het precies gaat, is niet bekendgemaakt. "Met deze sleutels kunnen bestanden zoals dierbare foto’s of administratie weer ontgrendeld worden, zonder dat het de slachtoffers geld kost." Ook voor slachtoffers uit het buitenland zitten er codes tussen, zegt de politie.

Er werd voor de actie onder meer samengewerkt met Europol en de Franse politie. De Nederlandse politie kreeg een tip over deze manier om de sleutels in handen te krijgen van cybersecuritybedrijf Responders.NU. Op de site van het bedrijf kunnen slachtoffers van ransomware kijken of hun code er ook tussen staat.

Meer uit Binnenland

OVV: zorg voor mensen met psychische aandoening kan nu al beter

DEN HAAG (ANP) - Mensen met een ernstige psychische aandoening krijgen in veel gevallen niet de zorg en ondersteuning die ze nodig hebben, terwijl het huidige systeem wel ruimte biedt om die hulp te verbeteren. Dat concludeert de Onderzoeksraad voor Veiligheid (OVV) in een onderzoek naar onder meer vernieuwende initiatieven in de sector. In de praktijk lopen initiatiefnemers volgens de raad nog vaak tegen obstakels aan.

41 minuten geleden
OM: Amerikaanse straf Singh voor moorden omzetten naar levenslang

AMSTERDAM (ANP) - Het Openbaar Ministerie heeft dinsdag bij de rechtbank in Amsterdam betoogd dat de Amerikaanse straf van de 81-jarige Jaitsen Singh in Nederland moet worden omgezet naar een levenslange gevangenisstraf. Singh kreeg in 1986 in Californië, waar hij destijds woonde, een straf van 56 jaar tot levenslang, voor de moord op zijn vrouw en stiefdochter en de uitlokking daarvan.

1 uur geleden
Rode Kruis opgelucht dat illegaliteit niet strafbaar wordt

DEN HAAG (ANP) - "Het Rode Kruis is opgelucht dat mensen zonder geldige verblijfspapieren niet strafbaar worden", reageert een woordvoerder op de stemming hierover in de Eerste Kamer. Een meerderheid van de senatoren stemde tegen de asielnoodmaatregelenwet, wat volgens de hulporganisatie "een flinke zorg minder" zal zijn voor deze groep vluchtelingen. "Hun veiligheid zou met de strafbaarstelling in het geding komen."

1 uur geleden
VluchtelingenWerk noemt verwerpen strafbaarstelling 'lichtpuntje'

DEN HAAG (ANP) - Een "lichtpuntje", zo noemt VluchtelingenWerk Nederland het dat de Eerste Kamer strafbaarstelling van mensen zonder geldige verblijfspapieren heeft verworpen. Dit voorkomt volgens de organisatie "directe schade voor deze mensen en voor iedereen die hen ondersteunt", staat in een reactie op de stemming over de asielnoodmaatregelenwet.

1 uur geleden
Rechtbank: Van Zanen mocht actie PvdD niet beperken tot 10 mensen

DEN HAAG (ANP) - Jan van Zanen, de burgemeester van Den Haag, had in 2024 een demonstratie van de Partij voor de Dieren (PvdD) niet mogen beperken tot tien personen, aldus de rechtbank in Den Haag. Die oordeelt dat de onderbouwing van de beslissing niet voldeed.

1 uur geleden
Buitenlandse Zaken: verhoogd risico op nieuwe aardbevingen Japan

DEN HAAG (ANP) - Het ministerie van Buitenlandse Zaken waarschuwt Nederlandse reizigers voor nieuwe, zware aardbevingen in Japan. Het gaat met name om de regio's Tohoku en Hokkaido, meldt het departement in het reisadvies voor het Aziatische land. Hierdoor kunnen er in het vlieg- en treinverkeer problemen ontstaan.

1 uur geleden
Zo'n zeventig demonstranten proberen asielwetten tegen te houden

DEN HAAG (ANP) - Zo'n zeventig betogers hebben buiten voor de Eerste Kamer in Den Haag geprobeerd senatoren te overtuigen tegen de asielwetten te stemmen. "Senatoren, laat je horen", riepen ze, gevolgd door "uitvoering niet effectief" en "voor niemand biedt dit perspectief".

1 uur geleden