Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Rouvoet: maak niet dezelfde fout en steek geld in gezondheid

Rouvoet: maak niet dezelfde fout en steek geld in gezondheid

DEN HAAG (ANP) - Als de politiek niet meer geld steekt in de gezondheid van mensen is Nederland bij een volgende pandemie ook niet voorbereid. Dat zegt André Rouvoet, voorzitter van koepelorganisatie GGD GHOR Nederland. Hij reageert op de Onderzoeksraad voor Veiligheid, die concludeert dat Nederland niet goed voorbereid was op de uitbraak van het coronavirus in 2020.

Rouvoet wil dat de overheid meer doet om mensen te helpen met "gezond eten, bewegen, mentale gezondheid en een gezonde leefomgeving". Want, zegt hij, "gezonde mensen zijn minder kwetsbaar. In de ziekenhuizen zagen we opvallend veel mannen van een jaar of 40, 50 met overgewicht. Je kunt niet elke opname voorkomen, maar mensen met een goede gezondheid, zonder overgewicht, maken minder kans op ernstige klachten dan mensen die niet de juiste keuzes kunnen maken, bijvoorbeeld door hun inkomen of woonomgeving."

Daarnaast wil Rouvoet dat er geld gaat naar het begeleiden van ouders en kinderen, naar het opleiden van artsen, naar wetenschappelijk onderzoek en naar "een flexibele schil van GGD'ers die ingezet kunnen worden in tijden van crisis".

Dat is geen nieuw geluid, benadrukt Rouvoet, na de Mexicaanse griep in 2009 was al vastgesteld dat er meer geld nodig was voor publieke gezondheid. Dat geld kwam er niet, en "als je de lessen van de Onderzoeksraad bekijkt, moet je vaststellen dat we nu hetzelfde dreigen te doen. Zo investeren we niet in het bestrijden van infectieziekten, waardoor we bij een volgende pandemie weer moeten constateren dat we geen lessen hebben getrokken en niet voorbereid waren."

GGD GHOR Nederland heeft vorig jaar meerdere keren gevraagd om extra geld. "Tot op de dag van vandaag is er eigenlijk zelfs bezuinigd. We hadden moeite om op te schalen. We kunnen het ons niet permitteren afhankelijk te zijn van het improvisatievermogen van individuele GGD'en", aldus Rouvoet. In het regeerakkoord van de nieuwe coalitie ziet hij wel wat plannen, "maar het gaat om te weinig geld en daar moet bovendien te veel van betaald worden. Als je het allemaal uit hetzelfde kleine potje moet halen, weet je zeker dat je tekortschiet."

Meer uit Binnenland

Weer vervoersverbod in deel Noord-Brabant om vogelgriep in België

DEN HAAG (ANP) - Voor acht pluimveebedrijven in Noord-Brabant, dicht bij de Belgische grens, geldt per direct een vervoersverbod. De bedrijven liggen binnen 10 kilometer van een pluimveebedrijf in Pelt waar vogelgriep is vastgesteld. De ondernemers mogen daarom geen vogels of eieren vervoeren vanaf hun eigen bedrijf.

10 uur geleden
Panelen bij Margraten uit Even tot hier overhandigd aan stichting

MARGRATEN/HILVERSUM (ANP) - De twee panelen die zaterdagavond in het televisieprogramma Even tot hier naast de Amerikaanse begraafplaats Margraten zijn geplaatst, zijn daar alweer weg, ziet een ANP-fotograaf. BNNVARA bevestigt dat de panelen slechts tijdelijk waren teruggeplaatst. Volgens de omroep worden ze overhandigd aan Stichting Black Liberation, die zich inzet voor onderzoek naar 'zwarte bevrijders' in de Tweede Wereldoorlog.

11 uur geleden
IJsbaan Winterswijk ook zondag open

WINTERSWIJK (ANP) - De ijsbaan in Winterswijk is ook zondagochtend opengegaan. Zaterdag had de baan de primeur van het eerste schaatsen op natuurijs deze herfst. Toen lag er 5 millimeter ijs, nu is het een kleine centimeter, vertelt ijsmeester Hendrik van Prooije vanaf de baan.

17 uur geleden
Code geel in bijna hele land: plaatselijke gladheid door sneeuw

DE BILT (ANP) - Afgezien van de provincies Limburg en Zeeland geldt zondag in heel het land ergens gedurende de dag code geel door gladheid. In het zuidwesten en westen is het nu al plaatselijk glad door sneeuwval. De sneeuw en gladheid breiden zich de komende uren oostwaarts uit. Daardoor is het uiteindelijk in heel de westelijke helft van het land, met uitzondering van Zeeland, plaatselijk glad in de ochtend. Die gladheid verdwijnt pas halverwege de ochtend, meldt het KNMI.

17 uur geleden
KNRM haalt recordbedrag op bij jaarlijks benefietgala

NOORDWIJK (ANP) - De Koninklijke Nederlandse Redding Maatschappij (KNRM) heeft tijdens haar jaarlijkse benefietgala in Noordwijk 1.848.000 euro opgehaald. Dat is ruim 30.000 euro meer dan vorig jaar en daarmee een nieuw recordbedrag. Het was de negentiende keer dat het benefietgala werd georganiseerd. Er schoven 650 gasten aan.

23 uur geleden
Even tot hier plaatst panelen terug naast begraafplaats Margraten

Het televisieprogramma Even tot hier heeft naast de Amerikaanse militaire begraafplaats Margraten de twee panelen teruggeplaatst die eerder deze maand door de Amerikaanse beheerder werden verwijderd. De panelen belichten de rol van 'zwarte bevrijders' in de Tweede Wereldoorlog. Ook maakten presentatoren Niels van der Laan en Jeroen Woe zaterdag aan het einde van hun uitzending bekend dat zij rondom de teruggeplaatste panelen ook een aanvullende "tentoonstelling" laten bouwen.

23 uur geleden
Vliegverkeer Eindhoven stilgelegd na signaleren meerdere drones

DEN HAAG (ANP) - Het vliegverkeer van en naar Eindhoven is zaterdagavond stilgelegd, nadat bij het vliegveld meerdere drones waren gesignaleerd. Het vliegveld van Eindhoven is niet alleen een luchthaven, maar op het terrein zit ook een luchtmachtbasis. Daarom is zowel het civiele als het militaire vliegverkeer opgeschort, laat demissionair minister Ruben Brekelmans (Defensie) weten.

1 dag geleden