
Ruim 1,2 miljoen bezoekers voor 36e editie Open Monumentendag
DEN HAAG (ANP) - Naar schatting ruim 1,2 miljoen mensen hebben dit weekend tijdens Open Monumentendag een van de duizenden rijksmonumenten in het hele land bezocht. Tijdens Open Monumentendag kan het publiek kennismaken met het Nederlands cultureel erfgoed. Dit jaar waren 5000 monumenten geopend.
"We kunnen spreken van een zeer geslaagd weekend. Als organisator ben ik ontzettend trots op de inzet van al onze vrijwilligers. Zij zorgen er jaarlijks voor dat dit evenement een succes is", zegt Harald de Boer, directeur van Nederland Monumentenland. Bij de organisatie van Open Monumentendag zijn zo'n 18.000 vrijwilligers betrokken.
Het bezoekersaantal lag dit jaar iets hoger dan een jaar geleden toen volgens de organisatie 1,1 miljoen bezoekers werden geteld. Ongeveer 4000 monumenten waren toen geopend. Volgens de organisatie zorgde onder andere het mooie weer en het feit dat er dit jaar geen coronamaatregelen zijn ervoor dat de monumenten veel bezoekers trokken.
Duurzaam duurt het langst
Het thema van de 36e editie van de Open Monumentendag was 'Duurzaam duurt het langst'. In het kader van dit thema werd onder meer een prijs uitgereikt. Die ging naar de watertoren De Reusch in het Limburgse Schimmert. Het rijksmonument is energieneutraal, doordat het materialen hergebruikt en elektriciteit opwekt door middel van ongeveer 350 zonnepanelen. Volgens de organisatie was dit weekend een "grote toeloop" bij de watertoren, waaronder van meerdere internationale bezoekers.
Volgend jaar vindt Open Monumentendag plaats in het weekend van 9 en 10 september. Het thema van de 37e editie wordt binnenkort bekendgemaakt.
Meer uit Binnenland
UTRECHT (ANP) - De 30-jarige Issan A. uit Zeist, verdacht van de moord op zijn 25-jarige ex-partner en de poging daartoe op haar vriend (21), heeft donderdag voor de rechter verklaard dat hij door het lint is gegaan omdat de twee seks met elkaar hadden toen hij naar de woning ging om zijn twee kinderen te zien. De man verscheen voor het eerst tijdens een openbare zitting in de zaak.
5 minuten geledenROTTERDAM (ANP) - Het Openbaar Ministerie verdenkt de 36-jarige man die werd aangehouden na de explosie aan de Schammenkamp in Rotterdam nu ook van het teweegbrengen van een ontploffing met de dood tot gevolg. De tenlastelegging tegen de man is uitgebreid na onderzoek van het Nederlands Forensisch Instituut (NFI), meldt het OM donderdag.
26 minuten geledenGOUDA (ANP) - In ontmoetingscentrum De Walvis in Gouda is donderdagavond een bijeenkomst voor buurtbewoners na de schietpartij op een 39-jarige vrouw. Vanaf 19.30 uur zijn mensen welkom om samen stil te staan bij de gebeurtenis van afgelopen dinsdag, heeft de gemeente bekendgemaakt.
30 minuten geledenGRONINGEN (ANP) - De rechtbank in Groningen heeft een celstraf van tien jaar en tbs met dwangverpleging opgelegd aan de 57-jarige Mark B. voor het doden van zijn partner Rosaria (58). Dat gebeurde in hun woning aan het Linnaeusplein in Groningen.
47 minuten geledenDEN HAAG (ANP) - Nederlandse media, waaronder het ANP, stellen hun oude berichten beschikbaar om een Nederlands model voor kunstmatige intelligentie (AI) te ontwikkelen. De technologie heet GPT-NL. Het is de eerste keer dan een Nederlandse chatbot kan worden getraind met gegevens die rechtmatig zijn verkregen. Uitgevers hebben grote AI-ontwikkelaars beschuldigd van het stelen van teksten.
49 minuten geledenUTRECHT (ANP) - Regionale spoorvervoerders hadden de Europese rechtszaak over de toewijzing van het spoor aan NS al verwacht. "Wij vinden deze stap van de Europese Commissie logisch en in het geheel niet onverwacht", reageert Arriva-directeur Anne Hettinga, tevens voorzitter van de Federatie Mobiliteitsbedrijven Nederland (FMN).
56 minuten geledenBRUSSEL (ANP) - Nederland beschermt de grutto niet goed genoeg, vindt de Europese Commissie. Daar is de overheid al eerder op gewezen. Brussel stuurt nu opnieuw een vermanende brief dat Nederland moet voldoen aan de regels voor bescherming van weidevogels.
2 uur geleden