Ruim 100 arrestaties tijdens pro-Europese demonstratie in Georgië
TBILISI (ANP/DPA) - De Georgische politie heeft 107 mensen opgepakt tijdens een pro-Europese demonstratie in de hoofdstad Tbilisi. Betogers kwamen daar vrijdag voor de tweede dag op rij bijeen om actie te voeren tegen het pauzeren van gesprekken over toetreding tot de Europese Unie.
In Tbilisi zouden tienduizenden betogers zijn samengekomen. Ook elders in Georgië vonden demonstraties plaats, waaronder in de steden Batoemi en Zoegdidi. De politie in Tbilisi trad opnieuw hard op en probeerde de demonstranten met geweld te verwijderen van de Rustaveli Avenue, de hoofdstraat. Ze gebruikte waterkanonnen en traangas om de menigte uiteen te drijven. Volgens de politie raakten in Tbilisi tien agenten gewond bij botsingen met betogers.
Het ministerie van Binnenlandse Zaken zegt dat arrestanten werden meegenomen omdat ze politiebevelen niet opvolgden en vanwege "hooliganisme". Betogers zouden de hele nacht onder meer stenen, vuurwerk en glazen flessen naar agenten hebben gegooid. De politie meldt dat de demonstranten ook barricades opwierpen en voorwerpen in brand staken. Het protest van donderdag verliep eveneens onrustig. Toen vonden 43 arrestaties plaats en raakten 32 agenten gewond.
De onrust is te herleiden naar de parlementsverkiezingen van oktober. Regeringspartij Georgische Droom, die toenadering zoekt tot Rusland, kreeg toen de meerderheid van de zetels. De pro-Europese oppositie zegt dat bij de verkiezingen is gefraudeerd en boycot het nieuwe parlement. Het Europees Parlement riep deze week op tot nieuwe verkiezingen, waarop de Georgische premier Irakli Kobakhidze van Georgische Droom verklaarde dat zijn land tot eind 2028 niet meer wil praten over toetreding. Georgiërs zijn volgens peilingen overwegend positief over een EU-lidmaatschap.
Meer uit Buitenland
WASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse strijdkrachten zijn in staat om dit weekend al Iran aan te vallen, maar president Donald Trump heeft nog geen beslissing genomen. Dat hebben anonieme veiligheidsadviseurs woensdag tegen de zenders CBS en CNN gezegd.
2 uur geledenWASHINGTON (ANP/AFP/RTR) - Een groep klimaat- en belangengroepen heeft een rechtszaak aangespannen tegen de regering-Trump vanwege het intrekken van een belangrijke wetenschappelijke klimaatstandaard. Die zogenoemde endangerment finding vormde de juridische basis onder veel regelgeving en dicteerde welke broeikasgassen schadelijk zijn voor de gezondheid. Volgens de groeperingen was het intrekken illegaal.
6 uur geledenMOSKOU (ANP/AFP) - Rusland zal Cuba "altijd" steunen, zei de Russische president Vladimir Poetin woensdag tegen de Cubaanse minister van Buitenlandse Zaken Bruno Rodríguez tijdens een ontmoeting in Moskou. De twee bespraken mogelijke steunmaatregelen, maar maakten geen concrete afspraken.
7 uur geledenCASTLE PEAK (ANP/AFP/RTR) - Acht van de negen skiërs die nog werden vermist in de Californische regio Tahoe, zijn dood aangetroffen. Dat meldt sheriff Shannan Moon. In de regio vond een lawine plaats, die de wintersporters bedolf. Ze zouden buiten de piste hebben geskied. Eén persoon wordt nog vermist.
8 uur geledenKYIV (ANP/RTR) - De Oekraïense president Volodymyr Zelensky vindt dat de gesprekken in Genève over een einde aan de oorlog met Rusland te weinig hebben opgeleverd. "Zoals het er vandaag voorstaat, kunnen we niet zeggen dat er voldoende resultaat is geboekt."
8 uur geledenPARIJS (ANP/AFP/BLOOMBERG) - De Verenigde Staten hebben opnieuw gedreigd uit het Internationaal Energieagentschap (IEA) te stappen, tenzij de organisatie minder aandacht besteedt aan klimaatverandering. Dit zei de Amerikaanse minister van Energie, Chris Wright, woensdag bij een vergadering in Parijs. Vorig jaar dreigde de minister ook al met opstappen.
10 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Ruim 150 (voormalige) diplomaten, ambassadeurs en politici roepen in een open brief de Franse minister van Buitenlandse Zaken Jean-Noël Barrot op om beweringen terug te nemen die hij vorige week deed over VN-rapporteur Francesca Albanese. De brief is onder anderen ondertekend door de Nederlandse oud-ministers Jan Pronk, Ben Bot, Laurens Jan Brinkhorst, Jozias van Aartsen en Hedy d'Ancona.
10 uur geleden