Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Ruim 150 codes voor gijzelsoftware buitgemaakt van criminelen

Ruim 150 codes voor gijzelsoftware buitgemaakt van criminelen

DEN BOSCH (ANP) - De politie heeft meer dan 150 ontgrendelingscodes in handen weten te krijgen voor door gijzelsoftware (ransomware) getroffen computersystemen. Bij ransomware gaat een apparaat op slot totdat er losgeld is betaald aan criminelen. Die geven dan een code waarmee de software vrijgegeven wordt.

De politie zegt de 'decryptiesleutels' te hebben ontfutseld van Deadbolt, een criminele groep die ransomware verspreidt. Cybercrimeteams van de politie maakten bitcoins als losgeld over naar de criminelen, maar trokken die betalingen weer in zodra ze een code kregen. Volgens de politie zijn wereldwijd 20.000 opslagapparaten gegijzeld door de software van Deadbolt, waarvan zeker duizend in Nederland.

Alle Nederlandse slachtoffers die eerder aangifte hebben gedaan van de ransomware, zijn volgens de politie nu geholpen. Om hoeveel mensen het precies gaat, is niet bekendgemaakt. "Met deze sleutels kunnen bestanden zoals dierbare foto’s of administratie weer ontgrendeld worden, zonder dat het de slachtoffers geld kost." Ook voor slachtoffers uit het buitenland zitten er codes tussen, zegt de politie.

Er werd voor de actie onder meer samengewerkt met Europol en de Franse politie. De Nederlandse politie kreeg een tip over deze manier om de sleutels in handen te krijgen van cybersecuritybedrijf Responders.NU. Op de site van het bedrijf kunnen slachtoffers van ransomware kijken of hun code er ook tussen staat.

Meer uit Binnenland

Baby in opvang Ter Apel door ongeval overleden

TER APEL (ANP) - In het aanmeldcentrum voor asielzoekers in Ter Apel is donderdag een baby van nog geen jaar oud overleden. Dat bevestigt het OM naar aanleiding van berichtgeving door Dagblad van het Noorden. Volgens een woordvoerder van het OM gaat het om een "noodlottig ongeval" en vindt er geen strafrechtelijk onderzoek plaats.

3 uur geleden
Actie Greenpeace in hoofdgebouw Lelystad Airport voorbij

LELYSTAD (ANP) - De politie heeft vrijdagavond een eind gemaakt aan de bezetting van het hoofdgebouw van Lelystad Airport. Ongeveer twintig activisten van Greenpeace begonnen de actie donderdagochtend om 7.00 uur en verbleven sindsdien in het gebouw.

4 uur geleden
Arie Kievit wint Zilveren Camera voor foto's rellen op Malieveld

HILVERSUM (ANP) - Arie Kievit heeft dit jaar de Zilveren Camera gewonnen. De fotograaf kreeg de belangrijke prijs voor fotojournalistiek in Nederland voor zijn fotoserie van de rellen na een demonstratie voor strenger asielbeleid. Kievit ontving de prijs vrijdag in Hilversum uit handen van Tweede Kamervoorzitter Thom van Campen. Hij maakte de serie in opdracht van de Volkskrant.

7 uur geleden
Man aangehouden die onbedoeld toegang kreeg tot politiedocumenten

RIDDERKERK (ANP) - De politie heeft donderdag een man aangehouden in Ridderkerk die onbedoeld toegang had gekregen tot politiedocumenten. Hij werd opgeroepen deze documenten terug te geven, maar gaf daaraan geen gehoor. Daarop is hij aangehouden wegens computervredebreuk.

7 uur geleden
Advocaat: uitspraak rechtbank over Stint 'terecht en zuiver'

DEN BOSCH (ANP) - De uitspraak van de rechtbank in Den Bosch in de zaak rond het dodelijke ongeluk met de Stint is een "zeer terechte en heel zuivere", zei advocaat Geert-Jan Knoops vrijdag. De rechtbank sprak zijn cliënten, de twee Stintondernemers die door het Openbaar Ministerie strafrechtelijk aansprakelijk zijn gesteld voor het ongeval, vrij.

8 uur geleden
Martini Ziekenhuis Groningen stelt operaties uit om griepgolf

GRONINGEN (ANP) - Het Martini Ziekenhuis in Groningen heeft besloten ongeveer twintig operaties af te zeggen die vrijdag en komende maandag gepland waren. Als gevolg van ziekte door griep is er minder personeel beschikbaar in het ziekenhuis.

8 uur geleden
Ruim 13 miljoen illegale sigaretten gevonden bij drie onderzoeken

UTRECHT (ANP) - In drie verschillende onderzoeken zijn aan het begin van dit jaar ruim 13 miljoen illegale sigaretten in beslag genomen, meldt de Fiscale Inlichtingen- en OpsporingsDienst (FIOD). Als de sigaretten waren verkocht, zou de Nederlandse staat zo'n 4,2 miljoen euro zijn misgelopen.

8 uur geleden