Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Ruim 100 arrestaties tijdens pro-Europese demonstratie in Georgië

Ruim 100 arrestaties tijdens pro-Europese demonstratie in Georgië

TBILISI (ANP/DPA) - De Georgische politie heeft 107 mensen opgepakt tijdens een pro-Europese demonstratie in de hoofdstad Tbilisi. Betogers kwamen daar vrijdag voor de tweede dag op rij bijeen om actie te voeren tegen het pauzeren van gesprekken over toetreding tot de Europese Unie.

In Tbilisi zouden tienduizenden betogers zijn samengekomen. Ook elders in Georgië vonden demonstraties plaats, waaronder in de steden Batoemi en Zoegdidi. De politie in Tbilisi trad opnieuw hard op en probeerde de demonstranten met geweld te verwijderen van de Rustaveli Avenue, de hoofdstraat. Ze gebruikte waterkanonnen en traangas om de menigte uiteen te drijven. Volgens de politie raakten in Tbilisi tien agenten gewond bij botsingen met betogers.

Het ministerie van Binnenlandse Zaken zegt dat arrestanten werden meegenomen omdat ze politiebevelen niet opvolgden en vanwege "hooliganisme". Betogers zouden de hele nacht onder meer stenen, vuurwerk en glazen flessen naar agenten hebben gegooid. De politie meldt dat de demonstranten ook barricades opwierpen en voorwerpen in brand staken. Het protest van donderdag verliep eveneens onrustig. Toen vonden 43 arrestaties plaats en raakten 32 agenten gewond.

De onrust is te herleiden naar de parlementsverkiezingen van oktober. Regeringspartij Georgische Droom, die toenadering zoekt tot Rusland, kreeg toen de meerderheid van de zetels. De pro-Europese oppositie zegt dat bij de verkiezingen is gefraudeerd en boycot het nieuwe parlement. Het Europees Parlement riep deze week op tot nieuwe verkiezingen, waarop de Georgische premier Irakli Kobakhidze van Georgische Droom verklaarde dat zijn land tot eind 2028 niet meer wil praten over toetreding. Georgiërs zijn volgens peilingen overwegend positief over een EU-lidmaatschap.

Meer uit Buitenland

WSJ: Trumps Oekraïneplan omvat Russische energie voor Europa

MOSKOU (ANP) - Het vredesplan van de Amerikaanse president Donald Trump voor Oekraïne omvat voorstellen om Russische energieleveranties aan Europa te herstellen, grote Amerikaanse investeringen in Russische zeldzame aardmetalen en energie, en het aanwenden van bevroren Russische staatsactiva. Dat schrijft zakenkrant The Wall Street Journal.

2 uur geleden
Trump meldt inbeslagname tanker voor kust Venezuela

WASHINGTON/OSLO/CARACAS (ANP/AFP/RTR) - President Donald Trump heeft gezegd dat de VS voor de kust van Venezuela een grote olietanker hebben opgebracht. Hij zei dit tegen verslaggevers en voegde eraan toe dat er "meer dingen gebeuren, daar horen jullie later over".

10 uur geleden
Opnieuw grote betogingen in Bulgarije tegen regering en corruptie

SOFIA (ANP/AFP) - Tienduizenden Bulgaren hebben in Sofia en andere steden betoogd tegen de regering en tegen corruptie. Begin deze maand waren er ook grote demonstraties van vooral jongeren. Het werd een uiting van Gen Z in Bulgarije genoemd. De coalitieregering trok onder druk van de protestgolf de voorgenomen begrotingsplannen op 3 december in. Volgens Bulgaarse media waren de protesten van woensdag nog groter dan die op 1 december.

11 uur geleden
Nepal sluit overeenkomst met leden Gen Z-protestbeweging

KATHMANDU (ANP/AFP) - Nepal heeft een overeenkomst gesloten met vertegenwoordigers van de Gen Z-protestbeweging. Het gaat om een pakket maatregelen die moeten leiden tot minder corruptie en beter bestuur. Interim-premier Sushila Karki, een voormalige opperrechter, sprak tijdens een plechtigheid in Kathmandu over een "mijlpaal".

13 uur geleden
Aanhoudingen in Frankrijk over 'kindersekspoppen'

PARIJS (ANP/AFP) - Bij een grote operatie van de Franse politie in heel het land zijn woensdag een twintigtal mensen aangehouden omdat ze worden verdacht van het kopen van illegale sekspoppen die een kinderlijk uiterlijk hebben. Vijf van de verdachten zijn bekend bij de politie wegens pedofiele praktijken.

14 uur geleden
IJsland doet ook niet mee aan Eurovisie Songfestival 2026

REYKJAVIK (ANP) - IJsland gaat in navolging van onder meer Nederland en Spanje volgend jaar niet naar het Eurovisie Songfestival. Dat is woensdag besloten tijdens een bestuursvergadering van de publieke omroep RÚV, maakte de omroep zelf bekend. Vorige week maakte de European Broadcasting Union (EBU), de organisator van het songfestival, bekend dat Israël mee mag doen aan de editie van volgend jaar in Oostenrijk. Hierop besloot een aantal landen het evenement te boycotten.

15 uur geleden
Grote Europese bondgenoten bellen Trump over vredesplan Oekraïne

PARIJS (ANP) - De leiders van de drie belangrijkste Europese landen hebben de Amerikaanse president Donald Trump gebeld over de jongste Oekraïne-vredesplannen van de Verenigde Staten. Er is druk diplomatiek verkeer tussen de VS, Europa, Oekraïne en Rusland nu de VS mikken op een doorbraak in de dagen voor Kerstmis.

15 uur geleden