Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Ruim 136.000 Nederlanders mogen in buitenland stemmen voor Kamer

Ruim 136.000 Nederlanders mogen in buitenland stemmen voor Kamer

DEN HAAG (ANP) - Bij de Tweede Kamerverkiezingen mag een recordaantal van 136.272 Nederlanders hun stem uitbrengen vanuit het buitenland. Ze hebben zich op tijd bij de gemeente Den Haag geregistreerd als briefstemmer. De verkiezingen zijn op 29 oktober.

De meeste briefstemmers wonen permanent in het buitenland. Voor hen sloot de aanmelding in september. Verder zijn 2683 kiezers op de dag van de verkiezingen tijdelijk in het buitenland, bijvoorbeeld voor een stage of een militaire inzet. Zij hadden tot 1 oktober de tijd om zich te registreren. Hun aanmeldingen zijn nu ook verwerkt. Het aantal van 136.272 kiesgerechtigden is daarom de eindstand.

Ruim 25.000 briefstemmers wonen in Duitsland, meer dan 21.000 in België en bijna 12.000 in Frankrijk. Daarnaast wonen veel Nederlandse kiezers in het Verenigd Koninkrijk, Spanje, de Verenigde Staten, Zwitserland, Zweden, Portugal en Australië.

Apart kiescollege

Bij de Kamerverkiezingen in 2023 waren 109.436 Nederlanders in het buitenland als kiezer geregistreerd, onder wie 107.669 mensen met een permanente registratie. Ook dat was toen een record. Bijna 65 procent van hen bracht een stem uit.

Nederlanders die permanent in het buitenland wonen, mogen stemmen bij verkiezingen voor de Tweede Kamer en voor de Nederlandse zetels in het Europees Parlement. Via een apart kiescollege kunnen 'niet-ingezetenen' ook stemmen voor de Eerste Kamer. Hun stemmen komen per brief binnen bij de gemeente Den Haag, die de stemmen telt. De uitslag wordt op 4 november bekendgemaakt.

Bij verkiezingen voor de gemeenteraad, Provinciale Staten en waterschappen mogen Nederlanders in het buitenland hun stem niet uitbrengen.

Meer uit Politiek

Jetten hoopt stikstofcrisis met 'frisse blik' op te lossen

DEN HAAG (ANP) - Ministers die met "een frisse blik" aan hun taak beginnen, helpen bij het oplossen van onder andere de stikstofcrisis, vindt Rob Jetten. De beoogde premier verdedigt zo de voordracht van Jaimi van Essen als minister van Landbouw. De 34-jarige wethouder in Deventer heeft geen ervaring in Den Haag of met het stikstofprobleem.

6 uur geleden
Na Den Haag, Nijmegen en Rotterdam FVD ook geboycot in Amsterdam

AMSTERDAM (ANP) - In navolging van andere steden sluit de meerderheid van de politieke partijen in de Amsterdamse gemeenteraad samenwerking met Forum voor Democratie (FVD) uit. In de raad van de hoofdstad zitten dertien partijen; elf ervan roepen in een gezamenlijke verklaring op FVD niet te normaliseren.

7 uur geleden
FME-voorman Theo Henrar wordt tijdelijk voorzitter VNO-NCW

DEN HAAG (ANP) - Theo Henrar wordt vanaf 1 maart de tijdelijke voorzitter van VNO-NCW. Hij is momenteel vicevoorzitter van de werkgeversvereniging en voorzitter van FME, de ondernemersorganisatie voor de Nederlandse technologische industrie.

8 uur geleden
Jaimi van Essen, wethouder in Deventer, minister van Landbouw

DEN HAAG (ANP) - De 34-jarige Jaimi van Essen wordt de nieuwe minister van Landbouw. Dat meldt zijn woordvoerder na berichtgeving in Tubantia. Hij is nu nog wethouder in Deventer en houdt zich daar sinds 2024 bezig met energie, milieu en economie. Hiervoor was hij wethouder in de gemeente Losser.

12 uur geleden
Nathalie van Berkel voor D66 staatssecretaris op Financiën

DEN HAAG (ANP) - Nathalie van Berkel wordt volgens ingewijden staatssecretaris van Financiën voor D66. Ze zit nu nog voor de partij van Rob Jetten in de Tweede Kamer. Zij zat eerder onder meer in de raad van bestuur van uitvoeringsorganisatie UWV.

12 uur geleden
D66'er Stientje van Veldhoven naar Klimaat en Groene Groei

DEN HAAG (ANP) - Stientje van Veldhoven wordt minister van Klimaat en Groene Groei voor D66. Dat bevestigt een ingewijde na berichtgeving van RTL Nieuws. Ze is eerder staatssecretaris van Infrastructuur en Waterstaat geweest en zat ook lang voor D66 in de Tweede Kamer.

13 uur geleden
D66-senator Aerdts wordt staatssecretaris digitale economie

DEN HAAG (ANP) - D66-senator Willemijn Aerdts wordt de staatssecretaris van Economische Zaken die zich gaat bezighouden met digitale economie en soevereiniteit, bevestigen bronnen na berichtgeving van RTL Nieuws. Ze is een expert op het gebied van inlichtingendiensten en voert op dat onderwerp ook het woord in de Eerste Kamer namens haar partij.

13 uur geleden