Ruim 100 arrestaties tijdens pro-Europese demonstratie in Georgië
TBILISI (ANP/DPA) - De Georgische politie heeft 107 mensen opgepakt tijdens een pro-Europese demonstratie in de hoofdstad Tbilisi. Betogers kwamen daar vrijdag voor de tweede dag op rij bijeen om actie te voeren tegen het pauzeren van gesprekken over toetreding tot de Europese Unie.
In Tbilisi zouden tienduizenden betogers zijn samengekomen. Ook elders in Georgië vonden demonstraties plaats, waaronder in de steden Batoemi en Zoegdidi. De politie in Tbilisi trad opnieuw hard op en probeerde de demonstranten met geweld te verwijderen van de Rustaveli Avenue, de hoofdstraat. Ze gebruikte waterkanonnen en traangas om de menigte uiteen te drijven. Volgens de politie raakten in Tbilisi tien agenten gewond bij botsingen met betogers.
Het ministerie van Binnenlandse Zaken zegt dat arrestanten werden meegenomen omdat ze politiebevelen niet opvolgden en vanwege "hooliganisme". Betogers zouden de hele nacht onder meer stenen, vuurwerk en glazen flessen naar agenten hebben gegooid. De politie meldt dat de demonstranten ook barricades opwierpen en voorwerpen in brand staken. Het protest van donderdag verliep eveneens onrustig. Toen vonden 43 arrestaties plaats en raakten 32 agenten gewond.
De onrust is te herleiden naar de parlementsverkiezingen van oktober. Regeringspartij Georgische Droom, die toenadering zoekt tot Rusland, kreeg toen de meerderheid van de zetels. De pro-Europese oppositie zegt dat bij de verkiezingen is gefraudeerd en boycot het nieuwe parlement. Het Europees Parlement riep deze week op tot nieuwe verkiezingen, waarop de Georgische premier Irakli Kobakhidze van Georgische Droom verklaarde dat zijn land tot eind 2028 niet meer wil praten over toetreding. Georgiërs zijn volgens peilingen overwegend positief over een EU-lidmaatschap.
Meer uit Buitenland
WISMAR (ANP) - Bultrug Timmy, die weken vastlag voor de kust van Duitsland, is onderweg naar de Noordzee. Hij ligt in de waterbak van een schip en wordt naar diepe wateren gebracht, meldt de krant Bild. Eerder op de dag wist het reddingsteam de walvis in de waterbak te krijgen.
38 minuten geledenBRUSSEL (ANP) - De Hongaarse verkiezingswinnaar Péter Magyar heeft woensdag in Brussel ook een ontmoeting met António Costa, de voorzitter van de EU-leiders. Eerder meldde Magyar al dat hij met Commissievoorzitter Ursula von der Leyen zou spreken over de bevroren Europese subsidies voor zijn land.
41 minuten geledenLONDEN (ANP) - Er komt geen parlementair onderzoek naar de Britse premier Keir Starmer. In het parlement wist de motie hiervoor geen meerderheid te behalen. Uit het onderzoek had duidelijk moeten worden of de sociaaldemocraat Starmer het Lagerhuis mogelijk bewust of onbewust heeft misleid in de affaire rond de benoeming van Peter Mandelson als ambassadeur in de Verenigde Staten.
2 uur geledenSANTA MARTA (ANP) - Een snellere overstap op schone energiebronnen is niet alleen noodzakelijk voor het klimaat, maar ook om minder kwetsbaar te worden voor een volgende energiecrisis. Met die boodschap is Eurocommissaris Wopke Hoekstra (Klimaat) naar de conferentie over de afbouw van fossiele brandstoffen in Colombia gekomen.
2 uur geledenWASHINGTON (ANP/AFP) - De Amerikaanse president Donald Trump heeft tegen de Britse koning Charles gezegd dat de Verenigde Staten geen betere vrienden hebben dan de Britten. De relatie tussen de bondgenoten staat de laatste weken juist onder spanning, nadat Trump klaagde dat het Verenigd Koninkrijk te weinig hielp met de oorlog in Iran.
4 uur geledenWASHINGTON (ANP/BLOOMBERG) - Volgens de Amerikaanse president Donald Trump heeft Iran gezegd dat het land op instorten staat. Teheran zou de VS gevraagd hebben de Straat van Hormuz zo snel mogelijk te openen, schrijft Trump op zijn Truth Social.
5 uur geledenSTRAATSBURG (ANP) - De Europese Commissie stelt een "grondige opruimbeurt" voor van haar regelgevingsproces, om eventueel verouderde en overbodige regels te verminderen. Dat staat in een voorstel van de Commissie om regels vanuit Brussel eenvoudiger en duidelijker te maken.
5 uur geleden