Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Ruim 150 codes voor gijzelsoftware buitgemaakt van criminelen

Ruim 150 codes voor gijzelsoftware buitgemaakt van criminelen

DEN BOSCH (ANP) - De politie heeft meer dan 150 ontgrendelingscodes in handen weten te krijgen voor door gijzelsoftware (ransomware) getroffen computersystemen. Bij ransomware gaat een apparaat op slot totdat er losgeld is betaald aan criminelen. Die geven dan een code waarmee de software vrijgegeven wordt.

De politie zegt de 'decryptiesleutels' te hebben ontfutseld van Deadbolt, een criminele groep die ransomware verspreidt. Cybercrimeteams van de politie maakten bitcoins als losgeld over naar de criminelen, maar trokken die betalingen weer in zodra ze een code kregen. Volgens de politie zijn wereldwijd 20.000 opslagapparaten gegijzeld door de software van Deadbolt, waarvan zeker duizend in Nederland.

Alle Nederlandse slachtoffers die eerder aangifte hebben gedaan van de ransomware, zijn volgens de politie nu geholpen. Om hoeveel mensen het precies gaat, is niet bekendgemaakt. "Met deze sleutels kunnen bestanden zoals dierbare foto’s of administratie weer ontgrendeld worden, zonder dat het de slachtoffers geld kost." Ook voor slachtoffers uit het buitenland zitten er codes tussen, zegt de politie.

Er werd voor de actie onder meer samengewerkt met Europol en de Franse politie. De Nederlandse politie kreeg een tip over deze manier om de sleutels in handen te krijgen van cybersecuritybedrijf Responders.NU. Op de site van het bedrijf kunnen slachtoffers van ransomware kijken of hun code er ook tussen staat.

Meer uit Binnenland

Tv-icoon Sonja Barend (86) overleden

HILVERSUM (ANP) - Televisiepersoonlijkheid Sonja Barend is op 86-jarige leeftijd overleden. Dat meldt omroep BNNVARA namens haar familie. Barend overleed zaterdag thuis in het bijzijn van haar familie.

1 uur geleden
Boten Global Sumud Flotilla met Nederlanders onderweg naar Gaza

BARCELONA (ANP) - De eerste veertig van in totaal zo'n tachtig boten zijn vanuit de haven in Barcelona vertrokken richting Gaza om daar hulp te bieden. Op deze Global Sumud Flotilla zijn ongeveer vijfhonderd mensen, de andere helft vertrekt later vanuit Italië en Griekenland. Vanuit Spanje zijn zes Nederlanders mee, een meer dan gedacht omdat op de boot van Greenpeace ook een landgenoot meevaart, weet hoofd van de Nederlandse delegatie Marieke Stam sinds kort.

1 uur geleden
Politie Rotterdam: man mishandelde buschauffeur twee keer

ROTTERDAM (ANP) - De man die afgelopen vrijdag op klaarlichte dag een buschauffeur mishandelde in Rotterdam, wordt ook gezocht voor het eerder mishandelen van dezelfde buschauffeur. De vorige mishandeling vond op zaterdag 7 maart plaats, meldt de politie zondag. Er is inmiddels beeld van de verdachte verspreid waar hij herkenbaar op staat.

5 uur geleden
Eerste vijf Nederlanders vertrekken zondag met boot naar Gaza

BARCELONA (ANP) - Vijf Nederlanders vertrekken zondag in verschillende boten vanuit Barcelona richting Gaza. Ze zijn onderdeel van een internationale vloot die Palestijnen hulp wil bieden. Later vertrekken vanuit Italië en Griekenland nog tien Nederlanders.

1 dag geleden
Niet alle verdachten kunstroof Assen sloten deal met justitie

DEN HAAG (ANP) - Bernard Z. (35), een van de verdachten die komende week terechtstaat voor de kunstroof in het Drents Museum in Assen in januari vorig jaar, heeft geen deal gesloten met justitie. Zijn advocaat bevestigt zaterdag een bericht hierover van RTL Nieuws.

1 dag geleden
Ombudsman kritisch op plan om te besparen op bijstand

DEN HAAG (ANP) - De Nationale Ombudsman Reinier van Zutphen is kritisch op het voornemen van het kabinet om te besparen op de bijstand. Van Zutphen heeft daarom een brief geschreven aan minister Thierry Aartsen (VVD) van Werk en Participatie, vertelt hij zaterdag in het NOS Radio 1 Journaal.

1 dag geleden
ADO-fans vieren in Den Haag kampioenschap eerste divisie

DEN HAAG (ANP) - In Den Haag vieren ADO-fans dat hun club vrijdagavond kampioen is geworden in de eerste divisie. Er wordt vuurwerk afgestoken en automobilisten en scooterrijders claxonneren. Bij het stadion van ADO Den Haag zijn tientallen mensen samengekomen, ziet een ANP-verslaggever. Daar is vuurwerk te horen en groene rook te zien.

1 dag geleden