Rover wil snel duidelijkheid voor reizigers op HSL-spoor
AMERSFOORT (ANP) - Reizigersvereniging Rover wil "snel duidelijkheid" over wat reizigers de komende periode kunnen verwachten van de hogesnelheidslijn en over de impact op hun reisschema. Hoewel vrijdag bleek dat de donderdag aangekondigde wijzigingen in de dienstregeling toch niet nodig zijn, moeten de treinen wel langzamer rijden.
Dit leidt volgens de NS tot enkele minuten vertraging. Ook kunnen "af en toe" treinen uitvallen door de langzamere snelheid, omdat hierdoor minder speling in de dienstregeling zit, meldt de spoorwegvervoerder.
De snelheidsaanpassing is nodig omdat het op sommige viaducten en bruggen op de route mogelijk niet veilig genoeg is om met hoge snelheid te rijden. Bij viaduct Zuidweg werd eerder beginnende scheurvorming ontdekt door een constructiefout, daardoor rijden treinen daar sinds najaar 2022 langzamer. Nu blijkt dat ook andere bruggen en viaducten op de route door constructiefouten niet sterk genoeg zijn, met de aangepaste snelheid tot gevolg.
'Reizigers de dupe'
Een woordvoerder van de NS legt uit dat toch alle treinen op het hogesnelheidsspoor kunnen blijven rijden, omdat machinisten sinds vrijdagochtend automatisch zien waar ze minder hard mogen rijden. Donderdag gebeurde dit nog handmatig, waardoor de dienstregeling gehalveerd moest worden.
NS-directeur Wouter Koolmees gaf donderdag al aan dat de problemen op de hogesnelheidslijn "veel te lang" duren. "Daar zijn duizenden reizigers de dupe van, dat is echt heel vervelend", zei hij.
Meer uit Binnenland
DE BILT (ANP) - In De Bilt bleef de temperatuur op eerste kerstdag de hele dag onder nul. Hierdoor is de eerste officiële ijsdag van de winter een feit. Dit maakt het de koudste eerste kerstdag sinds 1994. Volgens Weeronline werd het maximaal -0,2 graden.
8 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De kersttoespraak van koning Willem-Alexander telt dit jaar 757 woorden, dat is 11 woorden meer dan vorig jaar. De lengte van de kersttoespraak van de koning daalde de afgelopen jaren.
14 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Koning Willem-Alexander zou het mooi vinden als "iedere generatie als eerste doel zou hebben om de wereld in een iets betere toestand over te dragen aan de generatie erna". Dat is niet eenvoudig, zei de koning donderdag in zijn jaarlijkse kersttoespraak.
15 uur geledenZAANDAM (ANP) - In een woning aan de Westzijde in Zaandam heeft een zeer grote brand gewoed. Het ging om een kraakpand, aldus een woordvoerder van de veiligheidsregio. Rond 12.15 uur meldde de brandweer dat de brand uit is.
16 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - In Artis is op kerstavond een olifantje geboren. Het kalf, een bul, stond al binnen enkele minuten op vier poten en dronk al snel bij moeder. In de Amsterdamse dierentuin leven nu vijf Aziatische olifanten: matriarch van de kudde Thong Thai en haar vier nakomelingen.
16 uur geledenWAGENINGEN (ANP) - De hazelaars staan dit jaar eerder in bloei dan ooit. Dat kan leiden tot hooikoortsklachten, meldt Nature Today. "Niet eerder stonden hazelaars zo vroeg zo uitgebreid te bloeien als dit jaar. En niet eerder telde het LUMC zoveel hazelaarpollen in december als dit jaar."
16 uur geledenMAASDIJK (ANP) - Een automobilist is om het leven gekomen door een ongeval in Maasdijk, waarbij zijn auto in brand vloog. Het ongeluk gebeurde rond 4.30 uur op de Coldenhovelaan in de Zuid-Hollandse plaats, meldt de politie op X.
17 uur geleden