Ruim 1100 nieuwe gevallen blauwtong, totaal stijgt naar zo'n 6400
DEN HAAG (ANP) - Het blauwtongvirus is afgelopen week op 1149 nieuwe plekken in Nederland vastgesteld. In totaal zijn er nu 6384 getroffen locaties. Het virus was aanvankelijk vooral in de Achterhoek en Overijssel, het oosten van Noord-Brabant en het noorden van Limburg aangetroffen, maar komt inmiddels in het hele land voor.
In het noorden van het land stijgt het aantal besmettingen snel. De Groningse gemeente Westerkwartier heeft inmiddels het hoogste aantal getroffen locaties (130), meer dan eerdere brandhaarden als de Gelderse gemeente Bronckhorst (108) en Dinkelland in Overijssel (106).
Ook de Friese gemeente Noardeast-Fryslân staat in de landelijke top met 102 plekken met blauwtong. In anderhalve week tijd steeg het aantal getroffen locaties in Friesland van 341 naar 713, de grootste toename van het land.
NVWA
De Nederlandse Voedsel- en Warenautoriteit (NVWA) meldt de stand voortaan alleen nog op donderdagen, en niet langer twee keer in de week. De toename vergeleken met vorige week donderdag is lager dan in voorgaande weken. Vorige week meldde de NVWA ruim 1400 nieuwe gevallen in een week tijd, en de week daarvoor meer dan 1500.
Blauwtong is alleen gevaarlijk voor dieren, mensen kunnen het niet krijgen. Het virus wordt overgebracht door knutten, een soort kleine muggen. Het veroorzaakt onder meer een blauwe tong, hoge koorts en zwellingen. Schapen lopen het grootste risico om eraan te overlijden. Die kans kan wel worden verkleind door dieren te vaccineren.
Half juli was het virus op bijna honderd plekken vastgesteld. Nog voor het einde van de maand stond de teller al op meer dan duizend locaties.
Meer uit Binnenland
DEN HAAG (ANP) - Rijkswaterstaat verwacht dit weekend speciale detectiecamera's te plaatsen bij de Merwedebrug. Na het weekend kunnen dan de eerste boetes worden uitgedeeld aan vrachtwagenchauffeurs die het verbod op vrachtverkeer negeren, meldt een woordvoerder.
55 minuten geledenROTTERDAM (ANP) - De Erasmusbrug in Rotterdam kan tot begin van de avond niet gebruikt worden door het verkeer. Dat schat de veiligheidsregio in. Op de brug reed woensdag aan het einde van de ochtend een tram achterop een stilstaande tram. Vijftien mensen raakten gewond, van wie een ernstig.
1 uur geledenROTTERDAM (ANP) - Burgemeester Carola Schouten van Rotterdam is geschrokken van de botsing tussen twee trams op de Erasmusbrug. Vanaf het stadhuis hoorde ze veel ambulances en even later kreeg ze beelden van het ongeluk doorgestuurd. "Dan slaat de schrik je om het hart. Zeker in de wetenschap dat er mensen in de tram zitten. Het is een enorme klap geweest", zei Schouten, die enkele uren na het tramongeluk een bezoek bracht aan de Erasmusbrug. Hoe de botsing heeft kunnen gebeuren is nog niet bekend, het onderzoek loopt nog.
2 uur geledenROTTERDAM (ANP) - Zeven mensen die gewond raakten door de trambotsing op de Erasmusbrug in Rotterdam zijn naar het ziekenhuis gebracht. Een van hen is zwaargewond, meldt Veiligheidsregio Rotterdam-Rijnmond.
3 uur geledenHAARLEM (ANP) - De rechtbank in Haarlem heeft woensdag de 20-jarige Mahir B. uit Purmerend veroordeeld tot vijf jaar gevangenisstraf voor zijn betrokkenheid bij een aanslag met een vuurwerkbom in de Maasstraat in zijn woonplaats in december 2024. Daarbij raakte een 16-jarige jongen ernstig gewond.
3 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Boeren kunnen langer nadenken of ze minder koeien willen houden en daarvoor subsidie willen ontvangen. De subsidieregeling daarvoor zou eigenlijk eind deze maand sluiten, maar het ministerie verlengt deze tot eind januari 2027. De afgelopen maanden hebben slechts 42 boeren zich aangemeld, waarmee 700 koeien minder gehouden worden.
4 uur geledenROTTERDAM (ANP) - Vervoersbedrijf RET laat in een verklaring weten erg geschrokken te zijn van de kop-staartbotsing van twee trams op de Erasmusbrug. "We hebben de beelden zien langskomen en zijn erg geschrokken. We leven mee met de slachtoffers en de aanwezige reizigers."
5 uur geleden