Ruim 134.000 hypotheekaanvragen in derde kwartaal
DE MEERN (ANP) - Het aantal geregistreerde hypotheekaanvragen is in het derde kwartaal met 16 procent gestegen tot ruim 134.000 in vergelijking met een jaar eerder. Dat meldt Hypotheken Data Netwerk (HDN), dat zo goed als alle hypotheekaanvragen in Nederland registreert. Het ging om aanvragen van woningkopers, maar ook van mensen die bijvoorbeeld een hypotheek verhogen voor een verbouwing.
In de kopersmarkt waren er 83.600 aanvragen. Daar vormden de opstromers, mensen die hun woning verkopen en een duurdere woning aankopen, met 17.990 aanvragen de grootste groep. De niet-kopersmarkt groeide naar 56.600 aanvragen, met hypotheekverhogingen als belangrijkste aanjager. Van dit aantal is de verbouwer met 22.370 goed voor de meeste aanvragen.
Gemiddeld werd door kopers een hypotheek van 374.000 euro aangevraagd, 3 procent meer dan een jaar geleden. De gemiddelde woningwaarde bereikte opnieuw een record met 513.000 euro, een toename van 4 procent.
Utrecht duurste provincie
HDN zegt verder dat in alle provincies de kopersmarkt groeide, aangevoerd door Utrecht en Drenthe. Daarnaast steeg de gemiddelde woningwaarde het sterkst in Friesland en Groningen. Utrecht bleef met een gemiddelde woningwaarde van 608.200 euro de duurste provincie om een huis te kopen.
"De toename van de opstromers zorgt voor meer doorstroming op de woningmarkt. Dat lijkt een positief signaal voor starters, want hierdoor komen er meer bestaande woningen vrij. Neemt niet weg dat de betaalbaarheid voor starters onder druk staat vanwege de hoge prijzen en een flink bedrag aan benodigd eigen geld", aldus HDN-directeur Jennifer op 't Hoog in een toelichting.
Meer uit Financieel
EINDHOVEN (ANP) - De Eindhovense chipfabrikant NXP Semiconductors heeft in het derde kwartaal een hogere omzet behaald. De winst nam met meer dan een derde toe vergeleken met dezelfde periode vorig jaar.
8 minuten geledenNEW YORK (ANP) - Boeing is dinsdag met een flink verlies geëindigd op de aandelenbeurs in New York. De Amerikaanse vliegtuigbouwer, die dinsdag met kwartaalresultaten kwam, verlaagde zijn leveringsdoelstelling voor dit jaar. Boeing zei meer tijd nodig te hebben om hogere productiesnelheden te kunnen realiseren.
44 minuten geledenALMERE (ANP) - Chiptoeleverancier ASM International (ASMI) heeft in het afgelopen kwartaal een recordomzet behaald als gevolg van een aanhoudende groei bij zijn AI-activiteiten. Volgens het bedrijf neemt de druk op de toeleveringsketens wel toe, waardoor het lastiger wordt om aan de groeiende vraag te voldoen.
3 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Besi was dinsdag verreweg de grootste winnaar bij de hoofdfondsen op het Damrak. Het Amerikaanse Applied Materials meldde zijn belang in de Nederlandse chiptoeleverancier uit te breiden. Applied Materials, de grootste fabrikant van chipapparatuur in de Verenigde Staten, kocht vorig jaar een belang van 9 procent in Besi en dat wordt uitgebreid tot ongeveer 20 procent.
4 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Het aantal vliegtuigpassagiers neemt volgend jaar naar verwachting wereldwijd toe, ondanks dat vliegtickets waarschijnlijk duur blijven. Dat staat in een rapport van ING. Zelfs als de brandstofprijzen dalen, zullen de aanhoudend sterke vraag, de beperkte beschikbaarheid van vliegtuigen en de inflatie de ticketprijzen hoog houden, voorziet de bank.
4 uur geledenGORINCHEM (ANP) - Scheepsbouwer Damen gaat ongeveer 225 banen van de 4000 arbeidsplaatsen in Nederland schrappen, maakten de vakbonden De Unie en CNV bekend. Damen heeft de reorganisatie bevestigd. Volgens het bedrijf wordt de organisatie hiermee "eenvoudiger en efficiënter".
5 uur geledenSTUTTGART (ANP/AFP) - Het Duitse sportwagenmerk Porsche is niet van plan auto's te produceren in de Verenigde Staten, ondanks de importheffingen van 15 procent die het land rekent voor auto's uit de Europese Unie. Eventuele voordelen wegen niet op tegen de extra investeringen die daarvoor nodig zijn, zei financieel topman Jochen Breckner in een toelichting op kwartaalcijfers.
7 uur geleden